AERIUS
Film Tablet

Schering-Plough
Etken Madde(ler):
Desloratadin 5 mg

Piyasa Şekilleri:
20 film tablet içeren blister ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Erişkinler ve 12 yaş ve üzerindeki çocuklar: Günde bir tablet, aç ya da tok karına. Karaciğer veya böbrek yetmezliği olan hastalarda, farmakokinetik verilere dayanılarak, başlangıç dozu olarak iki günde bir tablet önerilir.

Endikasyonları:
Desloratadin sedasyon yapmayan, uzun etkili, potent, selektif periferik histamin H1-reseptör antagonistidir. Alerjik rinit ile ilişkili, hapşırık, burunda akıntı ve kaşınma, konjesyon /burun tıkanıklığı, aynı zamanda gözlerde kaşınma, yaşarma ve kızarıklık, damakta kaşınma ve öksürük gibi semptomların giderilmesinde endikedir. Ayrıca, kaşıntı ve deride kabartı ve kızarıklık gibi kronik idiopatik ürtiker ile ilişkili semptomların giderilmesinde endikedir.

Kontrendikasyonları:
Etken madde veya yardımcı maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılıkta kontrendikedir.

Uyarılar:
2 yaşın altındaki çocuklarda etkinlik ve güvenilirliği henüz belirlenmemiştir. Hamilelik kategorisi C'dir. Gebelikte desloratadin alımı üzerinde klinik veri bulunmaması nedeniyle, potansiyel yararları risklerine üstün gelmediği sürece, gebelik sırasında kullanılmamalıdır. Desloratadin anne sütüne geçer, bu nedenle emziren kadınlarda kullanımı önerilmemektedir. Yaşlı hastalarda genel olarak karaciğer, böbrek ve kalp fonksiyonlarında azalma sıklığının daha yüksek olması ve birlikte eşlik eden hastalık veya diğer ilaç tedavileri nedeniyle doz seçiminde dikkatli olunmalıdır. Karaciğer veya böbrek yetmezliği olan hastalarda doz ayarlaması önerilir.

Yan Etkileri:
Desloratadin kullanan hastaların %3'ünde plasebodan daha fazla yan etki görülmüştür. Plasebodan daha fazla görülen ve en sık bildirilen yan etkiler, bitkinlik (%1.2), ağız kuruluğu (%0.8) ve başağrısı (%0.6)'dır. Çok nadir olarak, karaciğer enzimlerinde yükselme, bilirubinde artma, anaflaksi ve döküntüyü içeren hipersensitivite reaksiyonları, desloratadinin pazarlanması sırasında bildirilmiştir.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

  “AERIUS(Film Tablet)” hakkında 9 kişi yorum yapmış.

  • ertandiyor ki:

   soru şu, eşimin her yeri kızardı ve aşırı kaşıntı yaptı. doktor aerius verdi 6 ay kullanması gerek dedi ve yıkanmak yasak dedi? hastalık olarak da karaciğerin stres yüzünden tepki olarak vücuda reaksiyon vermiş. ne derece inanılır bir sonuç. stres kaynaklı madem neden sadece kaşıntı giderici ilaç yazılmış???

  • werde' sdiyor ki:

   alerjilerin büyük çoğunluğu depresyon yada anksiyete bozukluğu kaynaklıdır....ki alerji ilaçlarını etkileri psikosomatik ilaçların etkilerine benzer...kesin tedavi için psikiatr tavsiye ederim...

  • denizdiyor ki:

   kızım her aerius içtikten sonra sistit oluyor (yanma yok ve idrar kültüründe çıkmıyor) ama antibiyotik verirsen düzeliyor. 15 gün önce bir kaşık içti yine aynı problemimiz var. haftayada geçmezse yine antibiyotik verecegiz

  • Aysediyor ki:

   Annem doktora gitti ve kurdesen teshisi kondu bu ilaci kullandi ama hic bir tedaviye yonelik iyilesme goremedik, nekadar zamanda gorebilir etkisini? Doktorumuz bize gunde 1 defa sabahlari tok karnina almamizi soyledi, kullanali 4 gun oldu degisen bir sey yok ayni kizariklik devam ediyor.

  • Onurdiyor ki:

   Dün gece kaşıntı ve şişme yüzünden ilk defa Aerius içtim, ölümden döndüm. Bu ilacın yan etkileri insanı ölüme götürebilir. Taşikardi (kalp atışı sayısında artış), kalp çarpıntısı gibi ciddi yan etkileri var. Bu yan etkiler de ani kalp durması ile ölümlere sebebiyet verebilir. Dediğim gibi dün gece içtim ve çok kötü oldum, Allah korudu. Kesinlike bu ilacın kaldırılması gerekir, bu ilacı piyasada nasıl satıyorlar anlamak çok güç.

  • alidiyor ki:

   vallahı 2 yıldır kullanıyorum.vucudumda sureklı kızarıklar ve kabarma kasıntı var.doktor tavsıyesı nedenıyle kullanıyorum kronık ultıker dıyo.ama hıc bı faydasını goremedım .ne zamana kadar daha kullanacam bılmıyorum nerdeyse her ay bu rahatsızlık bende oluyo bır hafta ıcınde de ıyılesı..ama ne zamana kadar .pısıkolojım acayıp bozuk bu yuzden.doktorlar da bısey dıyemıyolar ayrı ayrı doktorlarda denedım ama nafıle.yardımcı olursanız cok sevınırm..

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda