PRENACID
Göz Pomadı

Teka Teknik


Etken Madde(ler):
Dezonid disodyum fosfat 0.25 %

Piyasa Şekilleri:
10 g'lık alüminyum tüplerde.

Kullanım Şekli:
Gece yatmadan önce, alt göz kapak içlerine az miktarda uygulanır.

Endikasyonları:
Alerjik konjunktivit; skuamöz blefarit, lakrimal kanalın darlaşması nedeniyle oluşan konjunktivit, episklerit, tekrarlayan iritis, posterior segmentte oluşan iridosiklit gibi gözün adneks ve anterior segmentin enflamasyonunda kullanılır. Ayrıca, ameliyat ve travmadan sonra oluşabilen iltihabi durumlarda da etkilidir.

Kontrendikasyonları:
İçindeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır. Kortikosteroidler; oküler hipertansiyon, spesifik kemoterapötik bir ilaç eşliğinde kullanılması hariç akut herpes simpleks ve akut ülserasyon devresindeki diğer viral korneal hastalıklar; ilk devresi dahil (fluorescein testi+) ülserli keratit ile görülen konjunktivit; gözdeki mikozis ve tüberkülozda, hordeolumda kontraendikedir. Kortikosteroidler ile maskelenip daha kötüye gidebileceğinden herpetik ve cerahatli blefarit, akut cerahatli oftalmiyaz ve cerahatli konjunktivitde kontraendikedir. Viral herpetik keratitde kullanılmamalıdır. Topikal steroidler hasarlı dokunun iyileşmesinde gecikmeye neden oldukları ve dokunun enfeksiyona direncini azalttıkları için kornea lezyonları ya da abrazyonlarının bulunduğu durumlarda kullanılmamalıdır. Korneanın inceldiği durumlarda dikkatle kullanılmalıdır.

Uyarılar:
Kortikosteroidlerin özellikle uzun dönemli tedavi uygulamaları göz içi basıncında artış ile sonuçlanabilir. Kortikosteroid tedavisinin 2 haftadan daha uzun süreceği durumlarda göz tonusunun kontrolü önerilmektedir. Kortikosteroidlerin kullanılması katarakt oluşumunu hızlandırabileceğinden uzun dönemli olarak kullanılmamalıdır. Korneal incelme ile birlikte olan patolojilerde tedavi sırasında dikkatli olunmalıdır. Bakteriyel, viral ve fungal konjunktivit olgularında topikal steroid uygulaması enfeksiyonun seyrini maskeleyebilir. Gebelik kategorisi C'dir.

Yan Etkileri:
Bazen ilaç kullanımına bağlı olarak yanma ve batma hissi meydana gelebilir.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

    “PRENACID Göz Pomadı” hakkında kimse yorum yapmamış ilk siz yapmak istermisiniz?.

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda