GYNO Ferro Sanol
Kapsül

Üretici Firma:
Adeka
Etken Madde(ler):
Ferro glisin sülfat 567.7 mg, Vitamin B9 (Folik asit) 0.5 mg, Vitamin B12 (Siyanokobalamin) 2.5 mcg

Piyasa Şekilleri:
30 kapsül içeren blister ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Yetişkinler ve 6 yaşından büyük çocuklarda günde 1 kapsül çiğnenmeden su ile alınır. Belirgin demir eksikliğinde yetişkin ve 15 yaşından büyüklerde veya 50 kg'dan fazla vücut ağırlığı olanlarda doz günde 2-3 kapsüle çıkarılabilir.

Endikasyonları:
Özellikle hamilelik ve laktasyon dönemindeki, demir, folik asit ve vitamin B12 desteği olmak üzere değişik kökenli tüm demir eksiklikleri ile, demir eksikliği anemisinin tedavisi ve profilaksisinde endikedir.

Kontrendikasyonları:
Bileşiminde yeralan maddelerden birine karşı hassasiyeti bilinen kişilerde kontrendikedir. Hemakromatozlar, kronik hemolizler, sideroakrestik anemiler, kurşun anemileri, talasemilerde kullanımı kontrendikedir. Ağır karaciğer ve böbrek hastalıklarında kullanılmamalıdır. Barsak tümörü olanlar dikkatli olmalıdırlar.

Uyarılar:
Oral yolla alınan ve mide asit ortamında çözünen demir bileşikleri lokal tahriş edici etkileri nedeniyle ülseri kötüleştirirler. Ancak kapsüllerde midede çözünme en az düzeye indirildiğinden bu tahriş edici etki önlenmiştir.

Yan Etkileri:
İshal, kabızlık, mide yanması veya kusma  gibi yan etkiler nadir olarak oluşur. Yüksek dozlarda kullanımda nadiren santral sinir sistemine ait bozukluklar oluşur. Çok nadir vakalarda allerjik reaksiyonlar oluşabilir. Tedavi süresince dışkının koyulaşması önemli değildir.

İlaç Etkileşimleri:
Demirin barsak kanalından emilimi bazı bitkisel gıda maddeleri tarafından örneğin fitin, okzalatlar ve fosfatlar ile çay, kahve, süt gibi içecekler ile engellenmektedir. Tetrasiklin ile alındığında her iki maddenin rezorpsiyonu azalır. Kolestiramin ve antiasitler ile alındığında demir emilimi engellenir. Penisilamin ve oral altın bileşikleri demir ile alındığında absorbsiyonlarında düşüş gözlenir. Barsak mukozasına olan irritan etkisi salisilatlar, fenilbutazon, oksifenbutazon alımı ile artar. Demir tedavisinde benzidin testi pozitif çıkabilir. Sitostatikler, sülfonamid, antiepileptikler ve barbitüratlar folik asit emilimini azaltabilirler.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

    “GYNO Ferro Sanol(Kapsül)” hakkında 3 kişi yorum yapmış.

    • simgediyor ki:

      yaklaşık 2 haftadır kullanıyorum geçen hafta şiddetli mide ağrısıyla acillik oldum ve bundan hariç ilacı kullanmaya başladığımdan beridir kilo aldığımı hissediyorum acaba ilaçtan olabilirmi acil?

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda