AVİL
Ampul

Sandoz
Etken Madde(ler):
Feniramin maleat 45.5 mg/2 ml

Piyasa Şekilleri:
2 ml'lik 5 ampul içeren ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Olgunun ağırlığına göre günde 1-2 kez 1/2-1 ampul yavaş yavaş (dakikada 1 ml) i.v. veya i.m. olarak uygulanır. 6 ay-3 yaşındaki çocuklara i.m. yoldan 1-2 kez 0.4-1 ml; 4 yaşından büyük çocuklara günde 1-2 kez 0.8-2 ml uygulanır. Tek bir dozun etki süresi 4-8 saattir.

Endikasyonları:
Aşırı duyarlılık reaksiyonlarıyla  çeşitli nedenlerden kaynaklanan kaşıntıların tedavisinde endikedir. Akıntılı mukoza iltihaplarında ve sulanan ekzemalarda, ek belirti olan sıvı sızıntısını azaltır. Allerjik hastalıklarla ilgili yakınmalar (aşırı duyarlılık belirtileri): aksırık nöbetleri, buruna kaşıntı ve ifrazatla birlikte seyreden saman nezlesi (pollinosis), gözde konjunktiva iltihabı, ürtiker ve deride kızarıklık ve şişkinlik yapan kaşıntılı ekzema (nörodermatit).

Kontrendikasyonları:
Gebeliğin ilk 3 ayında, yeni doğanlarda ve prematürelerde, emzirenlerde, astma dahil alt solunum yolları hastalıklarında, feniramin ve benzer yapıdaki diğer antihistaminiklere karşı aşırı duyarlı olanlarda, MAO inhibitörleriyle tedavi görenlerde kullanılmamalıdır. Ayrıca, stenozlu peptik ülser, piloroduodenal obstrüksiyon, semptomatik prostatik hipertrofili hastalarda ve 60 yaş ve yukarısındakilerde baş dönmesi ve hipotansiyon oluşturabileceğinden dikkatle uygulanmalıdır.

Uyarılar:
Yapılan deneylerde feniraminin herhangi bir teratojenik etkisi görülmediği halde, gebelik sırasında, özellikle gebeliğin ilk üç ayında kullanılmamalıdır. Dar açılı glokomu olan hastalarda feniramin kullanılacaksa, bir göz hastalıkları uzmanının hastaları muayene etmesi gerekir. Feniramin, önerildiği şekilde kullanıldığı zaman bile hastaların şehir trafiğine aktif olarak katılmalarını ve bazı makinaları kullanmalarını güçleştirecek kadar reaksiyon yeteneğini azaltabilir. Bu durum özellikle alkolle birlikte alınması halinde sözkonusudur. İlacın veriliş zamanı ve dozu, hastanın çalışma zamanına ve tarzına uygun olmalıdır. Antihistamin sürdozaj reeaksiyonlarına karşı (santral sinir sisteminde depresyon veya stimülasyon, ağız kuruluğu, dilate pupil, yüz kızarıklığı) stimülanlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Feniramin, bakiye idrara yol açan prostat hipertrofisi, semptomatik prostat hipertrofisi, dar açılı glokom, stenozlu peptik ülser, piloroduodenal obstrüksiyon, mesanenin boyun obstrüksiyonlarında, hipertiroidi, kardiyovasküler hastalıklar ve hipertansiyonda dikkatle kullanılmalıdır.

Yan Etkileri:
Önerilen dozlar bazan yorgunluk, mide-barsak bozuklukları, anoreksi, ağız-burun ve boğazda kuruluk, idrar tutulması, çarpıntı ve aşırı duyarlılık belirtilerine, bulanık görme, çift görme, baş dönmesi, öfori, parestezi, tinnitus gibi yakınmalara yol açabilir. Kaşıntı, fotosensitivite, deri döküntüleri, sedasyon, senkop, konvüzyonal durumlar yapabilir. Yüksek dozlarda nadiren halüsinasyonlar, huzursuzluk veya oriyantasyon bozuklukları gibi santral sinir sistemine ait belirtiler, miksiyonr bozuklukları, küçük çocuklarda sinirlilik belirtilerinin görülmesi mümkündür.

İlaç Etkileşimleri:
Feniramin, santral etkili ilaçların, örneğin trankilizanların, hipnotiklerin, antianksiyete ilaçların ve depresan analjeziklerin, nöroleptiklerin, MAO inhibitörlerinin, sedatiflerin ve alkolün etkisini artırabilir.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

    “AVİL(Ampul)” hakkında 1 kişi yorum yapmış.

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda