VEGAFERON
Oral Solüsyon

Farmako
Etken Madde(ler):
Ferro III hidroksit polimaltoz 100 mg/5 ml

Piyasa Şekilleri:
5 ml'lik 10 flakon içeren ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Çocuklar, erişkin ve yaşlılarda potansiyel demir eksikliği durumlarında günde 50-100 mg, ciddi demir eksikliği tedavilerinde günde 200-300 mg verilebilir. Tedavi süresi demir metabolizmasının durumuna ve eritrosit sayısının düzelmesine bağlıdır. Ciddi demir eksikliklerinde tedavi 3-5 ay sürebilir. Potansiyel demir eksikliği tedavisinde ise 1-2 aylık bir tedavi söz konusu olabilir. Hemoglobin konsantrasyonlarının düzelmesinden sonra vücuttaki demir depolarının normalleşmesi için 2-3 ay süreyle günde 100 mg ile destekleyici tedavi yapılması gerekebilir.

Endikasyonları:
Değişik kökenli tüm demir eksiklikleriyle demir eksikliği anemisinin tedavi ve profilaksisinde; gebelik, laktasyon ve çocukluk döneminde demir desteği tedavisinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:
Demir yüklenmesi (hemokromatozis, kronik hemolizis), demire karşı aşırı duyarlılık, demir kullanımı bozukluğu (kurşun anemisi, sidero-akrestik anemi) ve talasemi durumlarında kullanılmamalıdır.

Uyarılar:
Parenteral demir uygulamasında nadiren hastanın aşırı duyarlılığının neden olduğu anafilaktik tipte reaksiyonlar görülebilir. Bu nedenle parenteral demir tedavisi ancak oral tedavinin yetersiz olacağı hastalara uygulanmalıdır. Uygulama öncesi duyarlılığın bir test dozuyla (0.5 ml i.m.) araştırılması gerekir. Oluşabilecek bir reaksiyona karşı epinefrin ve glukokortikoidler hazır bulundurulmalıdır. Özellikle allerjiye eğilimli hastalarda çok dikkatli olunmalıdır. Gebelerde kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Oral demir müstahzarlarının kullanımı sırasında dışkının rengi koyulaşabilir, bu durum normaldir ve herhangi bir önlem gerektirmez. Dışkıda gizli kan aranması sırasında yanılgıya neden olmaz. Bu nedenlerle bir inceleme sırasında tedavinin kesilmesine gerek yoktur. Mide ülseri bulunan hastalara dikkatle verilmelidir.

Yan Etkileri:
Parenteral formların uygulamasında anafilaktik reaksiyon, ürtiker, cilt döküntüleri, dispne, artralji, miyalji ortaya çıkabilir. Enjeksiyon yerinde lokal reaksiyonlar ve bazan steril abseler oluşabilir. Oral formların uygulamasında gastrointestinal yan etkiler görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:
İki değerlikli demir içeren müstahzarların gıdalarla ve bazı ilaçlarla (tetrasiklin gibi) birlikte alınması halinde ortaya çıkan etkileşmelerin, üç değerlikli demir-hidroksit polimaltoz kompleksiyle gözlenmediğini bildiren klinik araştırmalar vardır.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

  “VEGAFERON(Oral Solüsyon)” hakkında 13 kişi yorum yapmış.

  • Uzm.diyor ki:

   Arkadaşlar Flakon ilaçları bi tarafa bırakalım.Piyasa da 2 değerlikli demir (Fe++) ve 3 değerlikli demir preparatı wardır.Vucüt demir emilimini 12 parmak bağırsağında 2 değerlikli olarak emer.Düşünün ki 3 değerlikli bir demir preparatı protein yada başka bir enzimine yapışarak 2 değerlik kazanırlar.Bu yüzden 3 değerlikli demir Avrupa'da kullanılmamaktadır.Dünya sağlık örgütüde bunu söylemektedir.Ama ne yazıkki Türkiyede bu işler tamamiyle rant'a dönüştüğü için 3 değerlikli yazılmaktadır.tavsiye edebileceğim 2 değerlikli Gyno Ferro Sanol'dur.

  • cemdiyor ki:

   Reklam yapmadan demek isterimki ; bütün demir preparatları aynı işi görür sadece sıkıntı şurda demir 2 kısa sürede demir depolarını doldurduğundan ötürü hasta iyileşmeden tedaviyi bırakmakta ve ileriki zamanlarda tekrar bu sorunla karşılaşmaktadı. Hemen hemen herkezinde bildiği demir depolarının dolması işlemi 3 ay ve üzeri sürede olmaktadır. Böylece demir 3 kullanıldığı zaman hasta yavaş yavaş demir depolıycak ve tedaviyi bırakmadan iyileşicektir. Ayrıca polimaltoz kompleksi içeren demir ürünleri bu ilaçları yemekten bağımsız olarak alabilmenizi sağlıycaktır. tabiki TAdı ve dişlerde leke bırakmamasıda görsel açıdan önemli olan bir durumdur. En doğru kararı hekimlerimiz vericektir.

  • eroldiyor ki:

   sevgili cem bey, belli ki mümessilsiniz, hatta çalıştığınız firmayı bile bu söyleminizle söyleyebilirim. neyse, size öğretilen yahut sizin burada ifade ettiğiniz bilgi yanlış. demir tedavisi evet depoları doldurma amacı güder ve hayır 3 değerlikli demirler vücut tarafından çok az kullanılır eğer +3 demir işe yarasaydı vejateryanlar demir desteği almak zorunda kalmaz, sadece ıspanak yiyerek idare edebilirlerdi. lütfen doktor değilseniz böyle bilgiler vermeyin. hatta siz hiç bilgi vermeyin, bırakın işi uzmanlar yapsın

  • nazandiyor ki:

   vegaferon 50 mg oral damla sağlık bakanlığı tarafından dağıtılan sağlık ocağından aldım çocuğum 4 aylık onu kullandığından dışkısından kan gelmeye başladı .bence bu ilacı kullanmayın en azaından kendi doktorunuza danışmadan içirmeyin.sağlık bakanlığına olan güvencim sarsıldı.şimdi oğlumu doktora götüreceğim umarım bişey çıkmaz...

   • ipek diyor ki:

    canım benim bebegimde tam 4 aylık aşısını yapmaya götürdüm saglık ocagından baba da vegaferon demir eksiklegi damlasını verdiler 2 gündür veriyorum bebegimin dışkısında kan gördüm nedenini biliyor musun sence kullanmamalımıyım lütfen cevap verim

  • sibeldiyor ki:

   Dün kullandım vegaferon bugün çocuğun bezi kan içinde. Sağlık bakanlığının verdği hangisi düzgün ki hepsinin dışarıdan özellerine para verip alıyoruz. Kullanmadan önce de terüddütüm vardı doktor kullan dedi kullanmaz olaydım.

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda