DEKORT
Tablet

Deva


Etken Madde(ler):
Deksametazon

Piyasa Şekilleri:
0.5 mg: 20 tablet, 0.75 mg: 20 tablet içeren blister ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Günlük doz 0.75-9 mg'dır. Bu doz 3-4 kısma bölünerek verilir. Kronik durumlarda günlük doz 1.5-3 mg ve idame doz ise 0.75 mg'dır.

Endikasyonları:
Antienflamatuvar, antiromatizmal ve antiallerjik etkilerinden dolayı kortikosteroidlerle tedaviye yanıt veren olguların hepsinde kullanılır. Evolütif kronik poliartrit, eklem romatizması, romatoid artrit, psöriatik artrit, osteoartrit, spondilit, sinovit, tenosinovit, bursit gibi romatizmal hastalıklar; alerjik rinit, bronşiyal astım, kontakt dermatit, atopik dermatit, serum hastalığı, ilaç ve transfüzyon alerjisi, anjiyonörotik ödem, larinks ödemi gibi alerjik hastalıklar; psöriasis, seboreik dermatit, eksfoliyatif dermatit, pemphigus, dermatomyositis, skleroderma gibi dermatolojik hastalıklar; sistemik lupus eritematozus, akut romatizmal kardit gibi kollagen hastalıkları; semptomatik sarkoidoz, Loeffler sendromu, beriliyazis, aspirasyon pnömonisi, amfizem, akciğer granülamatozu gibi solunum sistemi hastalıkları; konjunktivit, keratit, keratokonjunktivit, sklerit, episklerit, üveit, koriyoretinit, semptomatik oftalmi, iritis, iridosiklit, herpes zoster oftalmikus (Herpes simpleks değil), optik nevrit, retrobulbar nevrit gibi oftalmik hastalıklar; idiyopatik trombositopenik purpura (i.m. yolla uygulanması kontrendikedir), sitopeni, hemolitik anemi, eritroblastopeni, konjenital hipoplastik anemi gibi hematolojik bozukluklar; lösemi ve lenfomalar, Hodgkin hastalığı, lenfosarkom gibi neoplastik hastalıklar; idiyopatik veya lupus eritematozusun neden olduğu nefrotik sendrom gibi ödeme yol açan hastalıklar; ülseratif kolit, bölgesel enterit gibi gastrointestinal sistem hastalıkları; primer veya metastatik beyin tümörlerinin, kraniotominin veya sadmelerin yol açtığı beyin ödemleri (operasyon veya diğer spesifik tedavilerin de uygulanması kaydıyla); primer veya sekonder adrenokortikal yetersizlikler, konjenital adrenal hiperplazi, nonsuppuratif tiroid, adrenogenital sendrom, kanserle birlikte görülen hiperkalsemi gibi endokri bozukluklar ve adrenokortikal hiperfonksiyon teşhisi için yapılan testler; nörolojik veya miyokardla ilgili semptomlara yol açan trichinosis, subaraknoid bloka yol açan veya açma olasılığı güçlü olan menenjit tüberkülöz (antitüberkülöz ilaçlarla birlikte), periarteritis nodosa, Chaufard-Still sendromu gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyonları:
Canlı aşı uygulanması, gebelik, aşırı duyarlılık, akut enfeksiyon ve Herpes zoster'de kontrendikedir.

Uyarılar:
Peptik ülserli, osteoporozisli psikozu veya ağır psikonevrozu olanlarda ancak hayat kurtarıcı olduğu zaman, konjestif kalp yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği, diabetes mellitus, enfeksiyon hastalığı olan ve yaşlı kişilerde çok dikkatli kullanılmalıdır. Tüberkülozu olan hastalarda ancak antitüberküloz ilaçların desteğinde kullanılabilir. Uzun kortikosteroid tedavisi gören hastalar düzenli olarak hipertansiyon, glükozüri, hipokalemi, gastrik rahatsızlık ve mental değişiklikler açısından izlenmelidir. Sıvı retansiyonu izlenir, sırt ağrısı osteoporoza işaret olabilir. İntrakraniyal basıncı artan çocuklarda risk artar, enfeksiyon acilen tedavi edilmelidir. Yüksek dozda uzun süre kullanılmamalıdır. Tedavi sırasında idrar tahlili, tansiyon ve vücut ağırlığı kontrollerine önem verilmelidir. Uzun süren tedavi sırasında ACTH salgısı azaldığı ve sürrenal korteksinde atrofi oluştuğu için tedavinin birden kesilmesi uygun değildir. Aksi takdirde de akut sürrenal korteks yetmezlikleri (hipotansiyon, hipoglisemi, halsizlik, bulantı, kusma, kas ve eklem ağrıları) ortaya çıkabilir. Uzun süren tedaviden sonra atrofik sürrenalin normal etkinliğini kazanması 6-12 aylık bir süre içinde olur. Uzun sürebilecek tedavilerde başlangıçta ve belirli aralıklarla akciğerlerin kontrolü gerekir. Gebelerde kullanılması fetüsü etkiler, ayrıca endojen kortikosteroidlerin supresyonuna sebep olarak yan etkiler meydana gelir. Tıbbi gereksinme dışında gebelerde kullanılmamalıdır. Farmakolojik dozlarda kortikosteroid alan anneler, bebeklerini emzirmemelidir.

Yan Etkileri:
Vücutta su ve sodyumu tutarken, potasyum kaybına neden olur. Abdominal distansiyon, ülseratif özofajit, ince ve kalın barsak perforasyonları, pankreatit, alerjik dermatit, hassas-ince cilt oluşumu, perineal bölgede yanma ve kaşınma, konvülziyonlar, intrakraniyal basınçta artma ve buna bağlı olarak papilla ödemi, posterior, glokom, eksoftalmi, intraoküler basınçta artma, kas zafiyeti, kas kütlesi kaybı, osteoporoz, uzun kemiklerde patolojik kırıklar, menstrüel bozukluklar, çocuklarda gelişim gecikmesi, diyabetiklerde insülin veya oral hipoglisemik ihtiyacında artma, hirsutizm, ayrıca kilo ve iştahta artma, bulantı, yorgunluk, psişik bozukluklar, aşırı hassasiyet reaksiyonları gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:
Barbitürat, fenitoin ve rifampisinle birlikte verilirse metabolizma hızlanarak kortikosteroidin etkisi azalabilir. Antikoagülanlara cevap genellikle azalır, bazen de artabilir. Potasyum itrahını artıran diüretiklerle birlikte kullanılması aşırı potasyum kaybına neden olabilir.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

  “DEKORT Tablet” hakkında 26 kişi yorum yapmış.

  • hayati bıçakdiyor ki:

   selam askere gıtmaden önce dekort tablet kullanıyordum ama üretimi durduruldugundan bu ilacı bulamıyorum eger elınızde varsa istiklal mah. can sok. no:12 Turgutalp-SOMA -MANISA adresıne 20 tablet gonderır mısınız

  • oya hacerdiyor ki:

   bu ilacı piyasada bulamıyorum..nasıl elde edebilirim bilemiyorum..buarada kubilay bey siz ilacı nerden temin ettiniz?bana 0,5mglık gerekiyor tablet..ama bursada bulamıyoruz..nasıl temin edeceğimizide bilemiyoruz.sizinle irtibata geçsek ilacı temin edebilme şansımız varmı?şimdiden teşekkürler.bens adece test için bir kerelik kullancam o olmadan test yapılamıyor.saolun.

  • gözde ergendiyor ki:

   bende bu ilacı piyasada bulamıyorum..çok acil ihtiyacım var..0.5 veya0.75 mglık gerekiyor banada,0.5likten 4 tane,0.75 likten 3 taneye ihtiyacım var elinizde açılmış kutu varsa içinde 3-4 tane kaldıysa onuda alabilirim..türkiyenin neresinde olursanız olun size ulaşabilirim..

  • barışdiyor ki:

   mrb.ben kilo almak için doktora gittiğimde bana dekortu önerdi 2 kutu kullandıktan sonra iştahım ve kilomda artma oldu biraz.ama sonra bana bu ilacın yan etkilerinden bahsedince biraz korktum şuan azaltarak bırakmaya çalışıyorum.bu arada ilacı bulmakta zorlananlar var.çokmu kullanıyor yoksa kaldırıldımı gerçekten.burda fazlasıyla bu ilaçtan.ilacı bulmakta sıkıntı çeken varsa burdan gönderelim

  • sezerdiyor ki:

   slm bnde kilo almak icin dr gittim bana dekort 0,5mg dekort ve vitamin ilaci yazdi bir haftadan beri ilaci kullaniyorum istahimda artma oldu yalniz ilaci bir iki gun kullanamadigm oldu basim cok kotu donuyor ve kendimi cok halsiz hissediyorum birden yere yigilacak gibi oluyorum ben bu ilaci nasil birakabilirim....

  • necdet tekediyor ki:

   slm ben de yenı 2 gundur dekortu kullanıyorum bu ilacı kullanan çok arkadaşım oldu tavsiye ettiler arkadaşlar sizce kaç gunde kilo alınır bu ilaçla yani kilo alınına bilirım değil mi? zaten her ilacın bir yan etkısı olurda ben çok zayıfım sizde kılo alabilirim ha bir de bu ilaç kaldırılmadı sadece kutusu değişmiş eczanelerde bulabılırsınz bulmalmayan varsa yardımcı oluruz

  • Yoncadiyor ki:

   Mrb ben dekort050mgkullanıorum 6 yıldır daha 2ay önce evlendim doktor hamile kalınca kadın doğumdan destek alıp bırakdan dd hamile olduğu anlamazsam olurda dekortu kullanırsam riskinedir bana yardımcı olun

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda