PREGNYL
Ampul

Organon


Etken Madde(ler):
İnsan koryonik gonadotropini (hCG)

Piyasa Şekilleri:
500 IU: 3 ampul ve 1 ml'lik 3 çözücü ampul, 5000 IU: 1 ampul ve 1 ml'lik 1 çözücü ampul, 5000 IU: 3 ampul ve 1 ml'lik 3 çözücü ampul, 1500 IU: 3 ampul ve 1 ml'lik 3 çözücü ampul içeren ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Erkekte: Hipogonadotrofik hipogonadizm haftada 2-3 kez 1000-2000 IU, asıl şikayet sterilite ise en az 3 ay süreyle hergün ya da haftada 2-3 kez menotropinle birlikte (75 IU hFSH+75 IU hLH), yetersiz hipofiz gonadotrofik fonksiyonuna bağlı puberte gecikmesinde en az 6 ay boyunca haftada 2 kez 500-1500 IU, anatomik bir engele bağlı olmayan kriptorşizmde 6 yaş altındakilere 6 hafta süreyle haftada 2 kez 500-1000 IU ve 6 yaşın üstündekilere 6 hafta süreyle haftada 2 kez 1500 IU gerekirse bu tedavi tekrarlanabilir. Kadında: Bildirilen endikasyonda genellikle bir menotropin müstahzarı ardından 5000-10000 UI'lik bir enjeksiyon. Corpus luteum yetmezliğini önlemek için ardından 9 gün içerisinde toplam 5000 IU'i geçmeyecek tekrarlayan 3 enjeksiyon yapılabilir. Uygulamalar i.m. olarak yapılır.

Endikasyonları:
Erkekte testosteron yapımını, kadında estrojenler ve özellikle ovülasyondan sonra progesteron salgısını uyarır. Erkekte: Hipogonadotrofik hipogonadizm, spermatogenez sağlanması, yetersiz hipofiz gonadotrofik forksiyonuna bağlı puberte gecikmesi, bir anatomik engele bağlı olmayan kriptorkizmde endikedir. Kadında: İnfertilitede folikül bozukluğu ya da anovülasyona bağlı ovülasyon indüksiyonu ve kontrollü hipestimülasyon işlemlerinde folikülleri ponksiyona hazırlamada endikedir.

Kontrendikasyonları:
Prostat karsinomu ya da erkekteki meme kanseri gibi androjene bağımlı tümör varlığı ya da şüphesi durumunda kontrendikedir.

Uyarılar:
Erkekte: Hastaların hCG ile tedavisi androjen yapımını artırır. Bu nedenle; hCG, puberte öncesi dönemdeki erkek çocuklarına dikkatle uygulanmalı, erken epifiz kapanması ya da erken cinsel gelişmeye neden olmamalıdır. Latent ya da belirgin kalp yetmezliği, böbrek disfonksiyonu, hipertansiyon, epilepsi, migren olguları (ya da özgeçmişte bu durumların varlığı) izlenmelidir. Androjen yapımının artmasına bağlı olarak nadiren hastalığın ağırlaşması ya da tekrarlaması olasılığı kuvvetlenebilir. Kadında: Anovülasyon ya da folikül olgunlaşmasında bozukluğa bağlı infertilite tedavisi gören hastalarda önceki menotrofin uygulaması overlerde istenmeyen hiperstimülasyona neden olabilir. Bu gibi durumlarda, çoğul ovülasyon ve over hiperstimülasyonu sendromu riskinden ötürü hCG uygulanmamalıdır. Gonadotrofin müstahzarlarıyla ovülasyon uyarılması sonrası gerçekleşen gebeliklerde düşük ve çoğul gebelik riski artar.

Yan Etkileri:
Seyrek olarak deri döküntüleri bildirilmiştir. Bazan erkeklerde yüksek dozların uygulanmasından sonra vücutta su ve tuz tutulması görülmüştür. Bu olay, aşırı androjen yapımının bir sonucu olarak kabul edilmektedir.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

  “PREGNYL Ampul” hakkında 17 kişi yorum yapmış.

  • taner gülümdiyor ki:

   pregnyl amp 5000 ıu ilacını piyasada bulamıyorum.lütfen bu konuda yardımcı olmanızı rica ederim.tlf numu buraya yazcağım eğer bana bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim.

  • taner gülümdiyor ki:

   pregnyl amp 5000 ıu ilacını piyasada bulamıyorum.lütfen bu konuda yardımcı olmanızı rica ederim.tlf numu buraya yazcağım eğer bana bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim.533 569 06 98

  • Bir anadoludiyor ki:

   Arkadaşlar pregnyl ilaç ile ilgili 1,5 yıldır devamlı sorun yaşıyoruz, işin çözümü ise eczacılar odasının ilaçla ilgili şikayet biriminin telefonlarını susturmamaktır. Lütfen pregnyl kullanan herkes 0312 218 31 02 numaralı telefonu arayarak, ilaç bulamamaktaki şikayetlerini bildirsinler. Pregnyl üretim yerinin tadilattan geçtiğinden dolayı üretim yapamadıklarını ancak yurtdışından getirebildiklerini ve 1 aya kadar çözülebileceğini söylüyorlar ancak 1 yıldır aynı masal devam ediyor. Eğer arayıp başlarını şişirirsek yurtdışından ithal de edebileceklerini söylediklerine göre o zaman ithal etsinler, bir şekilde bu ilaçlara ulaşalım. Hepinizi duyarlı olmaya davet ediyorum.

  • tuğruldiyor ki:

   arkadaşlar bende bu igneyi bulamıyordum buraya yorum yazan taner abiyi aradım o bulmuş eczanenin telefon numarasını aldım aradım ellernde 5000 oldunu söylediler ben size eczanenin adını adresni veriyim sizde burdan temin edin TAC ECZANESİ -İSTANBUL/FATİH tel: 0212-631-08-13

  • admindiyor ki:

   Bu ilacı arayan arkadaşlar üretici firmadan temin edebilirler. Adres : Schering-Plough Tıbbi Ürünler Tic. Ltd. Şti. Büyükdere Cad. No:127 Astoria Kuleleri B Blok Kat:8 34394 Esentepe İSTANBUL Telefon : 0 (212) 336 10 00 Faks : 0 (212) 351 29 65 E-Posta : info@organon.com.tr Web Site : http://www.organon.com.tr

  • musadiyor ki:

   Sn Arkadaşlar; Oğlum için pregnly 1500 lükten 6 adet lazım kayseri bursa bulamadım yardımcı olursanız memnun olurum cep 0533 *** ** ** saygılarımla; Editör: Lütfen ilaç arama talebinizi http://forum.ilaclar.gen.tr/ilac-arayanlar/ adresinden yapınız.

  • İzmirlidiyor ki:

   Elinizde Sağlık kurulu raporu varsa Fotokopisini aslı gibidir ve kaşe-ıslak imza attırıp, nüfus cüzdan fotokopisi , Reçetenin aslı , Hasta bilgi formunu doldurup İthal İlaç Çankaya/ANKARA yollayın...Tek çare , bu ilaç fiyatı ucuz olduğu için Türkiye de üretilmiyor.

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda