BETNOVATE-C
Krem

GlaxoSmithKline
Etken Madde(ler):
Betametazon valerat 0.1 %, Kliokinol 3 %

Piyasa Şekilleri:
30 g, 15 g'lık tüplerde.

Kullanım Şekli:
Hasta bölgeye iyileşme temin edilinceye kadar günde 2-3 defa bir miktar hafifçe sürülür. İyileşme sağlandıktan sonra günde 1 defa uygulanır.

Endikasyonları:
Sekonder bakteriyel ve/veya mantar enfeksiyonlarının mevcut olduğu, böyle bir durumdan şüphe edildiği veya böyle bir enfeksiyonun beklendiği atopik, infantil ve diskoid tipler dahil ekzemalarda, prurigo, psoriasis (yaygın plaklarla seyreden tipleri hariç), liken simpleks olgularını da içine alan nörodermatozlar, liken planus, seboreik dermatit, intertrigo, temas duyarlılığı reaksiyonları, diskoid lupus eritematozus olgularında endikedir. Jeneralize eritrodermide sistemik steroid tedavisine yardımcı olarak ta kullanılır. Ayrıca böcek sokmalarının tedavisinde, güneş yanığı, isilik, anüs ve vulvadaki prürituslarda ve dış kulak iltihaplarında da kullanılır.

Kontrendikasyonları:
Akne, rozasea, perioral dermatit, virüs (örn. herpes simpleks, su çiçeği), mantar (örn. kandidiasis, tinea) veya bakterilerin (örn. impetigo) meydana getirdiği deri lezyonları, etken maddeye karşı hipersensitivite durumlarıyla 1 yaşından küçük çocuklarda görülen dermatozlarda (dermatit ve pişikler dahil) kontrendikedir.

Uyarılar:
Özellikle çocuk ve bebeklerde oklüzyon tedavisi uygulanmasa bile adrenal supresyon yapabileceğinden uzun süreli lokal kortikosteroid tedavisinden kaçınılmalıdır. Güçlü kortikosteroidlerle uzun süreli tedavi sırasında vücudun diğer bölümlerinden çok yüzde atrofik değişikliklere rastlanabilir. Betametazon ile şiddetli ekzema, diskoid lupus eritematozus ve psoriasis tedavisinde bu durum hatırdan çıkarılmamalıdır. Göz kapaklarına uygulanırken glokoma neden olabileceği düşünülerek göz içine kaçmamasına dikkat edilmelidir. Eğer enfeksiyon devam ederse sistemik kemoterapi gereklidir. Gebelikte kullanımının güvenliğiyle ilgili bilgi bulunmadığından, gebelerde büyük miktarda ve uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır.

Yan Etkileri:
Yüksek derecede aktif kortikosteroidler lokal olarak uzun sürelerle ve yoğun bir şekilde kullanıldığında, özellikle oklüzyon tedavisi yapıldığında veya derinin kıvrım yerlerine uygulandığında ciltte incelme, çizgilenme, cilt yüzeyine yakın kan damarlarının genişlemesi gibi atrofik değişikliklere neden olabilir. Diğer bütün lokal kortikosteroidlerde olduğu gibi büyük miktarlarda ve uzun süreli kullanımı, geniş yüzeylere uygulanması sistemik absorpsiyon sonucu hiperkortisizm belirtilerine neden olabilir. Bu etki bebek ve çocuklarda özellikle okluzif örtü uygulandığında daha çok görülebilir. Bebeklerde bebek bezi okluzif etkisi yapar. Nadir hallerde, psoriasisin kortikosteroidlerle tedavisi (veya tedavinin kesilmesinde) hastalığın pistüler şeklinin gelişmesini hızlandırabilir. Topikal steroidlerle pigmentasyon değişiklikleri ve hipertrikozis bildirilmiştir.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

    “BETNOVATE-C(Krem)” hakkında kimse yorum yapmamış ilk siz yapmak istermisiniz?.

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda