Hüsnü Arsan


Etken Madde(ler):
Asetaminofen (Parasetamol) 500 mg, Psödoefedrin HCl 30 mg, Triprolidin HCl 1.25 mg

Piyasa Şekilleri:
20 tablet içeren blister ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
12 yaş ve üzerindeki çocuklar ve erişkinler: 6 saat arayla 2 tablet önerilir. 24 saatte 8 tablet aşılmamalıdır. 12 yaş altında kullanımı önerilmez.

Endikasyonları:
Soğuk algınlığı ve sinüzite bağlı nazal konjesyonun giderilmesinde; soğuk algınlığına bağlı ağrılar, baş ağrısı, ateş, burun akıntısı, aksırma, burun ve boğazda kaşıntı hissinin giderilmesinde; saman nezlesinin (gözlerde sulanma, kaşıntı) semptomatik tedavisinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:
Etken maddelerinden birine karşı aşırı duyarlık halinde; amfizem, kronik bronşit, kalp hastalığı, yüksek kan basıncı, tiroid hastalığı, diyabet, glokom, benign prostat hipertrofisi, alkol bağımlılığı olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar:
Bir aşırı duyarlılık halinde ilaç alımı kesilmelidir. Sinirlilik, sersemlik, uyku hali ortaya çıkarsa ilaç alımı kesilmelidir. Alkollü içecek ve sedatif trankilizan ilaçlar la birlikte kullanılmamalıdır. Gebelik kategorisi C’dir. Hayvan çalışmalarında gözlenen teratojenik ve embriyosidal etkiler nedeniyle hamilelikte ve laktasyonda kullanımı önerilmemektedir. 12 yaşın altındaki hastalarda kullanımı önerilmemektedir.

Yan Etkileri:
Özellikle önerilen dozun üzerinde alındığında sinirlilik, uyku hali görülebilir. Çocuklarda eksitabiliteye neden olabilir.

İlaç Etkileşimleri:
MAO inhibitörleri ile birlikte kullanılmamalıdır. MAO inhibitörü kullanan hastalar, ilaç alımını kestikten 2 hafta sonra kullanabilirler. Alkol, sedatif ve trankilizanlar sedatif etkisini artırabileceğinden, eş zamanlı kullanımdan kaçınmalıdır.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

    “A-FERİN Sinüs Tablet” hakkında 8 kişi yorum yapmış.

Yorum yapın sorun paylaşın.





Hakkımızda