AKİNETON
Tablet

Abbott
Önemli:
Bu ürün YEŞİL REÇETE ile verilmesi gereken ürünlerdendir.

Etken Madde(ler):
Biperiden HCl 2 mg

Piyasa Şekilleri:
100 tablet içeren blister ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Günlük doz başlangıçta 2x1/2 tablet ve daha sonra 3x1 tablet veya i.m. olarak uygulanan 1-2 ampuldür.

Endikasyonları:
Marbus Parkinson, medikamentöz nedenli extrapiramidal semptomlar, piramidal spastik, kapalı beyin travmaları ve postkomosyonel şikayetler, trigeminus nevraljisi, nikotin zehirlenmesi ve bronkospazmların tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyonları:
Dar açılı glokom, mide-barsak kanalındaki mekanik stenozlar, megakolon, biperidene karşı duyarlılıkta kontrendikedir.

Uyarılar:
Tek tük, özellikle prostat adenomlu hastalarda, miksiyon şikayetlerine, daha nadir olarak da idrar retansiyonuna neden olabilir. Miksiyon şikayetlerinde doz azaltılmalı, idrar retansiyonunda bir antidot karbakol uygulanmalıdır. Biperiden tehlikeli taşikardilere götürebilecek hastalıklarda gayet dikkatle kullanılmalıdır. Doza ve individual duyarlılığa bağlı olarak biperiden tedavisi altında reaksiyon yetisi azalabilir. Motorlu araç veya makina kullananlar uyarılmalıdır. 3 yaşın altındaki çocuklarda uygulanmamalı, bu yaşın üstündekilerde ise antimuskarinik yan etkileri nedeniyle özenle uygulanmalıdır. Gebelikte ve süt verme döneminde ancak çok gerekli görüldüğü takdirde ve yarar/zarar oranı göz önüne alınarak dikkatle verilmelidir.

Yan Etkileri:
Ağızda kuruluk, akomodasyon bozuklukları, yorgunluk, baş dönmeleri, mide şikayetleri, nadir vakalarda kalp frekansında yükselmeler gibi vejetatif semptomlar ortaya çıkabilir. Parenteral uygulama, kan basıncı düşmelerine neden olabilir. Huzursuzluk, oryantasyon bozuklukları, psikotik tablolar, aşırı yüksek dozlarda ortaya çıkabilirler. Bu belirtiler, terapötik dozlarda da bazı hastalarda, örn. serebral skleroz durumunda, kendini gösterebilir. Yan etkiler, bazen antidepresanlar veya nöroleptiklerle yüksek dozlarda uygulanmasında da oluşabilir.

İlaç Etkileşimleri:
Diğer antiparkinsoniyenler, kinidin veya trisiklik antidepresanlarla birlikte uygulandığında, vejetatif veya santral yan etkilerin artması mümkündür. Doz azaltılması gerekli olabilir. Tüm santral etkili ilaçlarda olduğu gibi, biperidenle tedavide de alkollü içkilerden kaçınılmalıdır.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

  “AKİNETON(Tablet)” hakkında 15 kişi yorum yapmış.

  • ömerdiyor ki:

   10 tane akınoton ictım beynımı acayıp ucurdumu kafa yapması ıcın degıl ıntahjar ıcın ictım zararı olurmu mıdem yıkanmadı bana yardımcı olurmusunuz hala o ılacı verıyolar doktorlar bana yardımcı olurmusunuz

  • Suhadiyor ki:

   akinetonun haLusinasyon qösterme etkisi var mı_? cisimLern kıpraştıqını faLan qörme, bide hızLa qecen bi cismin (meseLa eLini aşaqı yukarı saLLadıqnda arkasnda izi kaLıyormuş qibi)arkasnda iz bırakıyormş qibine qeLmesi _? ''prnykkjmrn@sagocuyuz.com'' msn adresm faceden msj oLarak yazın biLmek istiyorm qercekten cok önemLi .

  • aytaçdiyor ki:

   yok süha halisülasyon gördürmez efori hormonun var onu çalıştırır ama p**n biri benim akinetonumla çarpışacak bir ilaç yazdı şimdi kafam güzel olmuyor eğer yakalarsam kim yazdı o ilacı adamı şişeye oturtmayı planlıyorum

  • aytaçdiyor ki:

   ya arkadaşlar akinetonun firmesı değişti şekli kutusuda değişti 20 tane atıyorum banamısın demiyor güzelleşemiyorum içeriğidemi değişti ilacın katkı maddesi falan çarpışan ilaç yazmadıklarınada eminim neler oluyor ilacın içinimi değiştirdiler acaba lütfen yardım

  • turkerdiyor ki:

   merhaba öncelıkle arkadaşlar. allah kımseyı akıneton bagımlısı yapmasın bana yazan dokturunda neyse :)pskıkoljık bagımlılık yapıyor. akineton olmadan asle duşuncesıne kapılıyor ınsan. sahte mutluluk verıyo beyinde kalıcaı hasar yapabılır. unutkanlık en başta

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda