KONTİL
Süspansiyon

Hüsnü Arsan
Etken Madde(ler):
Pirantel pamoat 250 mg/5 ml

Piyasa Şekilleri:
15 ml'lik şişelerde.

Kullanım Şekli:
Tek doz halinde 10 mg/kg hesabıyla uygulanır. Erişkinlerde 3 tablet veya 3 ölçek süspansiyon; 6-12 yaş arası çocuklarda 2 tablet veya 2 ölçek süspansiyon ve 2-6 yaş arasında çocuklarda 1 tablet veya 1 ölçek süspansiyon kullanılır. Maksimum doz 1 g'dır.

Endikasyonları:
Ascaris lumbricoides, Enterobius vermicularis, Ancylostoma duodanale ve Necator americanus enfestasyonlarında endikedir.

Kontrendikasyonları:
Karaciğer bozukluklarında ve piperazinle birlikte kullanılmamalıdır.

Uyarılar:
Gebelerde dikkatle kullanılmalıdır. 2 yaşından küçük çocuklarda relatif yarar/risk göz önünde bulundurulmalıdır. Az bir oranda hastada ufak geçici SGOT yükselmeleri gözlenmiştir. Karaciğer fonksiyon bozukluğu olanlarda dikkatle kullanılmalıdır.

Yan Etkileri:
İştahsızlık, bulantı, kusma, mide ağrısı, karın krampları, ishal, geçici SGOT yükselmesi, baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, ciltte döküntü gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:
Piperazin ile birbirlerinin etkilerini yok etme olasılığı vardır. İn vitro çalışmalarda heksametoniyumun pirantelin barsaklar üzerindeki aktivitesini bloke ettiği gözlenmiştir.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

    “KONTİL(Süspansiyon)” hakkında kimse yorum yapmamış ilk siz yapmak istermisiniz?.

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda