PAPAVERİN
Tablet

Osel


Etken Madde(ler):
Papaverin HCl 60 mg

Piyasa Şekilleri:
20 tablet içeren blister ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Günlük doz 30-200 mg arasındadır. Bu doz 2-4 eşit kısımda uygulanmalıdır.

Endikasyonları:
Periferik vazodilatatör ve müskülotrop spazmolitik etkilidir. Akut vazospastik hastalıklarda (hipertansif ensefalopati, preeklampsi, toksemi), Raynaud sendromu ve Burger hastalığında endikedir. Ayrıca refleks vazospazmı çözmek ve kollateral sirkülasyonu açmak için diğer tedavilere yardımcı terapötik ajan olarak kullanılabilir.

Kontrendikasyonları:
Glokomlu hastalarda ve atriyoventriküler blokta i.v. kullanılmaz. Ağır miyokard yetmezliğinde kullanılmaz (yüksek dozlar tabloyu ağırlaştırır). Papaverine duyarlı kişilerde kullanılmaz.

Uyarılar:
Papaverinin sistemik dolaşımdaki vazodilatasyon etkisi miyokarda veya beyine giden kanın daha da azalmasına neden olabilir (steal effect). Damar dışına sızan ilaç irritasyon ve tromboza neden olabilir.

Yan Etkileri:
Papaverin dilatör etkisinden dolayı yüzde kızarıklık, başağrısı, terleme, uyuklama, hipotansiyon, başdönmesi, bulantı, kabızlık ve İştahsızlık gibi yan etkilerle, nadiren hepatik sarılık (gözde ve ciltte), görme bulanıklığı ve çift görme, tromboz (enjeksiyon yerinde) gibi yan etkilere de neden olabilir.

İlaç Etkileşimleri:
Levodopanın etkisini azaltabilir. Nikotinin terapötik etkisini antagonize eder. Ringer laktat dahil başka ilaçlarla karıştırılırsa çökme görülür, miks enjeksiyon yapılmamalıdır.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

    “PAPAVERİN Tablet” hakkında kimse yorum yapmamış ilk siz yapmak istermisiniz?.

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda