FERPLEX
Oral Solüsyon

A. İbrahim
Etken Madde(ler):
Demir protein süksinat 40 mg/15 ml

Piyasa Şekilleri:
15 ml'lik 10 flakon içeren ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Erişkinlere 1 ya da 2 flakon, iki eşit doza bölünerek ve tercihen yemeklerden önce verilir.

Endikasyonları:
Yetersiz beslenme, malabsorpsiyon, gebelik ve kan kayıplarından kaynaklanan demir eksikliği anemilerinde koruyucu ve tedavi edici olarak kullanılır. Gebeliğin ilk üç ayında demir, uygun bir diyetle yeterince alınabilmekteyse de, ikinci ve üçüncü trimesterde vücudun artan gereksinimi karşısında, demir suplemanlarına genellikle gereksinim vardır.

Kontrendikasyonları:
Hemokromatosis, hemosiderosis ve demir eksikliğine bağlı olmayan diğer anemik koşullarda (örn. talesemi gibi) kullanılmamalıdır.

Uyarılar:
Alkolizm, hepatit, aktif enfeksiyöz durumlar, enterit, kolit, divertikülit ve ülseratif kolit gibi intestinal sistemin enflamatuvar durumları, pankreatit ve peptik ülser gibi durumlarda kullanım dikkatle değerlendirilmelidir.

Yan Etkileri:
Absorbe olmayan demir nedeniyle dışkının siyah renk alabileceği hastaya bildirilmelidir. Konstipasyon ve diyare görülebilir. Yüksek dozlarda demir sülfid oluşumuna bağlı olarak idrar rengi koyulaşabilir.Nadiren karın ve mide ağrısı, kramp görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:
Uzun süre üç değerli demirle birlikte alkol kullanımı demirin absorpsiyonunu ve karaciğerde depolanmayı artıracağından toksisite doğurabilir. Karbonat veya magnezyum trisilikat içeren antasitler; kahve, yumurta; bikarbonat, karbonat, oksalat veya fosfat içeren gıda ve ilaçlarla tannik asit içerdiğinden dolayı çay ve diyetsel lif içeren yiyeceklerle birlikte demir, çözünmeyen kompleksler oluşturacağından absorpsiyonu azalabilir. Demir suplemantasyonuna yukarıda sözü edilen gıda ve ilaçlardan 1 saat önce veya 2 saat sonra devam edilmesi gerekmektedir. Demir, penisillaminin etkisini azaltacağından, gerekli olduğu durumlarda her iki ilacın kullanımı arasında 2 saatlik bir interval bulundurulmalı veya demir alımına kısa intervallerle devam edilmelidir. Tetrasiklinlerle birlikte kullanıldığında her iki ilacın da absorpsiyonu ve sonuçta terapötik etkisi azalır. E vitamini, demir eksikliği anemisi olan hastalarda hemolitik yanıtın gecikmesine neden olabilir; yüksek dozlarda demir, vücudun E vitamini gereksinimini artırabilir; her iki ilacı birlikte kullanan hastaların gözlenmesi önerilir.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

    “FERPLEX(Oral Solüsyon)” hakkında 1 kişi yorum yapmış.

    • burcudiyor ki:

      merhaba benim bir sorum olcaktı bu ilaçla ilgili ben doktora gittim kansız olduğum söylendi sonra doktor bu ilacı 6 ay kullanmamı söyledi ben yeni başladım bu ilacın kilo aldırmaya etkisi var mı ben eski yemek yeme alışkanlığım gibi yiyorum yani yemek yemem artmadı aynı şekilde besleniyorum açıkcası yeni rejim yapmıştım verdiğim kiloları bir daha almak istemiyorum

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda