YOMESAN
Tablet

Bayer
Etken Madde(ler):
Niklozamid 500 mg

Piyasa Şekilleri:
4 tablet içeren blister ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
T. saginata, T. solium ve D. latum tedavisi için bir tek doz yeterlidir. Yetişkinlere ve 6 yaşından büyük çocuklara 4 tablet, 2-6 yaş arası çocuklara 2 tablet ve 2 yaşından küçük çocuklara 1 tablet verilir. H. nana enfeksiyonlarında 7 günlük tedavi önerilir. İlk gün yukarıdaki doz aynen uygulandıktan sonra diğer 6 gün doz yarıya indirilerek uygulanır. Tabletler kahvaltıdan sonra, ağızda tamamen çiğnendikten sonra bir miktar su ile yutulur.

Endikasyonları:
Tenya saginata (sığır tenyası), Tenya solium (domuz tenyası), Difillobotrium latum (balık tenyası), Himenolepis nana (bodur tenya) ile oluşan enfeksiyonlarda endikedir.

Kontrendikasyonları:
Niklozamide karşı aşırı duyarlılıkta kontrendikedir.

Uyarılar:
Tedavi esnasında alkol alınmamalıdır. Hamilelikte kullanılmamalı, ancak gebeliğin ilk üç ayından sonra zorunlu görüldüğünde kullanılabilir. Emziren anneler ile ilgili yeterli bilgi mevcut değildir. 2 yaşından küçük çocuklarda güvenirliği tespit edilmemiştir.

Yan Etkileri:
Genel olarak bulantı, kusma, karın ağrısı, iştah kaybı, ishal, yorgunluk, uyuşukluk, baş ağrısı ve deri döküntüleri görülebilir. Nadir olarak ateş, rektal kanama, kuvvetsizlik, ağızda kötü tat, terleme, çarpıntı ve sırt ağrısı olabilir. Genellikle bu yan etkiler hafif ve geçici olup, görüldüğünde ilaç kullanımı bırakılmamalıdır. Ayrıca kan SGOT seviyesinde yükselme olabilir; test yapıldığında dikkate alınmalıdır.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

    “YOMESAN(Tablet)” hakkında 2 kişi yorum yapmış.

    • antisestodaldiyor ki:

      niklosamid bağırsakta emilmez, dışkı ile birlikte olduğu gibi atılır. bu yüzden ilacın parazite geniş ölçüde temas etmesi gerekiyor. bu da aç karnına bol su ile birlikte alınmasını ya da en son çare olarak ishal edici müshil gerektirebilir. şeritin skoleks denen baş ve boyun bölümü ilaçla temas etmediği sürece hastalık tekrar nükseder. yuvarlak solucanlardaki (nematodlar) gibi vücut yapısı bütün değilde boyun bölümünden gelişen halkalardan ibaret olduğundan parazit parçalar halinde atılır. domuz tenyasında niklosamid önerilmez, çünkü yumurtaları sadece domuz değil, insan içinde enfeksiyon kaynağı olup neurocystycercosis yapma riskine sahip. domuz tenyasında en iyi ilaç albendazol ile praziquantel'dir. ayrıca olası cystycercosis vakalarına karşı beyin ve diğer organların tomografileri alınmalıdır. geri kalan intestinal sestod helmintlerinin enfeksiyonunda niklosamid pratik ve ucuz bir maddedir. sadece taenialar değil, sestod (şerit) cinsinden bütün solucanlara [dipyllobotrium, Hymenolepsis, Echinoccos] karşı kullanılabilir. çiğ domuz, sığır ve balık eti yenmemeli, bu hayvanlardan elde edilen et ürünleri iyice pişirilerek tüketilmelidir. kanalizasyon şebekeleri iyi izole edilerek parazitin ara konağı olan bu hayvanlarla insan dışkısı arasındaki irtibat mümkün mertebe engellenerek, bahsedilen hayvanlar yoğun veteriner kontrolünden sonra kesilmelidir.

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda