Etken Madde(ler):
Asetaminofen (Parasetamol) 650 mg, Klorfeniramin maleat 4 mg

Piyasa Şekilleri:
30 film tablet içeren blister ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Günde; 6 saat ara ile 1 tablet önerilir. Gereğinde 4 saat ara ile 1 tablet uygulanabilir. Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

Endikasyonları:
Soğuk algınlığına eşlik eden ateş, ağrı ve nezlenin geçici olarak giderilmesinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:
Etken maddelerden birine karşı aşırı duyarlılık durumunda ve karaciğer yetmezliğinde kontrendikedir.

Uyarılar:
Yüksek dozda veya uzun süreli kullanımı böbreklerde ciddi hasar ve kan düzeylerinde değişikliğe neden olur. 5 günden uzun süren ağrılarda ve 3 yaşından küçük çocuklarda dikkatle kullanılmalıdır. Hepatik nekroz görülebilir. Antikoagülan alan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. İlacın bazı ototoksik antibiyotiklerle birlikte kullanımı ototoksitenin ilk belirtilerinin ortaya çıkmasını engeller ve hasar geriye dönüşsüz olduğunda fark edilebilir.

Yan Etkileri:
Alerjik reaksiyonlar, deri döküntüleri, nadiren kan bozuklukları, bulantı, kusma, kabızlık, uyuşukluk, ağız kuruluğu, konfüzyon, uyku hali, terleme, baş dönmesi ve yüz kızarması görülebilir.












İlaç Etkileşimleri:
MAO inhibitörleri, alkol, trankilizanlar ve SSS depresanlarıyla kullanılmamalıdır. Parasetamol yüksek dozda ve uzun süreli kullanımda antikoagülan ilaçların etkisini artırmaktadır. Yüksek dozda ve uzun süreli alınan parasetamol; kumarin, indantion türevleri ve fenotiyazinlerle etkileşebilir.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

    “A-FERİN Forte Film Tablet” hakkında kimse yorum yapmamış ilk siz yapmak istermisiniz?.

Yorum yapın sorun paylaşın.





Hakkımızda