DERMATOP
Krem

Aventis Pharma


Etken Madde(ler):
Prednikarbat 0.25 %

Piyasa Şekilleri:
30 g'lık alüminyum tüplerde.

Kullanım Şekli:
Özellikle akut seyreden ve/veya sulantılı deri lezyonlarının tedavisinde uygundur. Derinin hasta olan kısmına günde 1 kez ince bir tabaka halinde hafifçe ovularak sürülür. Gerekirse günde 2 kez kullanılabilir. Bakteri ve mantardan kaynaklanan lokal enfeksiyonlarda ek olarak antibakteriyel ve antimikotik tedavi uygulanmalıdır.

Endikasyonları:
Haricen kortikosteroid tedavisi gerektiren bütün deri hastalıklarında kullanılır. Bu tür deri hastalıklarında duyarlı deri bölgelerine dahi sürülebilir. Küçük çocukların deri hastalıklarında da kullanılabilir. Geniş alanlara uygulanabildiği gibi tekrarlayan uygulamalara da elverişlidir.

Kontrendikasyonları:
Göze uygulanmamalıdır. Aşılar, frengi, tüberküloz, mantar hastalıkları veya bakteri ve virüslerden (örn. su çiçeği) ileri gelen enfeksiyonlar, perioral dermatit, rosacea sözkonusu ise kullanılmamalıdır. Aşırı duyarlığı olan kimselerde kontrendikedir. Gebeliğin ilk üç ayında sistemik glukokortikoid etki gözardı edilemeyeceğinden geniş deri alanlarına uygulanmamalıdır. Emzirme dönemindeki kullanımına dair yeterli klinik deneyim yoktur.

Uyarılar:
Topikal kortikoidler (özellikle potent olanlar) ciltte geniş alanlara uygulanırsa, aşırı miktarda tüketilirse veya uzun süre kullanılırsa emilimleri artarak sistemik yan etkilere neden olabilirler. Cildin zedeli olması veya kapalı tedavi şeklinin (oklüzyon) uygulanması emilimi artırıcı faktörlerdir. Kortikosteroid emilimine bağlı sistemik etki riski gözardı edilemeyeceğinden, bebekler ve küçük çocuklarda ancak zorunlu kalındığı takdirde kullanılmalıdır. Kullanımı gerektiğinde dozaj etkili olan asgari miktarda tutulmalı ve uzun süre kullanımdan kaçınılmalıdır. Zamanla, düşük dozda uygulanan topikal kortikosteroidler konjunktiva kesesi ile tekrar tekrar temas ederse, göziçi basıncı artabilir. Bu nedenle, göz çevresine uzun süreli uygulanması dikkatli risk-yarar tayini yapılarak ve sadece doktor gözetiminde gerçekleştirilmelidir. Bakteri ve/veya mantar enfeksiyonlarının semptomatik tedavisinde antibakteriyel veya antimikotik tedaviyle birlikte kombine olarak kullanılmalıdır. Özellikle gebelerde, bebek ve küçük çocuklarda aralıksız olarak 4 haftadan uzun süre kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri:
Hastaların %2-3'ünde yanma hissine neden olabilir. Nadiren kaşıntı, kızarıklık, sızıntı, yanma, sivilce gibi lokal deri lezyonları, kıl foliküllerinin iltihabı görülebilir.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

  “DERMATOP Krem” hakkında 3 kişi yorum yapmış.

  • mehtapdiyor ki:

   merhaba mehtap ben. benim cildimde kızarıklar oldu ama hiç kaşınmıyor önce nokta nokta kızarıklar oluyor daha sonra büyük leke şekline dönüşüyor. doktora gittim. doktorum bana ''dermatop krem'' werdi ama hiç tahlil falan yapmadı sürekli çoğalıyor ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sewinirim

  • ayçadiyor ki:

   mrb benm ayagımda mantar sorunum var daha önce krem ve ilac kulandım geçti gibi oldu 14 gün kulandım kremi bi arkadaşım dermatop krem ve stılex lej karıştırıp kulanmamı önerdii yeniden kaşıntı ve yanma hissi veriyor iyi gelirmi bu kremler bi bilgi verirseniz sevinrm tşk

  • tunadiyor ki:

   benim kasıklarımda mantar oluşumu var doktor lamisil krem verdi ama bi faydasını göremedim aşırı terleme oluyo acaba terleme önleyici hangi pudralar vardır isimleri nelerdir ?

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda