DİDERAL (Tablet)
Üretici Firma:
Sanofi-Synthelabo

Etken Madde(ler):
Propranolol HCI 40 mg

Piyasa Şekilleri:
50 tabletlik ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Hipertansiyonda başlangıçta 2x80 mg, idamede günde 160-320 mg. Angina, anksiyete, migren ve esansiyel tremorda başlangıçta 2-3x40 mg, hastadan alınan cevaba göre artırılır. Anginada optimal doz 120-240 mg/gün, anksiyete migren ve esansiyel tremorda 80-160 mg/gün. Disritmiler, anksiyeteye bağlı taşikardi, tirotoksikoz, hipertrofik obstrüktif kardiyomiyopatide 3-4x10-40 mg. Miyokard enfarktüsü sonrasında 5. ve 21. günler arasında başlanarak 2-3 gün süreyle, günde 4x40 mg, daha sonra 2x80 mg. Feokromositomada ameliyat öncesi 3 gün süreyle 60 mg/gün, malign olgularda 30 mg/gün olarak kullanılır.

Endikasyonları:
Bir Beta-bloker olarak esansiyel ve renal hipertansiyonun kontrolünde, angina pektorisin tedavisinde, akut miyokard enfarktüsü sonrasında uzun süre profilaktik olarak, kardiyak disritmilerinin çoğunda kontrol amacıyla, migren profilaksisinde, esansiyel tremorun tedavisinde, anksiyetenin ve anksiyeteye bağlı taşikardinin kontrolünde, tirotoksikoz ve tirotoksik krizin tedavisinde yardımcı olarak, hipertrofik obstrüktif kardiyomiyopatinin tedavisinde, feokromositomanın tedavisinde (bir Alfa-blokerle birlikte) endikedir.

Kontrendikasyonları:
İkinci veya üçüncü derece kalp blokunda kullanılmamalıdır. Kardiyojenik şoktaki hastalarda kullanılmamalıdır. Bronkospazm geçirmiş kişilerde, uzun süre aç kalanlarda ve metabolik asidozlu hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar:
Kardiyak rezervi zayıf olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Belirgin kalp yetmezliği olan kişilerde Beta-bloker kullanmaktan kaçınılmalıdır. Ancak kalp yetmezliği belirtileri kontrol altına alınmış hastalarda kullanılabilir. Tirotoksikoza bağlı kalp yetmezliği genellikle sadece propranolola yanıt vermektedir ancak aynı zamanda başka istenmeyen faktörler de varsa miyokardın kasılması sağlanmalı ve yetmezlik belirtileri dijital ve diüretiklerle kontrol altında tutulmalıdır. Beta-blokerlerin farmakolojik özelliklerinden biri de kalp atım hızını azaltmaktır. Semptomların kalp atım hızının yavaşlığına bağlı görüldüğü nadir olgularda doz azaltılabilir. Propranolol hipoglisemiye bağlı taşikardiyi modifiye eder. Diyabetli hastalarda hipoglisemi tedavisiyle birlikte propranolol kullanırken dikkatli olunmalıdır. Propranolol, insüline alınan hipoglisemik yanıtı geciktirebilir. İskemik kalp hastalığı olan kişilerde diğer Beta-blokerlerle olduğu gibi tedavi aniden kesilmemelidir. Ya eşdeğer dozda başka bir Beta-bloker verilmeli ya da doz kademeli olarak azaltılarak propranolol tedavisine son verilmelidir. Propranololün teratojenik olduğunu gösteren bir bulgu olmamakla birlikte, çok gerekli olmadıkça gebelerde kul-lanılmamalıdır. Propranolol anne sütünde bir miktar birikmektedir. Ancak, anne sütüyle beslenen bir bebek ilacı çok az miktarda aldığından istenmeyen etkilere neden olması beklenmez.

Yan Etkileri:
Genellikle iyi tolere edilir. Ekstremitelerde soğukluk, bulantı, diyare, uyku bozuklukları, bitkinlik ve kas yorgunluğu gibi yan etkiler geçicidir. Bazı olgularda ellerde parestezi bildirilmiştir. Nadir olgularda bradikardi, trombositopeni, purpura ve halusinasyonlar gibi SSS semptomları saptanmıştır. Beta-adrenerjik blokerlerin kullanımına bağlı olarak deride kızarıklık ve/veya gözlerde kuruluk bildirilmiştir. Bu yan etkiler çok az kişide bildirilmiş olup çoğunda tedaviye son verildiğinde semptomlar ortadan kalkmıştır. Eğer bu reaksiyonlar başka bir nedene bağlı değilse tedavinin durdurulması düşünülmelidir. Bir Beta-blokerle yapılan tedaviye son verilirken bu, kademeli olarak gerçekleştirilmelidir. Bradikardi ve hipotansiyon şeklinde bir tahammülsüzlük görülürse, tedavi durdurulmalı ve eğer gerekiyorsa uygun tedavi yapılmalıdır.

İlaç Etkileşimleri:
I. grup antidisritmik maddelerle örneğin disopiramid, Beta-blokerler verilirken dikkatli olunmalıdır. Ventriküler fonksiyonu yetersiz olan kişilerde verapamille birlikte Beta-bloker kullanırken dikkatli olunmalıdır. İletim anomalisi olan kişilerde bu kombinasyon kullanılmamalıdır. Bu iki ilaçtan birisinin kullanımı durdurulduktan sonra 48 saat içinde diğeri i.v. olarak uygulanmama-lıdır. Beta-bloker kullanan hastalara adrenalin içeren müstahzarları parenteral uygularken dikkat edilmelidir çünkü nadir olgularda vazokonstriksiyon, hipertansiyon ve bradikardi oluşabilir. Hastaları klonidinden Beta-blokerlere geçirirken dikkatli olunmalıdır. Eğer Beta-bloker ve klonidin birlikte kullanılıyorsa Beta-bloker tedavisine son verildikten sonra klonidin uygulamasına bir süre daha devam edilmelidir. Hastaların çoğunda Beta-bloker kullanımının cerrahi müdahale öncesinde durdurulması önerilmez. Ancak eter, siklopropan ve trikloroetilen gibi anestetik ajanları kullanırken dikkatli olunmalıdır. Vagal baskı oluşursa atropin (1-2 mg, i.v.) ile düzeltilebilir.


ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

  “DİDERAL (Tablet)” hakkında 121 kişi yorum yapmış.

  • mahiye güldiyor ki:

   ben 8 yaşından beri esansiyel tremor hastasıyım.ancak daha geçen sene tanı kondu. şuan 26 yaşındayım.dersanede öğretmenlik yapıyorum ama tahtaya yazı yazamıyorum.bu hastalığın cerrahi tedavisi varmı.ne yapmalıyım.ilaç bir işe yaramıyor.gün geçtikçe ellde titreme artıyor ve seste bacaktada titreme olmaya başladı.ne yapmalıyım birisi bir fikir sunsun .

  • betül eserdiyor ki:

   ben doğuştan ileri gelen bi uzun QT hastaısyım fakat daha 6 ay önce bayılmalarla meydana çıktı 3 ay boyunca tedavi aldım bradikardim vardı diderali beta bloker olarak kullanıyordum 1 ay önce ICD pil takıldı ve hala 20 mg olarak günde 3 defa kullanıyorum ileridede kullanmam gerekiyormu cvp larsanız sevinirim

  • ibrahimdiyor ki:

   ergenlik çağında,ortaya çıkan esansiyel tremor,hastalıktan dolayı nöroloji ve psikiyatrise gittim.Beyin tomogrofisi ve kan tahlileri temiz cıktı.Sosyal yaşantımda sadece el parmaklarımda titreme meydana geliyor.dideral kullandım fakat bende yan etki yaptı.heyecan yaptıgımda artıyo ama alkol alımında kayboluyor.Muhtemelen kendimi kasmaktan oluyor.Allah'a şükür vücudumda dengesizlik yok,bu konuda ellerdeki titreme için ne önerirsiniz...

  • REFİKA İŞIKLIdiyor ki:

   MERHABA 2. DERECE AORT YETMEZLİĞİ NEDENİYLE YARIM SABAH YARIM AKŞAM DİDERAL ALIYORUM.(13 YILDIR) HAMİLELİK DÜŞÜNÜYORUM. İLACI ALMADIĞIM ZAMAN ÇOK CİDDİ ÇARPINTILARIM OLUYOT. HAMİLELİKTE KULLANABİLİRMİYİM, DİDERAL YERİNE GEÇEN BAŞKA BİR İLAÇ VARMIDIR HAMİLELİKTE KULLANABİLECEĞİM.

  • REFİKA İŞIKLIdiyor ki:

   AORT YETMEZLİĞİMNEDENİYLE 15 YILDIR DİDERAL KULLANIYORUM(YARIM SABAH YARIMAKŞAM) ŞU ANDA HAMİLELİK DÜŞÜNÜYORUM HAMİLELİKTE DİDERAL KULLANABİLİRMİYİM VEYA DİDERAL YERİNE KULLANABİLECEĞİM BAŞKA BİR İLAÇ VARMI?

  • ayten özmertdiyor ki:

   Benimde ellerimde titremeler var .Genç yaşta hafif şekilde başladı şimdi elli yaşlardayım gittikçe artış gösterdi.Şimdi ellermden şikayetimçoğaldı.gereken tahliler yapıldı bir şey çıkmadı [teşhis esansiyal tremor]üç yıldır dideral kullanıyom.yan etki yaparmı\ ayrıca etkili de olmadı .Gerçekten yardıma ihtiyacımvar. teşekkür ederim ...

  • sevim hazerdiyor ki:

   eşim 61 yaşinda diderali 17 yıldır kullanıyor.elleri titriyor diye verilmişti.30 senedir lithuril kullanmakta.bu sene ağustosta lithuril yerine dekapin kullanmaya başladı.ellerindeki titreme arttı. dideralin veya dekapinnin yantesirleri içinebirlikte kullanılması girermi. lütfen yazın .çalışmasını engelleyecek kadar çok.ne kullanmalıyız.

  • Serdar YILMAZdiyor ki:

   Bende üniversite sınavından sonra,aşırı stresten dolayı esansiyel tremor başladı.Gitmediğim doktor kullanmadığım ilaç kalmadı.Ama hiç birisinden fayda görmedim...Olan bizim böbreklere oldu :) En son ibn-i sina hastanesinde bir prof tüm tahlillerime kullandığım ilaçlara felan baktı.Bunun zamanla düzeleceğini söyledi,gerçektende öyle oldu eskiye nazaran bayağı azalma var.Ama heyecanlanınca,birisi ile tartışınca korku anlarında felan tekrar hortluyor titreme.Yukarıda bir arkadaşımızın dediği gibi alkol aldığım zaman ellerimde titreme olmuyor...Birazda psikolojik olsa gerek.Allah hepimize acil şifalar versin arkadaşlar.

  • esma ertendiyor ki:

   Merhaba.Bende bir yıldır esansiyel tremor nedeniyle sabahları yarım dideral alıyorum.30 yaşındayım ve hamilelik düşünüyorum.Gebelikte dideral kulanabilir miyim yada yerine geçebilecek bir ilaç var mı?9 ay boyunca tremor ile yaşayabileceğimi zannetmiyorum çünkü mesleğimde ellerimin titrememesi gerekiyor.Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler...

  • mahiyeguldiyor ki:

   serdar bey gerçekten azaldığını öğrenmek bana umut oldu.ben de ibni sina ya gittim bir çok kez cenk akbostancıya ancak psikiyatirye gönderdiler o da depresyon ilaçları verdi.ankara ssk ya gittim diderali verdi ancak ben 1.5 yıldır kullanıyorum azalma olmadı.dediğiniz gibi heyecanlanınca ve korkunca artıyor.ve boyundada heyecanlandığımda titreme oluyor:)

  • özgürdiyor ki:

   bende 1 yıldır sağ elimde titreme oluyor.dideral kullanıyorum işe yarıyor.ancak stresle direkt alakalı bence birşeyi kafaya TAKINCA ARTIYOR.hareketde yavaşlama başladı.dışardan az da olsa farrkediliyor.başka tedavi yolları arayacağım.nöroloji ve beyin cerrahi ile ilgili bir durum.herkese geçmiş olsun.

  • Onurdiyor ki:

   Merhaba,bende yaklaşık 4 yıldır esansiyel tremor hastasıyım.Doktora gitmeden önce çok zor günlerim oldu.Özellikle toplum içinde heyacanlandığım zaman tepeden tırnağa titriyorum.Başta ellerim olmak üzere yüzüm ve ayakta duramayacak kadar bacaklarımda titriyor.O kadar zor bir durumki kısacası yaşamayan bilemez.Herneyse daha fazla bu duruma dayanamayıp,doktora gittim.Doktor yapılan tetkikler sonucu esansiyel tremor hastası olduğumu söyledi.Didarel dediğimiz ilacı kullanmamı istedi.Bende hergün 2 adet kullanıyorum.Çok faydasını gördüm hayata küsmüş kimseyle görüşüp konuşmak istemezken,insanlardan kaçarken,her geçen gün yanlızlığa demir atarken,şimdi doktorum ve kullandığım bu ilaç sayesinde insanlarla iç içeyim artık kendimede güveniyorum.Bu ilacı birgün bile kullanmazsam kendimi yine çok kötü hissediyorum.Titremelerim ve korkularım devam ediyor.Ama bir gerçek varki bu hastalığın tamamen geçici bir tedavisi yok.HERKESE GEÇMİŞ OLSUN

   • Sevki Kantarogludiyor ki:

    Hastaliklarin %75 'i sitres nedenli olmakla beraber!!Bunun tedavisi tamamen kisilerin elinde Dideral-Proponalol Nobel odulu alan tek ilac cok degerli bir ilac ve eski bir ilac deneyimleri positif olan bir ilac bu ilacla arkadas olmak ve alindigi sure icinde kisilerin gerek sosyal yasantilarinda gerekse is hayatlarinda sitresden uzak durmalarinda yarar var.Olaylari oldugu gibi kabul edip zihnen rahat olmali,balik tutmak sahilde gezmek,muzik dinlemek,ava cikmak,genellde sehrin ve yasantinin sitresinden uzak durmak gerekiyor hatta ve hatta bu gibi hastaliklara sex'in iyi geldigi yapilan arastirmalar sonucu ortada!!!Dideral ilac olarak yani propanalol cok degerli yan tesirleri cok az olan insanlari ve sporculari sakinlestiren bir ilac olarak biliniyor.Inanin olimpiat lardaki Aticilarin (okcularin )dideral aldigini biliyormuydunuz.bu sporcularin atislarda elleri titremesin diye aldiklari bu ilac sadece hastalik tedavisinde degil normal insanlardaki gerekli sakinlestirmeyi saglamak amaci ile kullaniliyor.O yuzden "NOBEL"odulu kazanan bu ilaci kullanirken onunla arkadas olmaya bakin onu sevin oda size yardim etsin fazla sitrese girmeyin !!Diet yapmayin hersey yiyin fakat az miktarda!1-)uyukunuzu kesin alin 2_)Hersey yiyin fakat az miktarda 3-)son ve en onemlisi sitrese girmeyin !!!!Iste bu son olarak belirtigimiz sitres kollestrolu 175 olan bir hasta 295 deger olarak orta cikip hic kalp hastasi olmayan hastanin 3 damarinida %75 kapatabiliyor tamamen beyinle ilgili bir arastirma sonucu elde edilen bu sitres reaksuyonuna hepimizin dikkat etmesi gerekiyor.Yolda otabus,minubus soforu size bagirabilir siz yine gulun gecin,pazarda pazarci size sebze ve meyve sectiginiz icin kufur edebilir cevap olarak sizi seviyorum diyin zor ama demeye calisin ve gulup gecin.Isyerinde patron islerinizi hizlandirmanizi isteyebilir olur efendim diyin derin nefes alin ayni hizla devam edin yani hep gulun ve sitrese sakin ama sakin girmeyin iste bu en onemli factor !!!!Her insan kendinin doktorudur tedavisinide kendimiz yapmak zorundayiz.Hepinizi seviyorum ..Amerika'dan saygilarimla efendim' Sevki Kantaroglu

  • Onurdiyor ki:

   Merhaba sayın MAHİYEGUL, esansiyel tremor hastalarıyla görüşmek istemişsiniz.Ben hep bu hastalıkla mücadele eden insanlarla görüşmek istemişimdir.Ama hiç öyle bir fırsat olmadı.Bende esansiyel tremor hastasıyım.Eğer sizde isterseniz sizinle görüşmek isterim.Çünkü ağaçtan düşenin derdini ağaçtan düşen anlar demişler.Eğer yardım edebileceğim birşey varsa her zaman hazırım. Onun için ben sizin msn adresinizi ekliyorum.Eğer benimlede görüşmek isteyen varsa msn adresimi ekleyebilirler.acm-onur@hotmail.com

  • hasandiyor ki:

   Meraba walla ne yalan söyliyim bende toplum onunde falan tıtreme veya buna benzer olaylar bulunmuyor hanı yasımda daha 17 benim ellerim sürekli titriyor ve aşırı derecede sinirliyim hapı 1 aydır kullanıyorum sizin anlattıklarınızdan hiç biri bende görünmedi yanı bır degısıklık yok aynı sekılde devam ediyor bakalım 15 gun sonra randevu var ne olacak bu hal neye iştirak ediypr bilen arkadaşlar daha dogru abıler ablalar eklerse sevinirim by_hasan_26@hotmail.com

  • deniz aydındiyor ki:

   5 haftalık hamileyim ve kalbimde doğuştan ritm bozuklugu var.aynı zamanda işim geregi dideralden yarım aldıgım da konsantrem ve performansım daha iyi oluyor..acaba bu ilacın bebege zararı ciddimidir yoksa gebelikte verilebilecek bir ilaçmıdır.eger zararı varsa gebeliğimi öğrenene kadar 3,4 kez yarım almıştım bunun da zararı olmuşmudur..cevabınızı bekliyorum tesekkürederim...

  • zekidiyor ki:

   ben işim geregi alkolle icli dışlı olan biriyim bir sene önce carpıntım oldugunu fark ettim gittigim doktorlarda yapılan muayenelerde hiç bir şeyim olmadıgı çıktı depresyon gecirdigim söylendi ilaç olarak dideral ve bazı iaçlar verildi dideral sayesinde carpıntım gecti en ufak korkularda çarpıntım başlıyor ne yapmam gerekiyor bana yazarsanız sevinirim zekicebeci@windowslive.com teşekkür ederim.

  • fatihdiyor ki:

   23 yaşındayım ve tıp fakültesinde okuyorum , en büyük hayalim cerrahi bir branş tercih etmekti ama son 2 senedir vücudumun hemen hemen heryeri titremeye başladı . yataktan kalkarken karın kaslarım titriyor, heyecanlandığım zamanlarda boynum titriyor. çok garip bir durum ve yaşam kalitesini çok fazla düşürdüğünün kanaatindeyim . gerçi üniversitede nöroloji profesörüne gittim fakülteyi bitirdikten sonra geçer dedi ama geçeceğini zannetmiyorum çünkü her geçen gün daha fazla şiddetlendiğini düşünüyorum . kısacası bütün hayallerim suya düştü, biranda bütün hedefledğim herşey srf titremelerim yüzünden bana sırtını döndü . Allah herkese şifa verir inşallah

  • salihadiyor ki:

   mrb arkadaşlar 46 yaşındayım ve senelerdir bu rahatsızlıgı yaşıyorum bende maalesef benim boynumda sallanma var her tetkidi yaptırdım bişe çıkmadı esansiyel tremör tanısı koydular ve depresyon hapı verdiler 2 sene aralıklı kullandım bıraktım ve remeron diedepresyon hapı kullandım 5 ay aşırı kilo yaptı bıraktımbiraz etkili oldu bıraktım fazlalaştı şimdi ise dr dideral verdi etkisi yok şu anda bilemiyorum tkr başlasammı remeron hapına!!!!ayrıca alkol aldıgımda bzn sanki geçio gibi oluyo arkadaşlarımla oturup rht rht yemek yiyemiyorum:((umarım yardımcı olmuşumdur arkadaşlar!!

  • aydandiyor ki:

   mrb.bende sosyofobi var bu ilaç bunu yenmemi sağlar mı yani topluluk önünde ahat olma falan ?

   • bayramdiyor ki:

    Sosyal fobinin başka özel ilaçları ve terapi yöntemleri var. Bu ilaç sosyal fobinin etkilerini bastırır ama nedenlerini ortadan kaldırmak için uygun ilaçları ve dr yardımını almak gerek. Yazanların bir kısmı sosyal fobi hastası ama farkında değil diye düşünüyorum. Buraya yazmak yerine psikiyatriye gidin. Norologlar, kardiyologlar psikiyatrik nedenleri gözardı ediyor ama çoğunda nedenler psikolojik..

  • ayten özmertdiyor ki:

   Benimde esansiyel tremor şikayetim var. Dört yıldır dideral kullanıyorum,fakat cildimde sertleşmeler olmaya başladı. Artık bırakmak istiyorum şikayetlerim geçmiş de deyil.Nasıl bir yol bulamıyorum.Tabii doktoruma soracağım.Ama,çare bilyorsanız paylşalım lütfen. sevgiler

  • mahiyeguldiyor ki:

   fatih gerçekten durumuna çok üzüldüm.pırıl pırıl gençlerin bunu yaşaması çok üzücü.ben de 26 yaşındayım.felsefe mezunuyum.ve bu rahatsızlık sosyal hayatımı çok etkiliyor.dershanede çalıştım.ama tahtaya yazı yazamıyordum.ve bu durum çok rahatsız edici.öğrencilerime yazdırıyordum.ama bu çaresizliğe daha fazla katlanamadığım için işimden ayrılmak durumunda hissettim kendimi.herkesin sorularından da rahatsız olmaya başlamıştım.herkese ayrı açıklama yapmaktan sıkılmıştım.allah şifa versin herkese.

  • müberra ataydiyor ki:

   68 yaşındaki babamı 25 aralık 2008 günü kaybettik.. bize beyin kanaması akabinde sol tarafına felç inmesi nedeniyle yaptıkları tüm müdahelelere rağmen kurtaramadıklarını söylediler..hastaneye yürüyerek giden babam 4 saat içide hayata gözlerini yumdu hayata bir türlü anlam veremiyoruz şimdi..nasıl bu kadar ani olabilir diye hatta doktorlar yoğun bakıma sadece müşade niteliği için koyduklarını korkulacak bişey olmadığını bilincinin acık olduğunu hatta sabah hastaneden bile çıkabileceğini söylediler...yalnız biz babam kendini kötü hissettiği anda evde ona tansiyon sorunu olduğu için "DİDERAL" hapı verdik bir tane ve doktorada bunu söyledik...yapılan iğneler verilen ilaçlar acaba dideral hapıyla birleştiği zaman ani bir ölüme sebep olabilirmi beni aydınlatırsanız çok sevinecem...çok üzgünüz ve kafamızda bir sürü soru işareti var.. şimdiden teşekkürler

  • LOKMAN ALKANdiyor ki:

   Selamlar..benim bir yasında bir bebegim var.bayılma sikayetiyle tıp fakültesine basvurduk.atonik nöbet teshisi kondu..luminal tablet baslandı... daha sonra tansiyon yüksekligi gözlenlendi.dideral tablet baslandı....suanda ilacları kullanmaya devam ediyoruz..dört aydır kullanmaktayız....tansiyon yüksekliginin nedeni olarak böbrek damarlarında darlık oldugu tespit edildi....ankarada anjiyo ile acılması planlandı.. acaba bu ilacların yan etkileri olumsuz olarak bebegimi etkilemektemidir..paylaşmak isteyen olursa memnun kalırım...iyi aksamlar..

  • RENGİNdiyor ki:

   strese bağlı çarıntı şikayeti ile 19 yaşındayken dideralle tanıştım.şu an 29 yaşındayım.4 yıldır aralıksız kullanıyorum..hamileliktede dideral kullanabilirmiyim.kullanırsamki bırakmam şu an için mümkün değil,bebeğe zararı olurmu..yanıtlarsanız çok sevinirim...

  • tarıkdiyor ki:

   24 yaşındayım ve son 3 senedir artış gösteren sebepsiz titremeler oluyor vücudumda. önce ellerimden başladı ki lise zamanlarından beri olan, pek önemsemediğim birşeydi. üniversite yıllarımda giderek arttı. şu an üniversiteden mezunum ve gittiğim iş görüşmelerinde ya da resmi ortamlarda, yani heyecanlandığım zamanlarda vücudumda ve boynumda titreme oluyor. bazen o kadar şiddetli oluyor ki ayakta bile duramıyorum. gerçekten bu hayat kalitemi düşürüyor. dideral kullanmaya başladım umarım faydasını görürüm. yine de allaha şükrediyorum beterin beteri var. bu tür hastalığı olanlara tavsiyem kesinlikle eve kapanmayın sosyal hayattan kopmayın. kendinizi dinledikçe daha beter biçimde daha da gerileceksiniz ve daha da artacaktır. biraz da psikolojik bir durum. herkese acil şifalar.

  • türkan tosundiyor ki:

   Merhabalar ben portal hipertansıyon hastasıyım yaklasık olarak 4 seneden beri günde sabah aksam yarım dıderal ve iki günde bır omeprol kullanıyorum hamılılıkte dıderal kullnabılırmıyım eger hamıle kalırsam bunun cocuga ve bana ne tür etkılerı olabılır

  • Aydındiyor ki:

   Malesef aynı sorun bende de mevcut (Esansiyel tremor).20 yaşındayım ve bu rahatsızlığım yeni olan birşey değil taa çocukluğumdan beri var.Çocukken daha azdı şimdi ya çok batıyo bu rahatsızlık bana o yüzden çok görünüyor yada biraz daha arttı.Özellikle heyecan,korku,ağır birşey kaldırırken,öğrencilik gereği tahtaya çıkıp insanlara sunum yaparken vb... durumlarda çok daha fazla artıyor.Doktorumun söylediği bu rahatsızlığın bir çözümü henüz yok.Eğer bu hastalığa çok takarsan kontrol edemezsin.Fakat bu titremeleri gözardı edersen,görmezden gelirsen titremeleri azaltırsın dedi sizede tavsiyem budur görmezden geldiğiniz zaman titremelerde sizi görmezden geliyor ve azalıyorlar,tabi insan herzaman görmezden gelemiyor buda bir gerçek,bazen insanın kendisini kontrol etmesi çok zor olabiliyor...

  • kaandiyor ki:

   bnde esansiyel tremor hastasıyım galiba.hemde çok ama çok kötü durumum.üniverste ikinci sınıfa geçtim ama ağlaya ağlaya geçtim.valla dayanamıyorum artık çok lanet bi hastalık bu ve giderk tüm vucudum titremeye başladı.bie acayip bi karnımda sıcaklık bi ateş hissediyorum titremeden önce sanki kalbim sıkışıyo bazen bayılacak gibi oluyorum.ya marketde sıra beklerken bile titriyorum.valla eğer çaresi bi an önce bulunmazsa intar etçem geliba. çünkü yaşayamıyorum okulda uygulamalı drslerin hepsinden kaldım.ve hiç bi zamanda geçemiycem okulu bırakıp gitmek istiyorum ama sonuçta ne yaparsam yapim bu lanet hastalık bnle gelcek en iyisi yok olmak

  • Aydındiyor ki:

   kaam böyle düşünmemelisin bende 2 yıllık üni. yeni bitirdim Allah'a şükür.Bende de esansiyel tremor var elimden geldiğimce ellerime ve titreye taraflarıma bakmayıp görmezden gelmeye çalışıyorum.Evet uygulamalı derlerde sıkıntı oluyo ama napalım mecburen zar zor yaptım.Sana tavsiyem titremelerini kafana takmayıp gözardı etmen...

  • Erol SAĞLAM ...ADANA...diyor ki:

   Mrb. Arkadaşlar ismim erol. Hemen hemen burada bulunan titreme hastalığı bende de var. Yazılarınızı okudum genelinde titremeyi kesen net ah ilaç ismi verilmemiş. Eğer kullandığı ilacın kesin ve kesin titremeyi ortadan kaldırdığını gören duyarlı arkadaşlardan ilaç ismi istiyorum numarami her saat arayabilirsiniz msj da olur lütfen bi cevap yazın

  • ömer mutsuzdiyor ki:

   mrb ark.lar. esansiyel termor malesef ki bnde de var. yaşım 19 . bu hasatalık bnde küçüklükten beri var.günlük hayatta çok sıkıntı yaratan bir hastalık.tıp neden bir çaresini bulamıyor anlamış deilim.bu hastalığın ne kadar berbat verici bir şey olduğunu yaşamayan anlayamaz. dideral kısa süreli etki yapıyor.bunun kalıcı bir tedavisinin olmasını o kadar çok istiyorum ki.sırf bu nalet olası hastalık yüzünden 80 yaşındaki admlardan farkımız yok.ama çaresi yok ölene dek bizlerlee :(((((

  • nuraydiyor ki:

   merhaba bende esansiyel tremor hastasıyım titreme daha çok sağelimde var tedaviye yeni başladım yorumları okuyunca umutsuzluğa kapıldım:(30 yaşında ve 2 çocuk annesiyim busene arabayla çocuklarımı okula ben götürücem bunun bir sakıncası varmı acaba lütfen bana acil cvp yazın.ayrıca anksiyete bozukluğuda var günde 6 tane ilaç kullanıyorum bu konunun uzmanı iyi bir doktorda arıyorum yardım ederseniz sevinirim.

  • halildiyor ki:

   slm ben bu hastalıktan kendi kendime kurtuldum hiç doktora gitmeden yaklasık 5 aylık bi bunalımdan sonra su an hiç titreme olmuyor olsada cok az oluyor bu hastlaık sizin tepenize cıkmadan siz onun tepesine cıkın gerisi boş zamanla onu yeneceksiniz inanın bana keninize gelin size bundan kurtulmanın yollarını yazmaya devam edicem korkmayın hayatta hiç bişey sizden degerli diil acil şifalar

  • Erol SAĞLAM ...ADANA...diyor ki:

   Nuray hanım araç kullanırken bu hastalığın bi zararı yok. Sizin tam tersinize benim de sol elimde var. Ama araç kullanırken bi zararı olmuyor. Bu hastalık mutlu olduğum zamanlarda geçiyor genelde heyecandan kaynaklanan bi hastalık o yüzden herşeyi heyecan yapmayın sakin olun ozaman azaldığını göreceksiniz ve kafeinsiz içecekler tercih edin uykunuzu düzenli bi hale getirin. Kalabalık ortamlarda elinizin titremesi ile dalga geçin mesela hayat beni erken yaşlandırdı deyin. Etrafınızda bulunanların size baktığını düşünmeyin yani kafanızda sizi sıkıntıya sokan bütün düşünceleri atın ve ileriyi düşünerek hareket etmeyin şunu yapsam bu kızarmı gibi düşünceleriniz olmasın.bunlar benim tecrübelerim. Eğer arkadaşların da bildiği şeyler varsa yazsınlar... Teşekkür ederim.

   • furkandiyor ki:

    şu ana kadar hemen hemen bütün yorumları okudum.yıllardır bende de bu belirtiler var.bir kaç kez doktora gittim ama hiçbir fayda görmedim.bütün deneyimlerime dayanarak söylüyorum ilaçtan medet ummayın.Erol SAĞLAM kardeşimizin yorumunu okuyun ve tüm tavsiyelerine uyun. inanın Erol SAĞLAM kardeşimizin belirttiği hususlara uyabilirsek ne mutlu bize çok faydasını görürüz.

  • münirediyor ki:

   arkadaşlar esansiyel tremor ile sosyal fobi arasında bi bağ var mı bende de aynı şikayetler var ama ben doktora gitmedim.okuduklarım sosyal fobi olduğunu düşündürmüştü benim rahatsızlığımın ama asosyal bi insan değilim sadece yüzümün kıpkırmızı olması ellerimin titremesi bütün kaslarımın özelliklede boyun kaslarımın kas katı kasılması beni utandırıyor.insanların bunu farkedip alay etmelerinden korkuyorum.o yüzden kaçıyorum ortamlardan.kendimce diderali keşfettim kullanıyorum ama korkmuyoda değilim vücuttaki organlara zarar vermesinden.ama şunu biliyorum bu belirtiler olmadığı zaman mantıklı ve etkileyici konuşabiliyorum.ama çok yoruldum.28 yaşındayım çalışıyorum.artık dideralsiz rahat ne istediğini bilen korkusuz bir hayat istiyorum.

  • Aydındiyor ki:

   Arkadaşlar; bende de aynı sorın var [esansiyel tremor] bana bir doktor dediki bu dideral vs.. gibi beta bloker içeren ilaçları kullanma zaten daha gençsin bu tür ilaçlar kalbini yavaşlatır dedi bende kullanmıyorum zaten hiç bir yararınıda görmedim.Bence ilaçların gerçekten yararını görmüyorsanız kesinlikle kullanmayın!!

  • Buketdiyor ki:

   Tremor hastalığı olanların kendini anlatabilmesi için yaşadıklarını paylaşması için bir blogumuz var. http://tremor.blogcu.com/ Herhangi bir maddi çıkarı olmayan blog adresini çağresi olmayan bu hastalığını paylaşma ihtiyacındaki hastalar için yayınlarsanız mutlu olurum.

  • emrediyor ki:

   esansiyel tremor bendede bu hastalık var işin kötü yanı ögrenci olmak tahdaya konu anlatırken filan acayip derecede oluyo ama korkdugun şeyleri baya bi yaparsan acayip derecede azalıyo ve titrediginizi unutmaya çalışın yok derecek kadar azalıyo kafaya takdıgımız için öyle oluyo mesala birine para üstü vercem o an elerim titrerse diye düşünüyo insan ama düşünmeden direk gidin tedavisi çıkarsa yazın lütfen

  • yasindiyor ki:

   herkese slm. benimde çocukluktan bu yana bu hastalığım varaileden geliyor. bu ilacı kullanıyorum. ama ben psikolojik bi durum olduğunu düşünüyorum .ilaç biraz olsun rahatlatıyo ama günlük devamlı değil. sizin önerdiğiniz ilaçlar falan var mı artık bıktım hayattan . intiharı bile düşündüm bu ilaç sayesinde sınavı kazandım felsefe 1. sınıf öğrencisiyim .bu konuyla ilgilenenlerden yardım bekliyorum.msn=fbyasin_44@hotmail.com

  • ender karadiyor ki:

   bendede el titremesi eskiden vardı... omega 3 ,arı poleni ve bir dönemde hergün iki damla isveç şurubu içmiştim şu anda el titremesi ,çarpıntı kökten geçti.. yıllardan beride olmuyor....galiba hepsininde faydası oldu..

  • Hakan yorgancıdiyor ki:

   18 yaşındayım 2 saat önce Esansiyel tremorun oldumu öğrendim ellerimde titreme varr çayı ancak kupa bardakla içebiliyorum bazen yazı yazmamıda engelliyor dideral isimli bi ilaç kullanmaya başlıcam deneyimli hastalardan yardım istiyorum bu hastalık geçici bir şey mii? kesin tedavisi var mı?

  • Mustafa Atamdiyor ki:

   üstteki arkadas gibi bende 2 saat once Esansiyel tremor oldugumu farkettim daha once hastane korkum vardır bayılırım bir arkadasımla beraber zorla titremelerimden dolayı gitmiştim hastaneye ama saçma salak sorularla beni oyalamıstı ama suan bakıyorumki ben cocuklugumdan beri tedavisi olmayan Esansiyel tremor hastalıgı varmıs cok kotuyum moralim bozuk ben hep birgun bitecek bu titreme diyordum demek bitmicekmiş ben kendimi normal hissetsem bile tokalaştıgım insanlar niye titriyorsun diyebiliyor bu sefer hastaneye tekrar gidicem ve boyle bi hastalık durumundan bahsedicem resim yapıyordum resim yapmayı bıraktım birisiyle kavga etme durumu oldumu korkudan degilde sinirden midir bilmiyorum titremekten alı koyamıyorum kendimi moralimi cok bozuyor bu durum benim

  • muratdiyor ki:

   iyi günler ben murat istanbuldaım bendede kendimi bildim bileli esansiyel tremor var şuan 22 yaşındayım bende tedavi amaçlı ilaç tevasiyi oldum fakat iyleşme olmadıgibi birşey askerlik sırasında şikayetlerim devamn etti askerliğim bitincede akupunktur tedavisi gördüm yaklaşık 20 seans gitmeme karşın olumlu bir sonuç alamadım gerçektende bu hastalık insanın moralini bazen sıfıra iniyor bu konuyla ilgili konuşmak isteyenler akapunkturla ilgili olarak cevap verebilirim meil adresim murat_sln20@hotmail.com

  • çağatay çaylardiyor ki:

   20 senedir bu hastalıkla mücadele eden birisi olarak ve neredeyse tüm makale kaynak tedavi yöntemlerini okuyarak ve araştırarak bulduğum tek sonuç üzülerek söylemeliyimki arakadaşlar bu hastalığın çaresi yok.hepinizin yorumlarını tek tek dikkatle okudum.hepinize geçmiş olsun diyorum.yalnız üzüldüğüm nokta çoğu arkadaşlarımız antisosyal olmuş ve bu durumdan çok şikayet etmekte.Esansiyel Tremor Derneği kurma çalışmalarına başladım.Bu konu ile ilgili gelişmelerden hepinizi haberdar edeceğim...vereceğim link facebook ta oluşturulan grubumuz. katılırsanız hem muhabbet ederiz ve sorunlarımızı konuşur ve yeni arkadaşlıklar ortamı kurarız.benim tek amacım bu hastalıkla uğraşan herkesin sosyalleşip halk arasına karışıp çekinmeden sıkılmadan yaşamına devam edebilmesi.anlayışınıza şimdiden teşekkür eder ve grubumuza katılmanızı isterim... http://www.facebook.com/group.php?gid=293600464472&ref=mf mail: cagataycaylar@hotmail.com

  • Osmandiyor ki:

   Öncelikle hepinize geçmiş olsun. Bende esansiyel tremor hastasıyım ve hastalığımı geçen sene bu zamanlar dokturun tanısı ile öğrendim ama küçüklüğümden beri vardı zaten problemlerim. Anlamsız yere kalp atışlerının hızlanması ve ellerde titremenin başlaması. Okulda tahtaya kalktığınızda, daha önce bulunmadığınız resmi ortamlara girdiğinizde...... bu gibi bir çok durumda. Gerçekten farklı bir hastalık. Korkmuyorsunuz ama anlamsız bir şekilde heyecanlanıyorsunuz ve hatta bazı hallerde kalp atışlarınız doruk noktaya geliyor çay bardağını bile elinizde tutamıyorsunuz. Bu hastalık hem ailevi hemde sosyal fobiden kaynaklanıyor. Ben 1 senedir dideral kullanıyorum bana %80 iyi geliyor. Rahatlatıyor. Kendime güvenim artıyor. Ama dideral konusunda bir şey duydum oda damar daralmasına neden olduğu. Şu anlık bende herhangi bir yanetkisi olmadı. Bu hastalıkla ve ilaçla yaşamaya mahkumuz sanırım. Umuyorum tıp bilimciler bu hastalık için kalıcı ve kesin çözüm bulabilirler.

  • eroldiyor ki:

   valla 42 yaşındayım. kronik şizofreni gerekçesi ilede malulen emekliyim. 7 yıl önce emekli oldum. 21 yaşımda tek atak geçirdim. ve esansiyel tremor da var. kendimi bildim bileli var ama ilk başlarda tabi psikolojik titreme falan sanıyorsunuz. çünkü küçük yaşta gerçekçi bir içgörünüz olması pek muhtemel değil. hatta bana öyle geliyorki sanki şizofrenimin temelinde bile bence bu e.t var. çünkü 35 yaşımda emekli olunca boş zamanım ve tedavi imkanım çok oldu. ve kendimi bildim bilelide psikoloji ile ilgiliyim zaten. adeta psikiyatri profesörü oldum. şizofreninin tedavisi üzerine psikoterapötik yöntemlerle amatörce eni konu çalıştım. ve biyolojik belirtiler ve aşılmazlık dışında hiç bir şeyim kalmadı çok şükür. ama tabi işte e.t geçmiyor ve bunun üzerinede şizofreni sonrası ve e.t den kaynaklanan depresyon var. e.t tedavisi konusunda botulinum ve cerrahi yöntemler dışında tüm ilaç tedavilerini denedim. mysoline ilk başlarda biraz iyi geliyordu nedense artık o da hiç etki göstermiyor gibi. bende hiç ilaç milaç kullanmıyorum artık. ne e.t için nede post şizofrenik depresyon için. ve bunların tedvisi ile uğraşırken obsesif kompülsif bozukluğun kesin tedavisini buldum :) ilaçla falanda değil bilişsel davranışçı yaklaşımlarla bir yöntem geliştirdim.dünyada ilkmiyim bilmiyorum. :) ciddiyim şaka değil. e.t nedenselliği konusunda söylemek istediğim şu: proflaın ders notlarında okumuştum, psikoz ve nevrozla kesin ilişkisi olduğu tesbit edilmiştir diyordu. yani hangisi hangisinden kaynaklanıyor ve hangi noktada başlıyor bilmiyorum ama sanki bakışımlı gibi. yada doğuştan genetikte olabilir. benim de e.t ye karşı psikolojik savunmam arkadaşlarında dediği gibi sorunu küçültme ve mizahlaştırma. ve evet sosyallikten kopmayın daha kötü olmak istemiyorsanız ve titremeyi komple saklıcam diye bir iddianız olmasın. çünkü o zaman şizofreni ve duyarlı paranoya belirtileri gibi görüntü oluşuyor yani yağmurdan kaçarken doluya tutulmak gibi bir şey oluyor. inşallah bir gün tedavisi bulunur. zor tabi ama ya bu deveyi güdücez yada bu diyardan gidicez. herkese acil şifalar.

  • burakdiyor ki:

   slm bendede sosyofobi olduğunu düşünüyorum insanlarla konusurken gözlerine bakamıyorum. bazen yemek yerken elim titriyor. bunlar sosyofobi belirtilerimi lütfen yardımcı olun sosyal hayatım mahfoldu

  • sedadiyor ki:

   mrb bende tremor hastasıyım dideral kullanıyorum yaklaşık 10 yıldır bende hipertroide bağlı olarak olmuştu ameliyat olunca geçiceği sölenmişti fakat hala aynı sorunu ve aynı ilacı kullanıyorum geçiceğide yok gibi özellik bardak tutarken çok zorlanıyorum

  • muratdiyor ki:

   dideralin etkisini görmek için içinde nikotin kafein gibi maddeler içeren yiyeceklerden uzak durmak hatta onları hayatımızdan çıkarmak gerekli.çünkü dideralin etkisi bu maddelerle ölür.bunu bi deneyin kesin etkili olur.doktor önerisi isteyenlere:prf doktor sadık sadıkoğlu.muayenehanesi bursa daydı

  • bahardiyor ki:

   slm bn bahar 17 yaşındayım bnde aynı dertten şikayetçiyim benm için çok zor oluyor hele okulda beni çok zorluyor kitap okurken ayağa kalktığımda tahtaya sözlüye çıktığımda ellerimde özelikle boynumda aşırı titreme oluyor bu yüzden hiç bişey yapamıyorm bu sorun yüzünden sınıfta kalıcaktım az kalsın ...sinirlendiğimde ise vücudumn her yeri boynum bacaklarım ellerim elektirik çarpmş gibi titriyo yani çok kötü bi durum yaşamayan anlayamaz olmasın istiyorum ama engel olamıyorm kendimi rahatlatmaya çalışıyorum ama olmuyor lütfen bana yardım edin

  • Aydındiyor ki:

   Arkadaşlar 21 yaşndayım aynı [esansiyel tremor] rahatsızlık küçüklüğümden beri bende de var malesef.Gerçekten zor bir durum.Bu hastalığın ilaçlarla.. vs bence bir tedavisi yok, bende dideral kullandım hiçbir değişiklik olmadı.Tek çözüm kendimiziz.Eğer titremeleri gözardı edip kendimize unutturmaya çalışırsak kesinlikle azalıyor.Yok unutmayıpta üstüne gidersek "aman şimdi çayı dökerim,yok efendim herkes elime bakıyor" gibi şeyler düşünürsek emin olun dahada artıyor.Tavsiyem titremeleri aklınızdan çıkarın farkı göreceksiniz.Bir ılı geçkin süredir unuttum resmen ellerimin titrediğini ve azalma oldu.Bu arada herzaman sakin olmaya çalışın çünkü korku,heyecan,panik..vs gibi durumlarda artıyor titremeler.Allah herkese şifa versin !!

  • Karasudiyor ki:

   Ne kadar doktora gittiysem bi sonuc alınamadı gittikce artan titremem devam etti. ÜMRANİYE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ Aile Hekimliğine gittim, tahliller yapıldı ve folatım düşük cıktı 2 iken ilaçtan sonra 17 oldu az bi zamanda bana FOLBİOL'u verdi hergn ictm ictiğim andan itibaren titremelrm sona erdi artık iş yapablyrm titremem olmuyo sizede önerirm DİDERAL kullandım fakat bana hicbi etki yapmadı bu cok iyi geldi diderali kullandğm zaman siteye bakmstım aynı durumdayız artık ben iyiym sizinlede paylaşmak istedim umarım sizde iyi olursunuz :)

  • erol psierolethomayılcomdiyor ki:

   KARASU kardeş , önerin üzerine bu gün bende folbiol yazdırdım. aldım yani. bendeki titreme esansiyel tremor. senin tanı neydi de bu tedaviye giriştin? esansiyel tremormuydu yoksa vitamin eksikliğinden v.s kaynaklanan bir titrememiydi? sadece folbiol le mi iyileştin yoksa başka şeylerde kullandınmı yanında? yazmak istersen mayılım ismimde. uyarlanmış hali. anla.. burayada yaz. teşekkürler.

  • erol psierolethomayılcomdiyor ki:

   ben aldım folbiol. tam tersine arttırdı titremeyi. zaten yan etkilerinde yazıyor. biraz daha kullanıp bırakıcam. dr 10 gün kullan kontrole gel dedi. öneren Karasu rumuzlu arkadaşta galiba esansiyel tremor değilde vitamin eksikliğinden kaynaklanan bir titreme vardı. onun için iyi gelmiştir sanırım. ümitlenmiştim ama malesef bana yaramadı. değerlerimde tahlilde gayet iyi çıktı. folik asit 7 çıktı. normali 3.5-16 arasıymış. Karasu ya sorduk tanısının ne olduğunu ama cevapda gelmedi. benim yaş 40 ı geçti gittikçede artıyor lanet şey. psikolojiyide bozuyor. allahtan ümidimizi kesmicez. başa gelen çekilirmiş. herkese acil şifalar diliyorum.

  • eylüldiyor ki:

   Herkese merhaba, Bende yaklaşık 2 yıldır esansiyel tremor ile boğuşuyorum. Hergün alkol alan ve sigara kullanan biriyim. İlk zamanlar bununla ilgili olduğunu düşünüp içkiyi bıraktım. Ancak bir değişiklik olmadı. Topluluk önünde sunum yaparken,iş görüşmelerinde ve sinirlenince ellerim,sesim titriyor. Beni tamamen kontrol altına almasada bu durumu herkes farkediyor. 1 sene önce kahve içerken ağzımın yolunu bulamadı ellerim ve yandım. Bunun üzerine doktorla görüştüm ve dideral e başladım. Sabah 40mg akşam 40mg. Dideral in çok faydasını gördüm ancak daha öncede dediğim gibi içki kullanıyorum. Ve kullandığım zamanlarda halüsilasyon görmeye başladım. Bazende uyurgezerlik. Ama bu durum içki ile kullanıldığında oluyor. Bence Dideral iyi bir ilaç.. Sadece 2-3 ay sonra tam olarak etkisini görüyorsunuz. Araba kullanan biriyim. Kaza ihtimali olma durumunda bile sıfır heyecan oluyor. Beni insanlıktan çıkardı demiştim hatta. Doktorum 6 ay kullanıp gel demişti ama ben 5 ay kullanıp bıraktım. Ve bırakırsam titremelerimin 2 katı olarak geri geleceğini söylemişti. Dediğide oldu. Şu anda 3-4 aydır kullanmıyorum. Bugün 2 iş görüşmesinden geldim. İkiside çok zor geçti. Titreme ve kasılma dışında aşırı terleme sorunu var. İkram ettikleri kahveyi bile içemedim :( Ve şu anda omuzlarım ve bacaklarım kasılmış durumda. Bu gidişle tekrar başlayacağım.. Benden tavsiye bu tarz ilaçları 6 ay kullandıktan sonra en az 15 gün ara verip kendinizi sınayın. Baktınız devam ediyor dozu arttırarak devam edin. Ama her 6 ayda bir 15 gün bakın kendinize. Ben iyileşmeyecek bir hastalık olduğuna inanmıyorum. Benim doktorum nörologtu ve ne söylediyse çıktı. Aynı zamanda ansiyetemde var. Bu da tetikliyor tabi. Ama Dideral her ikisi içinde iyi bir çözüm bence. Tüm yazıları okudum ve bazı arkadaşlar faydası olmadığını söylemiş. Ben faydasını gördüğüm için ilginç geldi. Bu arkadaşlarıma sesleniyorum. Bence farklı bir rahatsızlık olabilir. Tek doktora bağlı kalmayıp araştırın.. En erken 2 hafta en geç 2 ayda etkisini görmediğiniz ilaca da devam etmeyin. Vücudumuz değerli.. İlaç kullanmak hiç hoş değil. Herşey beyinde bitiyor keşke yenebilsek.. Kanserin bile tedavisi bulundu birde bunu halletseler süper olacak.. Herkese geçmiş olsun..

  • rosaliediyor ki:

   herkese selamlar kendımı bıldı bılelı bendede bu hastalık şu an 20 yasındayım unıversıteye basladım artık dayanamıyorum ellerım tıtrıyo bardak tutamıyorum dokuyorum boynumda tıtremelerım çok fazla oluyo yazı yazarkene fılan vucudumda istemsız tıtremelerım oluyo konusurken hocalarla fılan yuzumde kasılmalar oluyo konusamıyom yeter bıktım artık ısyanda etmek ıstemıyorum ama neden ben anlamıyorum artık herşey daha zor gelmeye basladı umut fılan kalmadı bende dayanamıyorum artık böyle yaşamak zoruma gıdıyo annemın ıstedıgı gıbı bi kız olamamak zoruma gıdıyo bu hastalık yüzünden çok şeyi kaybetmek <oruma gıdıyo artık korkuyorum Allahın verdiği canı ben alırım die korkuyorum kendimden korkuyorum intihar çok sık geçmeye basladı bu aralar aklımdan bır gun anıden her şey bitecek o olacak offf dayanamıyorum artık dayanamıyorum ben hep böle mı olcam hayallerım hep içimde kalıyo kendım asla olamıyorum insanların benı garipsemesinden bıktım artık herkese açıklama yapma geregı duymaktan bıktım her genç kız gibi olamamaktan bıktım artık bı yol olmalı ölümden başka bi yol :(

  • erol psierolethomayılcomdiyor ki:

   ROSalie ye; psikanalitik, bilişsel davranışçı yöntemlerle farkındalığını, bilincini arttırabilirsin. aynı kaderi yaşayan 42 yaşında ve 20 yıldır amatörce klinik psikoloji ile ilgili biri olarak şunları söyleyebilirim sana; psikanalizin temel tedavi biçimi bilinci arttırmak, durumunu en iyi biçimde yüceltmektir bu durumlarda. ama biz ya hep ya hiç ilkesine mahkumuz. bunu söylerken tabiki ölümden bahsetmiyorum, olumlu anlamda bahsediyorum. bu gün yine psikiyatri ve nörolojiye gittim. yeni bir psikiyatr gelmiş, görüşmede dediki sizin bildiklerinizi çoğu psikiyatr bile bilmez ama malesef sizin durumunuz psikoterapötik tekniklerle ilgili değil, biyolojik bir durum. bende çare arayışı olarak biraz psikoterapiyi savunarak ama dedim bir çok fakültede teklif etmeme rağmen psikoterapi uygulamadı bana sizin hocalarınız. yine benzer şeyleri söyledi. bu arada bende iyileşme döneminde olan şizofrenide var hafif. bunun için psikiyatriye gittim. yeni ilaç varmı diye sormak için. laponex var ama riskli dedi bu yüzden sizi yatırmam lazım. istermisiniz dedi. hayır dedim. fakülteye sevk edeyimmi dedi hayır dedim. akineton yazayımmı dedi hayır dedim. :) ee dedi siz ne biçim şizofrensiniz her çareye hayır diyorsunuz. çünkü dedim bunların hepsi geçici çözüm bunlarla uğraşmak istemiyorum. aslında bayram geldiğinden yatışı aceleye getirmek istemedim. belki daha sonra bunları değerlendiririm.son olarak yan etkisi az bir seroquel yazdı. onu da alamadım çünkü rapor da verdi parasız almam için raporlar artık ele verilmicekmiş. bu gün itibarı ile internet ortamından eczanelerde görünecekmiş ve sistemde tabi her zaman olduğu gibi abuk sabuk daha hazırlanmadığından çalışmıyordu. nörolojiyede yukarda arkadaşın önerisi üzerine nörolog folbiol vermişti bana esansiyel tremor için onun kontrolüne gittim. dedim daha çok arttırdı. sizin değerleriniz gayet normaldi zaten titremenin artmasıda normal. çünkü folik asit dengeniz gayet normaldi. evet dedim buda işe yaramadı. internette öneren arkadaşta esansiyel tremor değilde vitamin eksikliğine bağlı titreme varmış demekki. hoş bunu öneren yukarda yazan arkadaş hala kendisinde esansiyel tremormu yoksa vitamin eksikliğine bağlı titreme mi olup olmadığını hala söylemedi. ve nörolog da botolinum toksinini önerdi ne düşünüyorsun dedi. daha önce bunun için fakülteye sevketmiştiniz. devlet karşılamıyormuş dedim botoksu. 1500 tl ye yakın maliyeti varmış bu yüzden vazgeçmiştim dedim. hem dedim o da geçici çözüm. nörologda psikiyatr ın söylediklerine benzer şeyler söyledi. :) ve son olarak mysoline kullanmamı tavsiye etti. evde vardı şimdi aldım. sabaha az titricemmi bakalım :) allah razı olsun dr lar çok iyi bana karşı. belki bilinçli hastayla çalışmak hoşlarına gidiyor. evet rosalie kardeş inançlarımızı yitirmicez. en önemlisi bu. ne kadar zorda olsa şöyle düşünücez; bu güne kadar iyi olamadıysam niye öleyim..? benim intihara karşı savunmam budur. aynı şizofrenideki gibi yapayalnız kalsakda bunları düşünücez. biliyorum en zoru terk edilme anksiyetesi, yalnızlık, anlaşılmama.. işte bunalara karşıda savunma şu; bu aptallar beni anlamayı bile beceremiyorsa onların yüzünden intiharmı edicem :) aslında anlatılacak şey değil ama örnek olsun diye yazıcam, tüm bunlarla uğraşırken birde akrabalarımla kavga ettim, dün bütün günüm karakolda ifade vermekle geçti. bunun paranoyayla falan hiç bir ilgisi yok. herkes herşeyi üç kuruşa satar olmuş. bunu önlemeye çalıştım sadece. artık akrabamda olsa sülalemde pislik istemiyorum. benim hayatımı feda ettiğim benden 10 yaş küçük kuzenim ve daha sülalede 5 yıllık olan damat meşe odununu sırtımda kırdı. sadece hafif bir ezik var :) ne sırt varmış bende de. hazmedemedikleri sadece gerçekler. ama savcılıkta öyle bir tokat vurucamki ben şimdi onlara hayatları boyunca her aynaya baktıklarında o tokatı görecekler. benim sırtım iyileşti bile :) siz sakın bunları yapmayın. ben gazilik, şizofreni falan derken ve psikoloji bilgimle aşarım herşeyi :) bunları şunun için yazdım; neyi gördüm biliyormusunuz o akıllı sağlıklı insanların yüzünde onlar en az bizim kadar zavalılar. evet buna inanabilirsiniz. ok yaydan çıktı ya artık tadını çıkarıyorum. kime gıcığım varsa hepsine çattım. inanın karşımda o kadar küçüldülerki titreme ayrı bir özellik oldu sanki :) yav doğru dürüst cevap bile veremiyor en azılı düşmanlarım :) bunlar paranoya falan değil arkadaşlar. ayrıntıya girecek değilim. bunlar saf bir kalple kirlenmiş kalplerin dansı. ve sonuçta bunlar sevgi arayışlarının karşılıklı serzenişleri.. ama işte bizim temel sorunumuz bu, ne sağlıklı geçinenimiz ne büyüğümüz ne küçüğümüz sevgimizi ifade etmeyi bilmiyoruz. ve birbirimizi yaralayarak, hatta öldürerek seviyoruz.!? damat diyorduki ilk geldiğinde sülaleye ramazanda, dayı niye bize iftara gelmiyorsun ucunda ölüm mü var? ee varmıymış ucunda ölüm ? yeğen :) evet arkadaşlar bunların benim şizofrenimle paranoyamla ilgisi yok bunları ben hazırlamıyorum. bunları sağlıklılar yapıyor daha çok. insanlar çok çabuk nankörleşiyor. herşeyi basitleştirip, dejenere ediyor. düzeltmekte bizim gibi aşırı duyarlı insanlara düşüyor. bizim anlamadığımızı, aptal olduğumuzu sanıyorlar oysa tam tersi. bunların hepsi gerçekti ve telkinde olsun diye yazdım. görüşmek üzere.

  • rosaliediyor ki:

   erol bey size çok tesekkür ederim hayat iştee daha neler olacak kım bilir intihar büyük günah isyan yok bundan sonra herşey gittiği yere kadar allahın kararına karsı gelınmez sizler nasıl yaşıyosunuz bende hep bi umutla bırgun tedavısı çıkar bu hastalıgın umuduyla yaşıcam ve arastırmalarıda bu hastalıkla ılgılı yazılarıda okumaktan vazgectım alışcam herşeye size çok teşekkür ederim hayatınızda mutluluklar olsun hep

  • nildiyor ki:

   öncelikle herkese acil şifalar diliyorum. ben 18 senedir diderali kullanıyorum hamilelik dönemimdede çeyrek olarak günde 1 kere aldım çok şükür bir sorunum olmadı. doktr bana diderali panik atak tedavim sırasında başlamıştı ve artık benim hayatımın bir parçası oldu.fakat bi ara kulaktan dolma bu ilacın kalbi çürüttüğünü duydum acaba doğrumu?

  • mehmetdiyor ki:

   selam arkadaşlar.yazılanları okudum.ben 30 yaşındayım kendimi bildim bileli sizdeki rahatsızlıkların hepsi var.elimi bardağa attığımda elimin titreyeceği korkusuyla titreme 10 kat daha artıyor.dediğiniz ilacı hiç kullanmadım.durumun çoğununda pisikolojik olduğunu düşünüyorum.çünkü zamanla antisosyalleşme oluyor ve titremeler dahada artıyor.ben şöyle bi yöntem izleyerek titremeleri azalttım.önce antisosyalliğin üzerine gittim.daha çok topluluk önünde çay içmeye çalışıp herşeye atlamaya başladım.el becerisi gereken işlere bile atladım.onları ellerim titrese bile yapmaya çalıştım.ayrıca size önere bileceğim en güzel öneri ellerinizdeki kasları ve vücudunuzdaki kasları güçlendirmek.inanın bana en büyük faydası bu oldu.spor yaptım ve titremeler belirgin şekilde azaldı.mutlaka ağırlık sporu yapın.ayrıca deneyimlerimden çay sigara kahve gibi şeylerin bu titremeleri arttırdığını gördüm.dediğim gibi daha çok sosyal ortam daha kendine güven dengeli beslenme ve spor bu hastalığı yok etmese bile belirgin ölçüde azaltıyor.bi tecrübemde stres.mümkün olduğu kadar stresli ortamlardan uzak durun.stres titremeleri büyük ölçüde arttırıyor.çocukluğumda ve ergenliğimde aşırı derecede olan bu hastalığın dediğim şeyleri yaparak üzerine gittim ve titremeler bayağı azaldı.çoğu doktor teorik bilir ama bizim yaşadığımızı bilemez.ilaçlar falan kesin çözüm değil. dediğim gibi titremekten utanmayı bırakın daha cesur olun, ağırlık sporu yapıp kasları güçlendirin, çay kahve kola sigara yı bırakıp aşırı stresli ortamlardan uzak durun,düzenli uyku ve dengeli beslenmeye dikkat edin.herkese acil şifalar

  • Onurrdiyor ki:

   ben 27 yaşındayım ve bu hastalık bende kendimi bildim bileli var. tanısı 7 sene önce konuldu. dideral sadece günü kurtarıyor bi arkadaş etkisini 1 ay sonra gösterir diyor tamamen yanlış. dideral bi beta blokerdir etksi 1 saat içinde başlar 24 saat sürer. bu hastalığın tek tedavisi gama ameliyatı. acıbadem yapıyor pahalı bir ameliyat başka tedavisi yok

  • KARASUdiyor ki:

   Gerçekten çok zor hepimizin ki tabiki bir olmaz değişik şekillerde kendini gösteriyo dideral kalbi rahatlatıyo ve belkide arkadaşn dediği gibi kalbi etkileyebilir. Eğer İSTANBULdaysanız dediğim doktora gelin bakalım size ne der coğunlukla aynı durumdayız titremelerden dolayı kendimden geciyodm yorgun düşüyodum elime artık hicbsy alamıcak sekilde olydm smdi ne yapsam o ayırlığı hissetmiyrm titremelerim azaldı ve bazen bakyrm ki hic ttreme yok. Şifa Allah'tan doktorlar vesile arada bakyrm umarım yardmcı olrm sizede iyi gelir ben kullanyrm ve doktr kontrolnde devm edyrm. Ümraniye eğitim ve araşırma hastanesi Aile doktoru: Bircan Kandemir :) cok düşüktü folatım 2 iken 17 oldu ve rahatladım erol arkadas belki aynı değildir ama aynı olanlarla paylşmk istedm inş. iyi olursnz şükürler olsun ben eskisnden cok daha iyiym :)

  • Gözdediyor ki:

   iyi günler.ben 14 yaşındayım.kalbim çok hızlı atıyor ve çarpıntı yapıyor.doktor bana dideral hapını verdi.içmeye başlıycam ama çok fazla ellerimde titreme ,halsizlik,baş dönmesi oluyor.başım dönmeye kalbim hızlı çarpınca buz kesiliyorum.çok çarpıntı yapıyor.rahatsız oluyorum.doktor piskolojik dedi.stresten oluyor dedi ama çarpıntı arada sırada oluyor.normal otururken bile oluyor.bana yardımcı olurmusunuz?

  • esmerdiyor ki:

   merhaba.ben15 yıldır dideral kullanıyorum.35yaşındaym.2çocuğum var.ilkinde çok fazla kullanmak zorunda kaldm(günde20-30mg)şimdi11yaşında şükür şimdilik bir şikayeti yok.hep bundan korktuğum için çok araştırdım.(kalbini özellikle)derslerinde gayet başarılı.biraz hareketleri yavaş ama her çocuk gibiondan daha yavaşları var.küçüğüm 3yaşında odaha şanslıydı.ondaçeyrek dideral çoğu zamanyetti(10mg)odaha hareketli ama ikisininde diderale bağlı olabileceğini sanmıyorum.yapısal bence.büyük başak burcu küçük boğa.ilk hamile kaldığmda yukarıdaki arkadaşlar gibi bende çok panikledim.kardiyolg banaçeyrek alabileceğimi söylemişti.zaten kağıdında gebelikte kullanılabileceği yazıyor(bkz.gebelikte teratojenik etkisi görülmemiştir)ama şunu syliyeyim hastalığı okadar güzel anlatmışsınız ki sizlere hayran kaldım.tıp bile böyle güzel anlatmamış.ben bir sağlıkçıyım.hiç bir yerde böyle anlatıldığını duymadım.dediğiniz gibi yaşıyan bilir.ama üzülmeyin.inanınki bu derdi olmayanlarında psikolojik yada fizyolojik daha büyük dertleri olabiliyor.ben bu illeti çok yoğn yaşadığm günler oldu ortaokulda şiir yarışmasında bulundum ilde2. oldum.şiiri okumamıistediler.nasıl okuduğumu bilmiyaum boğuk anlamsız bir sesle.önceleri her etkinliğe katılan her bayramlarda okulu temsilen stadlarda şiir okuyan bana ne olmuşu da kendi yazdığımı okuyamıyorum.misafiri çok seviyorum ama habersiz biri gelmişse ve o gün ilacımı almamışsam bir bardak çay bile ikram edemiyorum.aalahım bu beni çok üzüyor.dışarıdan çok sosyal olduğumu standartlarımın akranlarıma ve denklerime göre çok yüksek olduğunu söylüyorlar ama kimse bilmiyor ki dideral olmasa ben bir hiçim.psikiyatrist bana lustral verdi.aman allahım ruhsuz biri oluverdim.o daha kötüymüş yani heyecansız olmak hastalığın kötü yanı çok ama üzülmeyin hiç heyecansız olmak daha kötü bence.hatta öyle bir hastalıkta var .insanlar bizim hissettiklerimizin zerresini hissedebilmek için suç bile işliyorlar(kliptomani hastalığı. aldatmak kitabındaki gibi)biz hiç değilse güvenilir insanlarız.normalini yapamıyoruz bırakın ki suç işleyelim:))bence etrafımızdakiler çok şanslı kıymet bilirlerse:))size çok tşk ederim eşime bile söyleyemediğim şeyleri size anlatabildiğim için.allahtan hepimize acil şifalar diliyom.

  • isyankardiyor ki:

   selam arkdaşlar 37 yaşındayım bnde bu hastalık 5 sene önce başladı bu seneye kadar fazla kafama takmıyordum 3 aydır artı .ne yapacağız bilemiyorum ...muncux@hotmail.com.sohbet etmeye ihtiyacaım var

  • ramazandiyor ki:

   öncelikle kolay gelsin benim şikayetim kalbim çok hızlı atıyordu ve çok ağtı oluyordu ve az birşey yorulsan başım dönüyor ve gözlerim kararıyordu bana dideral tablet verdi şimdi kullanıyom ama kalbin gene ağrıyorrr ne yapmam gerekiyor doktorumamı baş vuryım

  • keremdiyor ki:

   merhabalar öncelikle cok güzel bir site olmus böyle aynı derdi paylaşan arkadaşları birarada görmek güzel ben 21 yaşındayım 1 senedir bu hastalıkla ugrastıgımı düsünüyorum.Çünkü belli bir sonucum cıkmadı ilk olarak tiroid yüzünden titremeler dendi tiroid düzelince titremelerin esansiyel tremor oldugu söylendi ne kadar dogru bilmiyorum heycanlandıgım zaman ellerim zangır zangır titriyor ve Veteriner fakültesinde okuyorum derslerim cok iyi durumda hayallerim var ama eger dediginiz gibi bu hastalıgın şiddeti artarsa tüm hayallerimden vazgecip ögretim üyeligi veya devlette çalışmaya yönelecegim 1 senedir aralıklı olarak dideral kullandım başka bir sitede dr ali akben adına bir tedavi gördüm ama ne kadar işe yarar bilinmez akupunkturla bunu tedavi ettigini iddaa etmiş bilmiyorum ne kadar tedavi olr ama meslegim için herşeyi denemem lazım inş artmaz herkese geçmiş olsun....

  • fatmadiyor ki:

   ben henuz 16 yasındayım ellermde tıtreme var uzun yıllardır. 2 3 sene kadar once dıderal kullandım ama faydasını goremeyınce bıraktım. aynı zaman da astımım var seretıde dıskus kullanıyorum. doktorum yenıden dıderal kullanmam gerktıgını soyledı ama ben yan etkelır yuzunden pek emın degılım. bu ılacın egıtım hayatımda olumsuz sonuclar yapacak bı yan etkısı var mı?

  • Yasodiyor ki:

   arkadaslar ne zor durum degılmı.herkezin sorunu aynı herkez aynı dertten sorunlu.kalabalık bı yerde konusamamak hele hele oturup agz tadıyla bır kahve cay ıcememek.acaba burada tıtrermı,bana delı gozuyle bakarlar mı,buraya gıtsem mı,corba ıcsem mı :) ben akrabalarıma gıdemıyorum ya yemek yıyemıyorum dişim agrıyor bahanesıyle yemek yemıyorum :D Cay sevmıyorum dıyorum kahve ıcmıyorum dıyorum daha buyuk bardakta kola falan ıstıyorum bazen tanı onuda ıcemıyorum :) herkez herkez aynı cok ama cok zor hastalık.bi kaç arkadasıma anlattım herkez of bu mu taktıgın dert dıyor ama derdın ne kadr buyuk kımse anlamıyor.beterın beterı var dıyorum hep ama o beter gercekten bu.cunku senı yasamından edıyor.bir arkadas yazmıs haylımdekı iş artık garsonluk dıye yemın ederım benımkı de aynı :) garson olup cay servısı yapmak ıstıyoryorum bıktım bu durumdan.Allah yardımcımız olsun sızı cok ıyı anlıyorum.bence yapacak tek sey umitsiz olmamak çözüm aramak ama o çözümğk ararkende hayatı yakalamak hayattan kopmamamk.bazen bosverın kım gorurse gorsun elınızın tıtredıgını sız o anın zevkını cıkarmaya bakın.biraz sosyal olun hayattan kopmayın.kımın ne düşünecegıne gore degıl sızın nasıl mutlu olacagınıza bakın ve kesınlıkle bu yazdıgımı unutmayın baskasına gore degıl kendınıze gore yasayın…

  • kübradiyor ki:

   bende iki yıl tedavi gördüm yaşım daha 18 tedaviden öncede vardı ama çok azdı şimdise fazla tedavi bana da tesir etmedi olan bana oldu kullandığım ilaçlr kilo kaybı yaptı saçlarımı döktü ama geçmedi aksine artıyo bende bıraktım tedaviyi bu sene gitmiyorum doktora bir senedir 18 yaşnda geçer dedi doktorlar ama geçmiyor sağ elimdedi sol elimdede başladı.ne yapacaımı bilmiorumm sınavlarım oluyor yada derslerde yazı yazmakta zorlanıyorum ve bende güç kaybıda yaptı.evlenince çocuğum oulnca falan ne yapacağım ben şimdiden böyle korkuyorum önerisi olan varsa yazsın.

  • devrimdiyor ki:

   Öncelikle esansiyel tremorun konusuna neden olmuş Dideral'in bu rahatsızlık üzerindeki etkisini belirtmek gerekir. Dideral'in kalp atışlarını düzenleyici bir ilaç olduğunu ve esansiyel tremor üzerinde tedavi edici bir özelliği olmadığını unutmamak gerekiyor. Sadece alındığından itibaren bir süreliğine rahatsızlığın yarattığı durumu bertaraf edebiliyor. Ayrıca ilacın kalp atışlarını düzenleme etkisi, sizin psikolojik durumunuzu da etkileyip, zihinsel olarak kötü etki yaratabiliyor. Esansiyel tremor'un birçok doktor tarafından tam anlamıyla bilinmediğini, hatta hiç bilinmediğini söyleyebilirim. Çoğu psikiyatrist direkt esansiyel tremora değil, onun etkilerine yönelik ilaç yazıyor ve asıl sorunun esansiyel tremorun tetiklediği rahatsızlıklar olduğunu düşünüyor. Bu yüzden doktor konusu da ayrı bir sıkıntı taşıyor. Özellikle hasta sirkülasyonun çok olduğu ve doktorların umursamaz davranabileceği yerlerde muayene olmak, bu rahatsızlık açısından sizde iyi sonuçlar doğurmayabilir. Reçetenize antidepresan yazılarak gönderilir ve ilacı kullandığınızda da birçok sorunla karşılaşılabilirsiniz. Esansiyel tremorun ortaya çıkış sebebi kişinin kendisinden ve çevresinden kaynaklanan nevrotik durumlardır. O yüzden esansiyel tremoru bulunan kişinin kendi durumu açısından bunu detaylıca değerlendirmesi şarttır. Aile baskısı, aile içi sorunlar ya da yaşanan kimi travmatik olaylar bu rahatsızlığın ortaya çıkışını sağlayan en önemli etkenlerdir. Bunların farkında olmak ya da bu olayların detaylarını olgunlukla kafanızda çözümlendirmeye çalışmak, rahatsızlığınızı tamamen ortadan kaldırmayacaktır, ama rahatsızlığınız hakkında kimi soru işaretlerini yok etmek sizin biraz rahatlamanızı sağlayacaktır ve de mevcut durumlara yönelik sizi daha bilinçli kılacaktır. Yazılan yorumların çoğunda ve bu rahatsızlığa sahip kişilerin neredeyse tümünde basmakalıp bazı düşünceler bulunuyor. Rahatsızlığın yarattığı durumdan kaynaklanan sıkıntılar ve sıkıntılar doğrultusunda ortaya çıkacak başka sorunlar. Bunlara karşı bir teslimiyet ve bu teslimiyetin saçma kişisel gelişim kitaplarına nazire yaparcasına 'sözde' ciddiyetsizliğe yollanması. Buna ek olarak sosyalleşme vurgusu. Mevcut düşünceler ile yıllarca sabah-akşam, kalabalık sosyal mekanlarda aynı aktivite gerçekleştirildiğinde dahi bir aşama kaydedebilmek oldukça zor. Çünkü burada yürümeyi öğrenmiyorsunuz, zamanla ya da çok tekrarla emeklemeyi terk edesiniz. Burada var olan bir öğreti değil sorundur. Sorunu belirli yönleriyle ele alıp, mutlaka olgun bir şekilde değerlendirip, onun size zararlarını olabildiğince ufaltmalısınız. Esansiyel tremoru olmayanlarlada da başka sorunlar vardır gibi, size faydanın aksine zararı olacak düşüncelerden uzak durmalısınız. Yapacağınız ilk şey, bu rahatsızlıktan dolayı gitmekten vazgeçebileceğiniz yerlere gitmeniz, yapmaktan vazgeçeceğiniz konularda da geri adım atmamanızdır. Bu durumun sizinle olan birşey olduğunu kabul etmek zorundasınız. Ne kaçmak, ne de ısrarla üzerine gitmek gerekiyor. Sadece yapmak istediklerinizi yapmalısınız. Elbette çeşitli çözümler getirebilirsiniz, ancak ilk olarak zihninizde bu konuyu bir açıklığa kavuşturmalısınız. Bunu yapabilmek için ise, durumdan kaçınmak ya da sürekli bu durumun şikayetçisi olmak değil, bu durumun normal olduğuna kendinizi alıştırmanız gerekiyor. Olgun düşünmek burada en büyük nitelik.

  • curiousdiyor ki:

   Ben ET ile ilgili düzgün bir forum bulamadım.Bu rahatsızlıkla ilgili sorun yaşayan bir çok insan var ve gerçekten kolay değil yaşamı zorlaştırıyor. Ben iki çay bardağını alıp elimde taşıyamıyorum bazen yazı yazarken sıkıntı çekiyorum yazım oldukça bozuldu. 36 yaşındayım ve 20'li yaşlarda başladı :(... Bazen kafana takma diyorum kendime sonuçta bir rahatsızlık başka hastalıklarda var daha kötü rahatsızlıklar var sonuçta ölümcül bir hastalık değil diyorum... Neyse bu konu da konuşulan bir yer yok örneğin deep brain situmulation gibi tedaviler var bunu yaptıranlar var mı Türkiye de bilemiyorum. Umarım bunları konuşabileceğimiz bir yer buluruz. Herkese sağlıklı günler dilerim...

   • admindiyor ki:

    Merhabalar... Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. ALLAH acil şifalar versin. Bu hastaalığı sizin için internette biraz araştırdım. Fakat kesin sonuçlar v.s diyemem. Yazacaklarımı kesin tedavi yada sonuç olarak algılamayınız. Bu bilgiler sadece araştırmalarımızın derlenmesidir. İlaç ve ameliyat olmak üzere iki seçit operasyonları varmış. İlaç olarak beta bloklayıcılarından propranolol (inderal) antiepileptik : Primidone (mysoline) ilaçları kullanılıyor. Birde ayrıca gabapentin de hastalığında tedaviye yardımcı olarak kullanılıyormuş. thala motomy ve derin beyin uyarımını içeren tedaviler bu ameliyat - operasyon tedavi için uylanmaktaymış. Konya Selçuk üniversite tıp fakultesinde bu hastalık üzerinde tedaviler yapılıyormuş. Arayıp sormanızda fayda var. Araştırabildiğim ve edinebildiğim kadarı ile sadece bu kadar yazabilmekteyim. Fakat araştırmaya devam edeceğim inş. Umarım diğer arkadaşlarda bu konu hakkında tecrübelerini bizlerle paylaşırlar..

  • nihandiyor ki:

   bende esansiyel tremor hastasıyım ..günde 1 dideral içiyorum ama bitmiyor.. bitecek gibi de durmuyor.. hiçbirşey yapamamanın üzüntüsü .. yalnızlık .. kimsenin seni anlamaması .. ara sıra birkaç damla gözyaşı.. yarına dair tek umudum mu ?.. hiçbirşey ..

  • nihandiyor ki:

   bende esansiyel tremor hastasıyım ..günde 1 dideral içiyorum ama bitmiyor.. bitecek gibi de durmuyor.. hiçbirşey yapamamanın üzüntüsü .. yalnızlık .. kimsenin seni anlamaması .. ara sıra birkaç damla gözyaşı.. yarına dair tek umudum mu ?.. hiçbirşey ..

  • curiousdiyor ki:

   ET hastalığı olan çok insan var o yüzden yalnız değilsiniz merak etmeyin. İnsanlar bunu anlamıyor çok yakınımda olanlar bile...Aynı umutsuzluğa ben de kapılıyorum zaman zaman, ama bu bir hastalık ve ve aynı durumda olan insanlar var ve umut her zaman var.Focused ultrasound tedavisi et tedavisinde uygulanmış Amerikada Türkiye de olur mu bilmiyorum ama diğer tedavilere göre daha rahat gözüküyor ameliyat değil ve yan etki yok.

  • gamzzdiyor ki:

   arkadaşlar bana yardım ederseniz sevinirim.öncelikle hepinize geçmiş olsun benim daha farklı problemim var.1 ay sonra daktilo mülakatım var çok heyecanlanıyorum bunun için sınavı kaybetme riskim büyük.bu ilacı dr önerdi fakat hoca tam bilgi vermedi.etkisini görmem için sınavdan kaç saat önce almalıyım yani etkisini ne zaman gösterir ve etkisi kaç saat ve kaç gün kullanmalıyım??????? ne olur kullanan arkadaşlardan yanıt bekliyorum:((((((((((

  • psieroldiyor ki:

   gamzz mysoline tavsiye ederim. ama ölçülü al. çünkü yan etkisi baya var. dene önce sınav günü ona göre al 250 mg lığı çeyrek al ilk önce gece yatarken. bir dene. hem titremezsin hemde psikolojik olarak sakinlik verir. bunun dışında yine az miktarda diazem veya benzer özellikle e.t. için rivotril çok iyi gelir. ama önce dene dediğim gibi. başarılar.

  • esmerdiyor ki:

   arkadaşlar ben son zamanlarda dideralin yanında bitki çayları içiyorum.adaçayı kantoron çayı...gibi.bi ara çok kötü olmuştum.dideral iş ortamımda etkilememeye başladı.çaylara ağırlık verdim(günde 1-2 fincan fazla değil)hem direnç hem rahatlama verdi.bu arada kahveyi ve çayı azalttım.çaylar psikolojik olarakda rahatlatıyor.ayrıca kantaron çayının kitle küçültücü etkisi var.belki buda faydalı oluyor olabilir.tam bimiyorum. .Bu kanıyada şöyle vardım.hamile iken çaydan ve kahveden tiksinmiştim.ONLARIN YERİNE BOL BOL PORTAKAL SUYU,ADAÇAYI,KANTARON ÇAYI KİMYON İÇTİM (BU ARADA BİTKİ ÇAYLARININ GEBELİKTE ZARARLI OLDUĞUNU BİLMİYORDUM TAMAMEN TESADÜF.ALLAH KORUMUŞ BEBEĞİMİ)Titremelerim azalmıştı.sadeceçalışacağım zamanlar kiçok yoğun çalışmıştım.çeyrek alıyordum.oda garanti olsun diye.oysa ilk bebeğimde diderali çok kullanmak zorunda kalmıştım.ikincide çok mutlu bir hamile oldum .herkez bana sen hep hamile kal diyordu.sonra çaylarıkesince 2-3yılsonra tekrar artmaya başladı.artık antidepresanlar da eklemeye başladım.ama etkilemiyordu hatta bazen antidepresanlar dahada kötüleştiriyordu.hamileliğim aklıma geldi çaylara başladım şimdi şükür daha iyiym.inşallah sizedefaydası olur tabi önce inanç.dualarımı hiç eksik etmiyorum,kendime 4444kere selatı tefriciye bile okudum .gerçekten çok zor.hele birde benm gibi ellerinle çalışman gereken ince bir mesleğin varsa.ki ben titreme atağım başlayınca kalabalıkta çay bile içemeyen birisiyim.bence bu hastalığın bitkisel tedavisini araştırmalıyız.mutlaka var olduğunu düşünüyorum.talatomy ameliyatı bence en son olmalı.çünkü bu hastalar genç.yazık olur bence .o parkinsolular için daha uygun olmalı diye düşünüyorum.

  • incidiyor ki:

   halil Says: Eylül 5th, 2009 at 22:08 slm ben bu hastalıktan kendi kendime kurtuldum hiç doktora gitmeden yaklasık 5 aylık bi bunalımdan sonra su an hiç titreme olmuyor olsada cok az oluyor bu hastlaık sizin tepenize cıkmadan siz onun tepesine cıkın gerisi boş zamanla onu yeneceksiniz inanın bana keninize gelin size bundan kurtulmanın yollarını yazmaya devam edicem korkmayın hayatta hiç bişey sizden degerli diil acil şifalar Merhaba Halil Bey; kendi kendime bu rahatsızlıktan kurtuldum dediğiniz de bu nasıl yaptınız detaylarını verebilir misiniz? bana ve bir çok kişiye yardımcı olacaksınız ya da sizinle iletişim kurabileceğimiz bilgileri verebilir misiniz? teşekkürler

  • fatihdiyor ki:

   Halil bey bu hastalıktan nasıl kurtulduğunuzu bizede anlatırsanız sevinirim.çünkü artık dayanacak ve mücadele edecek gücü bulamıyorum. elim dilim,kafam kısacası heryerim titriyor ...

  • eroldiyor ki:

   halil bey boş laflarla e.t. lileri boş ümitlere hüsranlara maruz bırakma. kim yenmiş öyle düşünce gücüyle falan e.t. yi de sen yendin? nasıl yendin? bence sadece hastalık hastalığı olmuşsun sen ve iyileşme fantazileri üretiyorsun sadece. öyle değilse nasıl yendiğini söylede bizde bilelim.

  • gamzzdiyor ki:

   psierol çok teşekkürler biraz geç oldu ama.açıkçası sınavdan önce hiçbir şey kullanmadan sınava girip kazandım kendi kendime başarmaya çalıştım ve yaptım bunu:) tekrar teşekkür ederim önerilerinden ötürü.

  • psieroldiyor ki:

   gamzz kendi başına başarılı olman en güzeliydi tabiki ve başarmışsın. tebrikler. :) ayrıca yukarıda eylül 2011 tarihli devrim rumuzlu kişinin yazısını güzel buldum tavsiye ederim herkese.

  • ahmetdiyor ki:

   selam bende geçen hafta bizim burda yeni açılmış bir hastaneye gitim gitmemin sebebiyse gerçekten hasta olmam deildi bazen çok nadir yukarıda arkadaşların dedigi gibi heyecanlanırken korktugum zaman sevinince vs gibi durumlarda nadiren titreme oluyordu bende sırf merak etigim için o hastaneye gitim ve bu tremol teşisini koydular o günden beri inanın bu titremeler yüzde yüz artı banada dideral ilacını verdiler ama boş bunu anladım size şöyle söyleyim gerçekten bu hastalık pisikolojik bir rahaysızlık bunu anladım

  • Buketdiyor ki:

   101 kişi yorum yapmış diyor ama sadece son yorum görünüyor. ilgilenirseniz iyi olur.... Editör Not: Göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkürler. Söylediğiniz hatayı giderdik.

  • pırıldiyor ki:

   slm bende yaklaşık 5 senedir sosyalfobi tanısı konuldu ben aynı zamanda hemşireym dideral kullanmadan işimin gerektrdiği uygulamaları yapamıyorum ama beni asıl etkileyen çay servisi yapamam bu benm sosyal hayatımı çok etkiliyo dideral kullandığım halde ona etki etmio bu yzden misafir sevdiğim halde gelmelerini hiç istemiyorum buda beni çok üzüyo ne yapmam lazım bize özel çay bardakları icat etseler ya byle taşırken sabit durcak şekilde felan:)) ben bile gülüyom halime yaa neyse herkese ii günler ne diyeyim

   • uğurdiyor ki:

    off yorumlar okudumda içim bir kötü oldu. Yıllardır çekerim bu sosyal fobi denen hastalığı. insanlarla konuşmayı sevmeme rağmen hep keçıyorum. eve misafir gelsin istemiyorum. bir ilaç ismi bilen varsa ne olur arasın beni.

   • doğandiyor ki:

    slm pırıl aynı sorun bendede var sosyal kaygı.. bende dideral bazen alıyorum ama fazla etki etmiyor diğer ilçlarda çok kilo aldrıyor malesef şu kaygı bozkluğunun çaresi yokmudurki acaba :(

    • selvidiyor ki:

     şu dideralden bıktım hipertiroid yüzünden el titremesiyle tanıştım 10 yıldır bununla mücadele ediyorum ameliyatda olduysam titreme peşimi bırakmıyor sanırım bu gerçekten psikolojik bi durum

  • dilekdiyor ki:

   mrb ben,mde sadece birilerinin yanında ellerim titriyor bardak tutamıyorum çok utanıyorum ama napim kimse böle olsun istemezki dideral kullanıyorum ama heycanlanınca oda fayda etmiyor ailemin yanında sıkıntı olmuyor yabancı kişilerin yanında oluyor :( evlenmeyede korkuyorum bu yüzden

  • kaan yıldırımdiyor ki:

   dideral kullanmaya başladım ve halüsinasyona neden oldu bu neden nasıl ortadan kalkıcak yutmaya korkuyorum ama yutmazsamda olmuyor. ayakdayken kabus gördüm resmen herşeyi kafaya takar oldum bi caresi yokmudur bunun

  • mucahitdiyor ki:

   Bende dün öğrendim bu hastalığa yakalandığımı son 2 yıldır titreme var stresten mi oldu bilmiyorum şu an ünide hazırlığım sosyal ve başarılı biriyim ama titremeler beni korkak ve gARİP gösteriyor ve buda beni sinir ediyor. risk almayı birşeyler yapmayı ve başarmayı seviyorum ama okuduklarım hayallerime kepenk indirecek türden şeyler çay ve kahve bağımlısıym bırakabilirim ilaçlar sadece anlık giderici şeyler mi hastalığın tedavisine hiç mi katkısı yok

  • aslıhandiyor ki:

   slm arkadaşlar. Yarın klavye sınavım var. Sınav anına kadar oldukça normalim ama sınav başladığı anda bir anda kalp çarpıntılarım artıyor. Önce ellerim ellerim kasılıyor sonra da ellerim birden boşalıyor klavyenin üstünde hamur gibi yoğruluyor. 2 kere girdim sınava ikisinde de aynı şey oldu. Yorumları gördükten sonra gittim dideral aldım. Yarın için etki eder mi bi de normalda tansiyonum düşük yarım tablet almayı düşünüyorum. Doktora gitmiştim citoles diye bi antideresan ilaç rahatlattı ama çok heyecanlandığım da yine oluyor. Sizin bi tavsiyeniz var mi? Şimdiden teşekkürler.

  • SERCANCAVDARdiyor ki:

   31 yaşında , Çok uzun zamandır bu hastalığı paylaşan , birçok arkadaşın da söylediği gibi 'beni kimse anlamıyor' mantığıyla düşünen bir insandım...4 yıllık evli, DİDERAL dedikleri şu mübarek sanılan ilacı kısa süre kullanıp hiçbir işe yaramadığını anlayınca bırakan, özel sektörde yaklaşık 10 kişilik bir ekibi yöneten ve aynı zamanda çok uzun yıllar satış danışmanlığı yaparak günde yaklaşık 100 farklı ve tanımadığım insana hizmet vermiş biriyim...hepimiz gibi benimde ellerimde titreme var ve özellikle tanımadığınız insanlarla diyalog halinde olunca artıyor, çay kupa bardak haricinde taşıyamıyorum , tepsi taşıyamıyorum , topluluk önünde konuşamıyorum titreme haricinde birde ses titremesi var :) mübarek rezil etmek için var sanki... kendi kendime kaldığımda bazen içimde bir jeneratör varmış gibi bir uğultu duyuyorum vs vs...ki tepsi olayında birkaç kere elimdeki tepsiyi fırlatmışlığım vae eelimden :) peki ne yapıyorum yada bu şekilde nasıl yaşayabiliyorum üstelik böyle bir işle??? öncelikle kendinizle barışık olmalısınız.bu ne işe yarar?negatif durumları pozitife çevirebilirsiniz.örnek; bi kızla buluştuğunuzda elinizin ayağınızın titrediğini görmesi onu heyecanlandırabilir :)...iyi ve güleryüzlü bir insan olun ; bu yapamayacak durumda olduğunuz şeylerde çevrenizdekilerin size yardımcı olmasını sağlar.örnek; askerlik hayatım boyunca çay taşımadım :) durumunuzu belirtmekten çekinmeyin ; birinin elinize baktığını hissettiğiniz anda titremeleriniz artar.kendinize kızmayın ; kocaaa tıp bilimi bu işe çare bulabilmiş değil sen mi bulacaksın :) dik durun derin derin nefes alın ve gür bir ses tonuyla konuşun ; dik durmak nefes almanızı kolaylaştırır derin nefes almak sizi sakin tutar ve gür ses sesinizin titremesini engeller... veee son olarak HAYATI SEVİN ; ''hmmm en zoru da bu olsa gerek '' demeyin biz herşeyden nefret ederek zoru başarmaya çalışıyoruz, sevmek her zaman daha kolaydır (eşim bazen fazla iyi niyetlisin diyooo)eğer bunu okursanız dışarı çıktığınızda etrafınızı iyice bi süzün,kolu bacağı olmayan,tekerlekli sandalyeye mahkum olan engelli kardeşlerimizi bir görün!!!öyle bir durumda olmayı ister miydiniz??? irtibat için: cavdarsercan@gmail.com

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda