VERMAZOL
Tablet

İ.E. Ulagay
Etken Madde(ler):
Mebendazol 100 mg

Piyasa Şekilleri:
30 tablet içeren blister ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Tablet, sabahları ve akşamları, çiğnenerek ya da yutularak veya yemeklere karıştırılarak alınır. Enterobiyoziste 1 gün 1 tablet kullanılır ve 2-3 hafta sonra tedavi tekrarlanır. Ascaris, Ancylostoma, Necator ve Trichuris'te 3 gün süreyle günde 3x1 tablet kullanılır. Tineada 4 gün süreyle her gün 3x1 tablet ve Trichinella spinalis'te 3 gün boyunca günde 3x2-4 tablet kullanılır.

Endikasyonları:
Mebendazol geniş spektrumlu, sentetik bir anthelmentiktir. Tek veya miks enfestasyonlarda, Enterobius vermicularis (oxyuris-kıl kurdu), Trichuris trichiura (kamçı kurdu), Ascaris lumbricoides (solucan), Ancylostoma duodenale (kancalı kurt), Necator americanus (Amerikan kancalı kurdu), Capillaria philippinensis, Gnathostoma spinigerum, Echinococcus multilocularis, E. granulosus ve Trichinella spiralis tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyonları:
İlaca aşırı duyarlılığı olanlarda, ülseratif kolitte ve karaciğer fonksiyon bozukluğu olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar:
Enfestasyonun tekrar oluşması ve yayılmasını önlemek için temizliğin önemi hastalara bildirilmelidir. Enterobiozis (kıl kurdu enfeksiyonları) aile bireyleri arasında kolay yayılabilir. Bu nedenle hasta ile yakın temasta olan bütün aile bireylerinin hepsine aynı tedavi uygulanmalıdır. Tuvalet ve lavabolar her gün dezenfekte edilmeli, tüm çamaşırlar, yatak çarşafı, gece elbiseleri ve havlular her gün yıkanmalıdır. Tedavinin etkisiyle hareketsiz hale geçen veya ölen parazitlerin atılımı sırasında bazen bulantı, karın ağrısı ve diyare görülebilir. Çok ender olarak yüksek derecedeki enfestasyonlarda barsakta kısmi veya tam ileus meydana gelebilir. Hidatik kistte olduğu gibi yüksek doz mebendazol alan hastalar yakın gözetim altında tutulmalıdır. Hamilelik esnasında mebendazol alan kadınlar, özellikle ilk üç ayda fetusa olan potansiyel zarardan haberdar edilmelidirler. Hamilelerde sadece potansiyel yararın fetus için potansiyel zarardan yüksek bulunduğu durumlarda kullanılmalıdır. İnsan sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bu nedenle emziren bir anneye verilirken dikkatli olunmalıdır. İki yaşın altındaki çocuklarda çalışma yapılmamıştır; bu nedenle, bu yaştaki çocukların tedavisinde yarar/zarar oranı göz önünde tutulmalıdır.

Yan Etkileri:
Tedavi sırasında enfestasyon ve solucan atılımı ile ilgili olarak geçici abdominal ağrı, diyare, bulantı ve kusma gibi şikayetler görülebilir. Ancak hidatik kist nedeniyle yüksek dozlu tedavilerde alerjik reaksiyonlar, karaciğer enzimi değerlerinde artış, lökopeni ve alopesi bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri:
Hidatik kist tedavisi için yüksek doz mebendazol alan hastalara aynı zamanda karbamazepin ve fenitoin verildiği takdirde mebendazol plazma konsantrasyonları azalabilir ve yeterli terapötik cevap alınamayabilir.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

    “VERMAZOL(Tablet)” hakkında 6 kişi yorum yapmış.

    • tubadiyor ki:

      zamanla görürsünüz arkadaslar bende kullandım sonra 10 kilo aldım halbuki hiç bi sıkıntım yok sanıyodum gayta tahlili bile yaptırmadım hatta sürekli midemde bulantı olyodu hiç bişeyim kalmadı o ilaç sayesnde

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda