A. İbrahim


Etken Madde(ler):
İbuprofen 200 mg, Psödoefedrin HCl 30 mg

Piyasa Şekilleri:
12 tablet, 24 tablet içeren blister ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Yetişkinlerde ve 12 yaşın üzerindeki çocuklarda, başlangıç dozu olarak 2 tablet ve gerekirse her 4-6 saatte 1 veya 2 tablet şeklinde kullanılır. Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı uygun değildir.

Endikasyonları:
Grip, soğuk algınlığı veya sinüzit gibi hastalıklarda görülen burun tıkanıklığı, baş ağrısı, ateş, vücut ağrıları ve diğer ağrıların giderilmesinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:
Bileşimindeki maddelerden herhangi birine aşırı duyarlığı olanlarda kullanılmamalıdır. İbuprofen nedeniyle gastroduodenal ülseri olan hastalarda kullanılmamalıdır. Astım hastaları, salisilatlara ve diğer ağrı kesici/ateş düşürücü ilaçlara karşı alerjisi olanlar ve hamileler ancak kontrol altında kullanabilir. Karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olanlarda kullanılmamalıdır. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı uygun değildir.

Uyarılar:
7 günden daha uzun süre kullanılmamalıdır. Yüksek tansiyonu olanlar, kalp hastaları, şeker hastaları, tiroid hastaları ve prostat hipertrofisi olanlar kullanmamalıdır. İlacı alanlar araç ve taşıt kullanırken dikkatli olmalıdır. Gebelik kategorisi B’dir. Psödoefedrinin hamilelikte kullanımı hakkında spesifik veri bulunmadığından, gebelikte kullanımından kaçınılmalıdır. İbuprofen ve psödoefedrin az miktarda anne sütüne geçmektedir. Emziren annelerde ibuprofen ve psödoefedrin kullanımından kaçınılmalıdır.

Yan Etkileri:
Ciddi allerjik yan etkilere neden olabilir. Bu durumda ilaç kesilmelidir. Bulantı, kusma, ishal ya da kabızlık, karın ağrısı seyrekte olsa görülür. Hepatoksik etki potansiyeli vardır. Nadiren de olsa mide ağrısı, mide yanması ve ciltte kızarıklık olabilir. Bu durum ilacın kesilmesi ile düzelir. Serum transaminazlarının düzeyini yükseltir, su ve tuz retansiyonu yapabilir. Önerilen doz aşıldığı takdirde sinirlilik, sersemlik ve uykusuzluk yapar.

İlaç Etkileşimleri:
Antihipertansif ve antidepresanlarla kullanılmamalıdır. Diğer ağrı kesici ve ibuprofen içeren ilaçlar ile birlikte alınmamalıdır. MAO inhibitörleri ile birlikte alınmamalıdır. MAO inhibitörleri kullananlar, ilacı kestikten sonra 2 hafta beklemelidirler.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

    “NUROFEN Cold&FluTablet” hakkında kimse yorum yapmamış ilk siz yapmak istermisiniz?.

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda