SİTRAKS
Draje

Sanofi-Synthelabo


Etken Madde(ler):
Levamizol HCl 40 mg

Piyasa Şekilleri:
30 ml'lik ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Sitraks draje tek doz olarak ağızdan verilir. Bir defalık erişkin dozu 120-150 mg'dır. Özellikle oksiyür tedavisinde bir hafta ara ile 2. defa aynı doz tekrarlanmalıdır.

Endikasyonları:
İmidazotiazol grubundan bir antihelmintiktir. Özellikle ascariasis (yuvarlak kurt enfeksiyonu) tedavisinde etkilidir. Etkili olduğu barsak kurtları; Ascaris lumbricoides, Necator americanus, Ancylostoma duodenale, Trichuris trichiura, Strongloides stercoralis ve Trichostronglius colubriformis'dir.

Kontrendikasyonları:
Bileşenlerden herhangi birine karşı önceden oluştuğu bilinen aşırı hassasiyet durumlarında kontrendikedir. İlerlemiş karaciğer, böbrek hastalıkları ve kan hastalıklarında levamizol uygulamasından kaçınılmalıdır.

Uyarılar:
Tedavi sırasında alkollü içki kullanılmamalıdır. Beraber görülen mikrofilaraemia olgularında geçici ateş meydana gelebilir. Hayvan çalışmalarında teratojenik etkisi olmadığı gösterilmiş ise de insan üzerinde yapılan yeterli bir çalışma ve bilgi bulunmadığı için hamilelikte özellikle ilk 3 ayında kullanılmamalıdır. Levamizol kullanılması gerektiğinde, yarar-zarar ilişkisi göz önüne alınmalıdır. Hafif ve geçici baş dönmesi sık görülmeyen bir yan etkidir. Araç veya cihaz kullanma kabiliyetine ilişkin herhangi bir uyarı yoktur.

Yan Etkileri:
Bulantı, kusma, karın ağrısı, böş dönmesi ve baş ağrısı gibi yan etkiler genellikle hafif ve geçicidir. Tedaviden iki üç hafta sonra bir kaç hastada ansefalopatiye benzer bir sendroma rastlandığı rapor edilmiştir.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

    “SİTRAKS Draje ” hakkında kimse yorum yapmamış ilk siz yapmak istermisiniz?.

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda