MALTOFER FOL
Çiğneme Tableti

Üretici Firma:
A. İbrahim
Etken Madde(ler):
Ferro III hidroksit polimaltoz 100 mg, Vitamin B9 (Folik asit) 0.35 mg

Piyasa Şekilleri:
30 çiğneme tabletilik blister ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Manifest demir eksikliği: Hemoglobin değerleri normal değerlere ulaşana kadar günde 2-3 kez birer tablet, daha sonra demir depolarının doldurulması amacı ile gebelik boyunca günde 1 tablet. Latent demir eksikliği ve demir + folik asit eksikliğinin engellenmesi: Günde 1 tablet. Maltofer Fol tabletin yemek sırasında veya yemekten sonra çiğnenmesi ve üzerine bir yudum sıvı alınması önerilir. Demir depolarını doldurmak için, kan parametrelerinin (Hb, Ht, eritrosit) normale dönüşünden yaklaşık bir ay sonrasına kadar tedavi sürdürülmelidir.

Endikasyonları:
Latent ve manifest demir eksikliğinin tedavisinde, ayrıca gebelik boyunca, gebelik öncesinde ve sonrasında (laktasyon döneminde) görülen demir ve folik asit eksikliğini engellemede endikedir.

Kontrendikasyonları:
Organizmaya aşırı dozda demir yüklenmesi (hemakromatoz, hemosideroz), demir kullanımı bozuklukları (kurşun anemisi, sidero-akrestik anemi, talassemi). B12 vitamini eksikliğine bağlı megaloblastik anemi ve hemolitik anemilerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar:
Enfeksiyona ya da malignansiye bağlı anemilerde yerine konulan demir retiküloendotel sistemde depolanır ve ancak primer hastalık tedavi edildikten sonra kullanılabilir. Her tablet 0.04 dilim ekmeğe eşdeğer olduğu için diyabetikler dikkat etmelidir. Anne sütü doğal olarak laktoferine bağlı demir içermektedir. Kompleksten ne kadar demirin anne sütüne geçtiğibilinmemektedir. Gebelikte ve laktasyonda hekim tarafından gerekli görülmediği takdirde kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri:
Çok ender olarak tokluk hissi, epigastrik ağırlık hissi, bulantı, kabızlık ve ishal gibi yan etkiler görülebilir. İlacınkesilmesiyle bu şikayetler kaybolur. Dışkıda görülebilecek koyu rengin klinik olarak hiçbir önemi yoktur.

İlaç Etkileşimleri:
Demir(III) hidroksit polimaltoz kompleksi, kompleks şeklinde ve iyonik olmayan demir içerdiğinden besinlerde bulunan unsurlarla (fitatlar, oksalatlar, taninler vb.) veya aynı zamanda verilen ilaçlarla (tetrasiklinler, antiasitler gibi) etkileşimleri yoktur.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

    “MALTOFER FOL(Çiğneme Tableti)” hakkında kimse yorum yapmamış ilk siz yapmak istermisiniz?.

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda