DUROGESIC (Transdermal Flaster)
Üretici Firma:
Johnson&Johnson

Önemli:
Bu ürün KIRMIZI REÇETE ile verilmesi gereken ürünlerdendir.

Etken Madde(ler):
Fentanil

Piyasa Şekilleri:
25 mcg/saat (2.5 mg): 10 cm2'lik 5 transdermal flaster, 100 mcg/saat (10 mg): 40 cm2'lik 5 transdermal flaster, 75 mcg/saat (7.5 mg): 30 cm2'lik 5 transdermal flaster, 50 mcg/saat (5 mg): 20 cm2'lik 5 transdermal flaster içeren ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Doz hastanın durumuna göre ayarlanmalıdır. Daha önce narkotik tedavisi almamış vakalar: İlk doz olarak en düşük dozu olan 25 mcg/saat kullanılmalıdır. Narkotiklere tolerans geliştirmiş hastalarda: Oral veya parenteral narkotiklerden transdermal flaster uygulamasına geçmek için önceki 24 saatlik analjezik gereksinimi hesaplanmalı ve analjezik olarak eşit morfin dozuna çevrilmelidir. 90 mg/gün oral morfin dozu da yaklaşık olarak 25 mcg/saat fentanil dozuna eşit sayılarak doz ayarlaması yapılmalıdır. Hiç narkotik kullanmamış veya narkotiklere toleransı gelişmiş hastalarda, en yüksek fentanil analjezik etkinliğinin ilk değerlendirmesi ancak transdermal flasterin uygulanmasında 24 saat geçtikten sonra yapılabilir. Etkide görülen bu gecikme, ilk transdermal flaster uygulamasını izleyen 24 saatte serum fentanil konsantrasyonundaki kademeli artışa bağlıdır. Bu sebeple, önceki analjezik tedavi fentanil ile analjezik etkinlik elde edilinceye kadar ilk doz uygulamasından sonra kademeli olarak devre dışı bırakılmalıdır. İdame Tedavisi: transdermal flaster her 72 saatte bir değiştirilmelidir. Analjezik etki elde edilinceye kadar doz kademeli olarak titre edilmelidir. Eğer ilk uygulamadan sonra analjezi yetersizse, doz 3 gün sonra arttırılabilir. Bundan sonra doz ayarlaması 3 günde bir yapılabilir. Dozaj titrasyonu normalde 25 mcg/saatlik aralıklarla yapılmalıdır.

Endikasyonları:
Narkotik analjezi gerektiren kronik ve şiddetli ağrıların tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyonları:
Etken madde fentanil ve transdermal terapötik sistemi oluşturan bileşiklere karşı aşırı duyarlılığı olan vakalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar:
Kısa dönemli kullanımda doz titrasyonu mümkün olmadığından ve ciddi veya hayatı tehdit edici hipovantilasyonla sonuçlanabileceğinden akut veya ameliyat sonrası ağrı tedavisinde kullanılmamalıdır. Ciddi advers etki görülen hastalar serum fentanil konsantrasyonlarının dereceli olarak azalması ve ancak 17 saat (13-22 arası) sonra yaklaşık %50 düşmesi nedeniyle flasterin çıkarılmasından sonra 24 saat süre ile kontrol altına alınmalıdır. Kontrolsüz fentanil salımına yol açabileceğinden flasterler kesilerek ya da parçalanarak kullanılmamalı ve zarar verilmemelidir. Önemli solunum depresyonu görülebilir; hastalar bu etkiye karşı gözlemlenmelidir. Doz arttıkça solunum depresyonu olasılığı da artar. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı veya diğer akciğer hastalıkları olan hastalarda daha ciddi advers etkileri görülür. Bu hastalarda, narkotikler solunum hızını azaltır ve solunum yolu direncini arttırır. Fiziksel ve psikolojik bağımlılık gelişebilir. Kafa içi basıncı artmış, bilinç bozulması veya koma semptomları gösteren durumlarda olduğu gibi CO2 retansiyonuna özellikle hassas ve beyin tümörlü hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Brakardiye neden olabilir, bradiartimi vakalarında dikkatle kullanılmalıdır. Karaciğer hastalığı fentanilin eliminasyonunu geciktirebilir. Karaciğer yetmezliği olan hastalar fentanil toksisite semptomlarına karşı dikkatle gözlemlenmeli ve gerekliyse doz düşürülmelidir. Böbrek yetmezliği vakalarında hasta fentanil toksisite semptomlarına karşı dikkatle gözlemlenmeli ve gerekmesi halinde doz düşürülmelidir. Deri sıcaklığının 40 dereceye kadar yükselmesi halinde salınan serum fentanil konsantrasyonları üçte bir oranında artabilir. Bu sebeple, ateşli hastalar yan etkilerine karşı kontrol altında tutulmalı ve dozu ayarlanmalıdır. Çocuklarda güvenlik ve etkinliği incelenmemiştir. Hamile kadınlarda kullanılmamalıdır. Fentanil anne sütüne geçer. Bu sebeple emziren kadınlarda kullanımı tavsiye edilmez. Araba veya makine kullanmak gibi işler için gerekli mental ve/veya fiziksel yeterliliği azaltabilir.

Yan Etkileri:
En ciddi advers etkisi hipovantilasyondur. Diğer advers etkiler: Bulantı, kusma, kabızlık, hipotansiyon, bradikardi, dalgınlık, baş ağrısı, konfüzyon, halüsinasyon, öfori, kaşıntı, terleme ve idrar çıkarmada zorluk. Kızarık, eritrem ve şiddetli kaşıntı gibi cilt ilişkili yan etkilere rastlanmıştır. Başka bir narkotik analjezikten fentanil tedavisine dönen bazı hastalarda opioid semptomlar görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:
Narkotikler, sedatif ve hipnotikler, genel anestetikler, fenotiyazinler, trankilizanlar, iskelet kası gevşetici ajanları ile sedasyon oluşturucu antihistaminler ve alkollü içecekler gibi diğer merkezi sinir sistemi depresanları ile beraber kullanıldığında ek depresan etkiler oluşturabilir; yetersiz ventilasyon, düşük tansiyon ve derin sedasyon veya koma görülebilir. Ritonavir'in fentanille birlikte kullanımı fentanil plazma konsantrasyonlarında artışla sonuçlanabilir.


ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

  “DUROGESIC (Transdermal Flaster)” hakkında 31 kişi yorum yapmış.

  • aysenkocamandiyor ki:

   annem akciger kanseri oldugu icin cok agrıları vardı onun icin doktorun verdigi durogesic 75 mcg az kalsın annemi ölduruyordu.mide bulantısı kusma ve butun vucudu felc olmustu gozler donuk ve kaymıstı bilincini yitirmisti annem hiper tansiyonu vardı tansiyon buyuk oniki kucuk dorde inmisti vucut bu tansiyona alısık degildi ayrıca solunumu kotulesmıstı.Daha sonra internetten arastırdık ve hemen bantı cıkardık annem duzeldi simdi cok iyi dikkatli olunması gerekir tavsiyem bu butun hastalara acil sifalar diliyorum.bant annemde 24 saat takılı kalmıstı belirtmek geregi duydum.

  • mervediyor ki:

   annemyemek borusu kanseri şiddetli ağrıları üzerine doktoru bu bandı verdi(durogesic transdermal flaster) dozunu ayarlayamadığından annem 3 gün boyunca hep uyudu.tmm ağrıları yoktu ama sürekli uyuyodu her şeyi unutmuştu verdiğimiz şeyi elinde unutuyodu.tavsişyem sağlığınıza dikkat edin bu bandıda çok iyi anlamadan araştırmadan hastanıza kullanmayın sadece öldürüyo başka bi şey yaptığı yok ne olur iyi araştırn sonra kullanın

  • aykandiyor ki:

   arkadaşlar öncelikle herkese acil şifalar dilerim, anladığım kadarı ile bu banttan hiç kimse memnun değil fakat yengem kolon kanseri doktorlar 72 saatte bir kullanımını uygun görüyorlar fakat aşırı ağrısı olduğundan dolayı 24 saate bir kullanıyor doktorun aylık bu bantı yazabilme limiti 2 kutu yani 10 adet 20 adet daha açığımız var elinde olup ta kullanılmayan bantlar için lütfen irtibat kuralım herkese şimdiden çok tşkk

  • cihan dahiliyediyor ki:

   dozu fazla gelmistir yoksa oldurucu bir etkisi yoktur.25 mcg likten baslanmalidir.75 mcg ligi yazan doktorun diplomasini almak gerekir.kademeli yukseltilip azaltilmalidir.bu bantlar hasta da uyku hali ve devamli uyuma yapmaz.yan etkisidir bu.devamli uyku yapiyorsa bant cikarilip hastaneye danisilmalidir.annem icin 25 mcg ligi kullaniyorum ayrica.tum hastalara acil sifalar diliyorum

  • alidiyor ki:

   arkadaşlar dedem diabet yani şeker hastası doktor çok kısa bir ömrü var diye ayağını kesmedi ve şimdi ağrıdan 5 gündür uyumuyo ve ağlıyo bu bandtan elinde fazla olan ve kullanmayan varsa irtibata geçsin tel 0555 *** ** ** lütfen

  • timurdiyor ki:

   merhaba bana acil DUROGESIC (Transdermal Flaster) lazım elinizde nekadar varsa işinize yaramayan,ben alırım para hususunda kafanızı yormayın hakkını veririm çünki acil gerek,ve ben boş laf yapmıyorum para sorun değil eğer paraya ihtiyacı olan varsa mail atsın,ben sonrasındada maddi açıdan hem parasal hem gıda yönünden yardımıma devam ederim allaha şükür maddi durumum iyi yeterki sizde ciddi olun,ben ankaradanım bana ya ankaradan yada başka şehirden posta yolu ilede gönderebilirsiniz inanın pişman olmıyacaksınız.. knast666@yahoo.de

   • demirdiyor ki:

    ne için kullanmak istediğine bağlı.

    • timurdiyor ki:

     Demir kardeş benim yakınımda bir hastamız var durunu iy değil (maddi manevi ) fena ağrı çekiyor,imkanıda yok yatalak benim ricam şu DUROGESIC (Transdermal Flaster) dedikleri ilaçtan elinde olan varsa,yada başka ağrı kesici internetten okudum yurdışında oxycodon-oxygesic-palladon gibi ağrı kesicilerde varmış ( ihtiyacı olmayan yada vermek isteyen ) ben alabilirim bana lütfen mail atın ve allah rızası için sizde bi yardımcı olunda adamın ağrısı dinsin. masrafınız olduysa ben gücüm nispedinde karşılarım,Ankaradan verebilen olursa iyi our Türkiye genelide olabilir kargoylada gönderilir masrafını ben karşılarım ! mailim: knast666@yahoo.de Lütfen acil yardım !

  • gurkan altinozdiyor ki:

   benim babam 6-7 seneidr kullaniyor. Bel fitigi ameliyetinde sinirleri zedenlendi o yuzden siddetli agri cekiyor 15 senedir. 25 mg ile basladi ama yillar icinde alistigi icin kademeli olarak artirdi simdi 175 mb ye ulasti daha da artirmayi dusunyor.doktor artir dedi ama 75 den yukarsa cok sakat diyor internet siteleri. Bu band icin para onerenler neden doktora gidip yazdirmiyor anlamis degilim

  • timurdiyor ki:

   gurkan altinoz slm kardeş okadar basit değil işte senin babanda gözle görülür bir durum var bendeki ise nöröpatik diğer adıyla fibromiyalji tanımı konulmamış bir ağrı türü,ve her doktor yazmıyor malum kırmızı reçete olduğu için adiler senin ağrını dindirmeyi düşünmüyorlar ilsağlık müdürlüğüne verecekleri hesabı düşünüyoorlar doktorların geneli bu hususta aynı basit yeşil reçete için bile naz yapıyorlar,neyse uzun lafın kısası bana yardımcı olma olasısılığın varsa bende para karşılığı alırım dedim hediye istemiyorum ne dersin istersen mail at bana knast666@yahoo.de

  • bozkurtdiyor ki:

   selam bu gün 12 mg la baladılar 5 yıldır tramadol kullanıyorum ve hala devam dendi (düzenli 2*100 2 aydır daha öncesi 50mg ihtiyaç oldukça alıyordum)bu bandıda kullanacakmışım yazılanlardan gerçeği söyleyim çekindim kullansamda huzursuz olacağım zaten uyku problemim var bu arada teşhis yok çok ağrım var

  • bedriyediyor ki:

   ilk önce herkese acil şifalar diliyorum. benim annemede doktorlar pankreas kanseri tanısı koydular ve bu bandların 25 ile başladılar 100 çıktılar ama annem sürekli uyuyor yemek yemiyor konuşamıyor .bandı arkasından söktük ve şu anda yemek yiyor konuşabiliyor hareket edebiliyor ağrısıda yok şu anda bu bandlar ağrıyı dindiriyor ama yan etkileride fazla galiba???

  • timurdiyor ki:

   Arkadaşlar kaçkez yazıyorum bana şu band Drugesic dedikleri lazım bir hayır işi için malesef kimseden ilgi görmedim allah rızası için elinde olupta ihtiyacı olmayan veyahut satmak isteyen bana acil mail atsın lütfen kulak ardı etmeyin biraz duyarlı olun eczanelere yada çöpe atacağınıza bir hayır işi yapın ve benle irtibata geçin lütfen ??

  • Timurdiyor ki:

   @ulaş27 seni allaha havale ediyorum ve senden ricam herkez adına konuşma senin niyetin düşüncen bozuksa burda hekez senin gibi düşünmek zorunda değil tamammı,lütfen haddini bil,sen şu saaten itibaren versende istemem senin gibi art düşünceli insanlardan......seni kınıyorum ve arayışım hala devam ediyor benim için değil bahsettiğim gibi ağrı çeken imkanı omayan biri için

  • Umitdiyor ki:

   Arkadaslar elimde 100 mg 2 kutu vR..bende hastamıza para karsılıgı almıştım baskasından..ıhtıyacı olan varsa verebilirim.mail hesabımdan remzihope@hotmail.com ulasabılırsınız,

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda