CA-C SANDOZ 1000
Efervesan Tablet

Novartis


Etken Madde(ler):
Kalsiyum laktat glukonat 1000 mg, Kalsiyum karbonat 327 mg, Vitamin C (Askorbik asit) 1000 mg

Piyasa Şekilleri:
10 efervesan tablet içeren ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Yetişkinler ve okul çağındaki çocuklara günde 1 tablet; 3-7 yaşındaki çocuklara yarım tablet verilir.

Endikasyonları:
Gebelik, emzirme, çocukların ve gençlerin büyüme ve gelişme devreleri, yaşlılık, enfeksiyon hastalıkları ve nekahat gibi kalsiyum ve C vitaminine gereksinim arttığı dönemlerde; kalsiyum ve C vitamini yetmezliği tedavisi ve soğuk algınlığı ve gripte destekleyici tedavi olarak kullanılır.

Kontrendikasyonları:
İlaca aşırı duyarlılık, hiperkalsemi, şiddetli hiperkalsiüri, ağır renal yetmezlik durumlarında kontrendikedir.

Uyarılar:
Hiperkalsiürili hastalarda, böbrek fonksiyon bozukluğu ya da üriner taş olgusu geçmişi bulunanlarda idrarda kalsiyum atılımının izlenmesi gereklidir. Gerektiğinde doz azaltılmalı ya da tedaviye son verilmelidir. Bu kombinasyonu içeren müstahzarlarla tedavi süresince yüksek doz D vitamini alınmasından kaçınmak gerekir.

Yan Etkileri:
Nadir olgularda hafif gastrointestinal rahatsızlıklar (şişkinlik, diyare) oluşabilir. Duyarlı kişilerde uzun süre yüksek dozda kullanımı idrar yollarında kalkuli oluşumunu teşvik edebilir. Bu tür hastaların bol miktarda sıvı almaları önerilir.

İlaç Etkileşimleri:
Kalsiyum oral tetrasiklinlerin ve florür müstahzarlarının absorpsiyonunu azaltabilir. Bunlarla birlikte kullanıldığında 3 saatlik bir ara bırakılmalıdır.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

    “CA-C SANDOZ 1000 Efervesan Tablet” hakkında kimse yorum yapmamış ilk siz yapmak istermisiniz?.

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda