VİRİGEN
Kapsül

Üretici Firma:
Organon
Etken Madde(ler):
Testosteron undekanoat 40 mg

Piyasa Şekilleri:
30 kapsüllük renkli cam şişelerde.

Kullanım Şekli:
Dozaj, her hastanın yanıtına göre ayarlanmalıdır. Genellikle, 2-3 hafta boyunca günlük 120-160 mg'lık başlangıç dozları yeterlidir. Daha sonra günlük 40-120 mg'lık idame dozuna geçilir. Kapsüller yemeklerden sonra gerekirse bir miktar sıvı ile çiğnenmeden yutulmalıdır. Tercihan günlük dozun yarısı sabahları ve diğer yarısı akşamları alınmalıdır. Tekli sayıda kapsül alınması gerekiyorsa fazla olan doz sabahları alınır.

Endikasyonları:
Androjenik etkilidir. Erkekte hipogonadal bozukluklarda testosteron replasmanı için kullanılır. Kastrasyon sonrası, önikoidizm, hipopituitarizm, endokrin impotans, libidonun azalması, mental ve fiziksel aktivitenin azalması gibi erkeğin klimakterik semptomları, spermatogenesis bozukluklarından kaynaklanan belli bazı infertilite olguları ve ayrıca testosteron tedavisi androjen yetmezliğine bağlı osteoporoz olgularında da endike olabilir.

Kontrendikasyonları:
Şüphe edilen veya bilinen prostat ve meme kanserinde kontrendikedir.

Uyarılar:
Androjene bağlı yan etkiler belirdiğinde tedavi kesilmeli ve belirtilerin kaybolmasından sonra, daha düşük dozla yeniden başlanmalıdır. Androjenler bazan su ve tuz tutulmasına neden olduklarından belirgin ya da gizli kalp yetmezliği, renal disfonksiyon, hipertansiyon, epilepsi ya da migren olguları (veya özgeçmişlerinde bu durumları tanımlayanlar) dikkatle izlenmelidir. Erkek çocuklarda, puberte öncesi, erken epifiz kapanması ya da erken cinsel gelişmeyi önlemek için, androjenler dikkatle kullanılmalıdır. Proteine bağlı iyot (PBI) değerinde klinik önemi olmayan bir düşüş görülebilir.

Yan Etkileri:
Priapismus gibi aşırı cinsel uyarı belirtileri, puberte öncesi erkek çocuklarda erken cinsel gelişme, ereksiyonların sıklaşması, penis büyümesi ve erken epifiz kapanması, oligospermi ve ejakulatuar hacim azalması, vücutta tuz ve su tutulması, gibi yan etkiler görülebilir.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

    “VİRİGEN KAPSÜL” hakkında 2 kişi yorum yapmış.

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda