XYZAL
Film Tablet

UCB
Etken Madde(ler):
Levosetirizin dihidroklorür 5 mg

Piyasa Şekilleri:
20 film tablet içeren blister ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Xyzal Film Tablet bir miktar sıvı ile birlikte ve bölünmeden alınmalıdır. Günlük dozun tek bir seferde alınması önerilir. Saman nezlesi için 3-6 hafta; kısa süre polene maruz kalma durumunda ise bir hafta kullanılır. Yetişkinler, 12 yaşından büyükler ve 6 - 12 yaş arası çocuklar için önerilen günlük doz 5 mg'dır. 6 yaşından küçük çocuklarda tablet formuyla doz ayarlaması mümkün değildir. Böbrek yetmezliği olan hastalarda doz: Kreatinin klirensi 50-79 ml/dak ise günde 5 mg; kreatinin klirensi 30-49 ml/dak ise 2 günde bir 5 mg; kreatinin klirensi <30 ml/dak ise 3 günde bir 5 mg'dır. Sadece karaciğer yetmezliği olan hastalarda herhangi bir doz ayarlamasına gerek yoktur.

Endikasyonları:
Levosetirizin, piperazin türevi, güçlü ve selektif bir periferik H1-reseptör antagonistidir. Alerjik rinit (oküler semptomları da içeren mevsimsel allerjik rinit dahil); persistan alerjik rinit (semptomların üst üste 4 hafta ve haftada en az 4 gün mevcudiyeti) gibi pereniyal alerjik rinit ve kronik idiyopatik ürtikerde endikedir.

Kontrendikasyonları:
İçeriğindeki maddelerin herhangi birine ya da piperazin türevlerine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda; kreatinin klirensi 10 ml/dak'den az olanlarda ve ileri derecede böbrek yetmezliği olan hastalarda; emzirme döneminde kontrendikedir. Galaktoz entoleransı, Lapp laktaz eksikliği veya glukoz-galaktoz malabsorbsiyonu gibi nadir herediter bozuklukları olan hastalar kullanmamalıdır.

Uyarılar:
Levosetirizin kullanan bazı hastalarda somnolans, yorgunluk ve asteni görülebilir. Bu nedenle, araç kullanması gereken, potansiyel olarak tehlikeli aktivitelerde bulunan veya makine kullanmak zorunda olan hastalar, tavsiye edilen dozu aşmamalı ve ilaca verdikleri tepkileri dikkate almalıdırlar. Duyarlı hastalarda, alkol veya diğer MSS baskılayıcı ilaçlarla birlikte kullanıldığında ilave bir uyanıklık azalması ve performans düşüklüğüne sebep olabilir. Gebelik kategorisi C'dir. Gebe kadınlarda kullanırken dikkatli olunmalıdır. Emziren kadınlarda kullanımı kontrendikedir.

Yan Etkileri:
%1 ya da daha yüksek oranlarda bildirilen advers etkiler: Başağrısı (%2.6), somnolans (%5.2), ağız kuruluğu (%2.6), yorgunluk (%2.5). Daha nadir olarak asteni ve karın ağrısı bildirilmiştir. İlacın pazara sunulmasını takiben bildirilen yan etkiler: Bulantı, anafilaktik şok, aşırı duyarlılık, kilo artışı, anjiyonörotik ödem, kaşıntı, döküntü, ürtiker.

İlaç Etkileşimleri:
Levosetirizin ile yapılmış bir etkileşim çalışması yoktur; ancak aynı kökten gelen madde olan setirizin ile yapılan çalışmalarda, klinikle ilgili advers etkileşimlerin olmadığı gösterilmiştir (psödoefedrin, simetidin, ketokonazol, eritromisin, azitromisin, glipizid ve diazepam ile). Teofilin ve setirizin ile yapılan (günde 400 mg) çok dozlu bir çalışmada setirizin klirensinde küçük bir azalma (%16) gözlenmiş; ancak teofilinin özelliklerinde bir değişiklik olmamıştır. Ritonavir (günde iki defa 600 mg) ve setirizinin (10 mg/gün) bir çoklu doz çalışmasında setirizine maruz kalma miktarı %40 artarken, ritonavirin özelliklerinde bir değişiklik olmamıştır. Yemeklerle birlikte alındığında levosetirizinin emilen miktarı azalmamakta, fakat emilimi yavaşlamaktadır.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

  “XYZAL(Film Tablet)” hakkında 8 kişi yorum yapmış.

  • ekremdiyor ki:

   hiçbişey anlamadım.reçetede yazılanın aynısı. negerek varki ozaman sizin yazınıza. birde tüm bu yazıları doktorlar birbirleri için yazıyorlar.kullanıcıları NORMAL insan kullanmayıp sadece doktorlar kullanacakları için onların dilinde yazıyorlar. bi bok anlamıyorum bu yazılarınızdan.

  • halleydiyor ki:

   saatlerdir bu ilaç hakkında yorum arıyorum ama yok bi burası var ama burdada bi halt anlayamadım kullanan arkadaşlar varsa yazsınlar ilaçın etkisini yaaa.ben 1 yıldan fazladır kullanıyorum bu ilaç sayesinde asosyal oldum.sürekli uyukluyorum..kimse karışmasa 1gün yataktan çıkmamm.dikkatimi bişeye veremiyorum dikkatsizlik,ağzımın 1 tadı yıldır bozuk,algılama yetersiz,kilo alıyorum sürekli yeme aynı ama o nasıl oluyosa,ha bide gözlerim eskiden daha iyi görüyodu şimdi görme bozukluğu var bunuda ilaca bağlıyorum..ve allerjimide geçirmedi aksine daha da şiddetlendirdi ama sevgili doktorlar daha ne olduğunu anlamadılar adam akıllı muayene eden yok ki nese geçelim o konuyu.acaba bunun yanında beni ayık tutacak dış dünyayla alakamı koparmayacak başka bi ilaç varmıdır....

   • serapdiyor ki:

    arkadasım bu ilacı 2yıldan fazladır kullanıyorum hiç bir yan etkisini görmedim.alerji sonucu kullanmaya basladım yapılan alerji testlerinde ve yama testinde demir metal nikel alerjim cıktı sende bu sikayetlerin için bir astım alerji polikiliginine gidip sikayetlerini tekrar söyle ordan sonuc alamazsan üniversite hastanelerine git ben sürekli kullanıyorum hiç bir yan etki yok bende

  • no isssimdiyor ki:

   evet dediğiniz gibi reçetenin aynısı yani hiç gerek yoktu..bende son 1 yılda kaşıntı başladı, dayanılmayacak derecede artık hiçbi işi doğru düzgün yapamaz oldum kaşınmaktan.eczaneye gittim söyledim bu ilacı verdiler kaşıntım geçiyo tabi düzenli kullanırsam...2 günde bir mutlaka almalıyım yoksa felaket!ilacı kstiğimde almadığımda tekrar başlıyo ve bi yan etkisi olmadı bende.

   • serapdiyor ki:

    arkadasım bendede kasıntı vardı bir hastanenin astım alerji polikilinigine giderek alerji testi ve yama testi yaptırdım.demir metal nikel karımısımı olan herseye alerjim cıktı sende gidip bir test yaptır bu kasıntı dikkat etmezsen ekzema yarasına cevirebilir gümüş emitasyon olan takılardan uzak dur cantadaki metal süsler ceket pantolan fermuarları bunlar alerjiyi azrıyor ihmal etme sonrası daha kötü olabilir

  • engindiyor ki:

   yukarda yazdigin gibi arkadasim bendede sag gozumde gorme bozuklugu basladi dikkat ettim ilaci ictigimde daha da kötü oluyor gormem resmen bulanik goruyorum isin ilginci sadece bir gozumde yapiyor bunu ama ilacci ben hergun almiyorum sadece burun akintisi göz kasintisi baslayinca aliyorum dokturumu ariycam eger sen de bir sonuc alirsan yaz lutfen

  • mugediyor ki:

   levosteizin ile ilgili bilgi ararken yorumları gördüm. cevap verme gereği duydum. levosetrizin bir antihistaminik olup burun akıntısı,inatçı hapşırık, kaşıntı için kullanılabilir bu tip durumlarda kullanılabilecek ilaç grubunda en az uyku hali yapan ilaçlardan biridir.ama bu demek değildir ki bu sıkıntıları dörtdörtlük çözecek ve hiç yan etkisi olmayacak. 1 yıldır bu ilacı kullanan halley için tavsiyem bu kadar rahatsız olduğu bir ilacı kullanmamasıdır kendine boşuna işkence etmesin. ekrem beyin söylediği sondan 2. cümle için de prospektüs kullanıcı için değil doktor için yazılır. onun için her kelimeyi anlamaması normal. son olarak da antihistaminikler semptomatik tedavide kullanılır, yani kullandıkları zaman şikayetleri geçirir kullanmadıkları zaman şikayetler tekrar başlar.

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda