TEFOR DUOTAB
Tablet

Organon
Etken Madde(ler):
Levotiroksin sodyum 100 mcg

Piyasa Şekilleri:
100 tablet içeren şişelerde.

Kullanım Şekli:
Başlangıç dozu 0.1 mg'dır. Her iki haftada bir 0.05 mg arttırılarak istenilen doza ulaşılır. İdame doz genellikle 0.2 mg'dır. Erişkin miks ödeminde günde 0.05-0.1 mg'la başlanır ve her ay 0.05 mg arttırılır. İdame dozu 0.1-0.3 mg'dır. Tedavinin etkisi 2-4 hafta sonra görülür. Tedavi süresince bazal metabolizma ve semptomları sık olarak kontrol edilmelidir. Tedavi sırasında hipertiroidizm belirtileri görülürse, tedaviye 3-5 gün ara verilerek daha düşük doza geçilmelidir. Kernikterizmde başarıya ancak 6 ay-1 yaş dönemi gibi erken tedavilerle ulaşılabilir.

Endikasyonları:
Levotiroksin periferik organlarda triiyodotironin (T3)'e dönüşür ve T3 reseptörleri üzerinde, endojen hormonun gösterdiği bütün spesifik etkileri gösterir. Vücut endojen ve eksojen levotiroksini ayırt etmez. Azalmış veya yok olmuş tiroid fonksiyonlarının tedavisinde yerine koyma amacıyla, tiroid stimüle edici hormonun artışını (basit non-endemik guatr veya kronik lenfositik tiroiditte görülen) baskılamak amacıyla, cerrahi ve radyoaktif iyot tedavisine tamamlayıcı olarak ve tiroid supresyon testlerinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:
Levotiroksin sodyum kullanımı, tedavi edilmemiş tirotoksikozda, akut miyokardiyal enfarktüsünde ve tiroid hormonlarına belirgin bir şekilde aşırı duyarlılık gösterenlerde kontrendikedir. Tiroid hormonlarına karşı alerjik reaksiyonları kanıtlayan yeterli dökümantasyon mevcut değildir. Levotiroksin sodyum, dokunun adrenokortikal hormonlara olan ihtiyacını arttırır ve bu da bu tip hastalarda akut adrenal krize sebep olabilir. Bu nedenle düzeltilmemiş adrenal yetersizlikte de kullanımı kontrendikedir.

Uyarılar:
Tiroid hormonları ile tedaviye başlamadan önce kontrol altına alınması veya tedavi edilmiş olmalısı gereken hastalıklar: Koroner yetersizlik, hipofiz yetersizliği, adrenal yetersizlik, tiroid otonomisi. Koroner zayıflık, kardiyak yetersizlik veya taşikardiyak aritmisi olan hastalarda ilaca bağlı çok hafif hipertiroidizm olsa bile önlenmelidir. Bu nedenle böyle vakalarda tiroid hormon parametrelerinin sıkı kontrolü yapılmalıdır. Sekonder hipotiroidizm vakalarında yerine koyma tedavisine başlamadan önce neden belirlenmeli ve gerekli olan durumlarda destekleyici adrenal yetersizlik tedavisine başlanmalıdır. Tiroid otonomisinden şüphelenildiği durumlarda tedaviden önce TRH testi uygulanmalı veya supresyon sintigrafisi yapılmalıdır. Hipotiroidizmi olan postmenapozal kadınlarda ve osteoporoz riskinin arttığı durumlarda, levotiroksinin fizyolojik sınırların üzerinde serum düzeyleri önlenmeli ve tiroid fonksiyonları yakından takip edilmelidir. Gebelik kategorisi A'dır. Tiroid hormonları ile tedaviye hamilelik ve emzirme dönemlerinde özellikle devam edilmelidir. Yüksek doz levotiroksin tedavisi sırasında bile laktasyon sırasında anne sütüne geçen tiroid hormon miktarı bebekte hipertiroidizm oluşturmak veya TSH sekresyonunu inhibe etmek için yeterli değildir. Hamilelikte, hipertiroidizm tedavisinde kullanılan antitiroid ilaçlara ilave olarak verilmesi kontrendikedir. Antitiroid ilaçlar etkili dozlarda plasentayı geçtikleri için ilave levotiroksin tedavisi antitiroid ilacın daha yüksek dozunu gerekli kılar. Bu durum fetusta hipotiroidizm oluşmasına neden olabilir. Hipertiroidizmde, hamilelik süresince antitiroid ilaçlarla her zaman monoterapi uygulanmalıdır.

Yan Etkileri:
Levotiroksin sodyumun bireysel tolerans limiti aşıldığında, doz aşımı durumlarında ve özellikle tedavinin başında dozun çok hızlı arttırıldığı durumlarda; taşikardi, kardiyak aritmi, anjina, tremor, huzursuzluk, uykusuzluk, aşırı terleme, kilo kaybı, diyare gibi hipertiroidizmin tipik semptomlarının oluşması olasıdır. Böyle durumlarda günlük doz azaltılmalı veya ilacın kullanılması bir süre kesilmelidir. Yan etkiler ortadan kalktıktan sonra tedaviye yeniden dikkatli bir şekilde başlanabilir.

İlaç Etkileşimleri:
Levotroksin kan şekerini düşüren ilaçların etkisini azaltabilir. Bu nedenle tiroid hormon tedavisine başlandığında kan glikoz düzeyleri sıkça kontrol edilmeli ve gerekli görülürse antidiyabetik ilacın dozu düzenlenmelidir. Levotiroksin, antikoagülan ilaçları plazma proteinlerinden ayırdığı için antikoagülan tedavinin etkisi artabilir. Dolayısıyla tiroid hormonları ile tedaviye başlandığında koagülasyon parametrelerini düzenli olarak kontrol etmek gereklidir. Gerekli olursa antikoagülan ilacın dozu ayarlanmalıdır. Kolestramin alımı levotiroksin sodyumun emilimini inhibe eder. Bu nedenle levotiroksin sodyum kolestramin uygulanmasından 4-5 saat önce alınmalıdır. Aynı durum kolestipol için de geçerlidir. Alüminyum içeren ilaçlar'ın (antiasit, sükralfat) levotiroksin'in etkisini potansiyel olarak azalttığı saptanmıştır. Bu nedenle levotiroksin içeren ilaçlar alüminyum içeren ilaçların uygulanmasından en az 2 saat önce verilmelidir. Aynı durum demir içeren ilaçlar için de geçerlidir. Salisilatlar, yüksek dozda furosemid (250 mg), klofibrat ve diğer maddeler levotiroksin sodyumu plazma proteinlerinden ayırabilir. İyod içeriği nedeniyle amiodaron hipertiroidizmi, aynı zamanda hipotiroidizmi tetikleyebilir. Farkedilmeyen otonomi olasılığı ile görülen nodüler guatr vakalarında özel önlem önerilir.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

  “TEFOR DUOTAB(Tablet)” hakkında 21 kişi yorum yapmış.

  • sevinçdiyor ki:

   tefor ilacını kullanmaktayım fakat çok kilo alıyorum iştakımın açılmasına neden oldu şeker yüklemesi yaptırdım düşük şeker çıktı kilo almamımı tefora bagladılar ilaca devam etmelimiyim yada degiştirmelimiyim?

  • ahmetdiyor ki:

   merhaba benim babam tefor kullanıyor ama ilacı bittiği için eczaneye gittim oaradaki personel teforun kalmadığı öğrendim geirmi dedim yok dedi aytı aydı piyasada olmadığı için şimdi ben teforu nerde bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim.çünkü babam gün geçtikçe hastalığı artmaya başladı lütfem bize yardımcı olurmusunuz.

  • cynodiyor ki:

   öncelikle tefor ve euthyrox ilaçlarının etken bileşimi aynı ancak tefor sadece 100u luk kullanılırken euthyroxun 25u 100u ve 200u luk preperatları mevcut ve her biri farklı renklerde.önemli olan hekiminizin size belirttiği dozu kullanmanız iki ilacında etken maddesi(l.troksin sodyum) aynı...gelelim benim derdime bende herkez gibi piyasada tefor bulamamaktan muzdaribim teforu nerede bulabileceğimize dair bizi aydınlatacak kişilere şimdiden teşekkür ediyorum...

  • onurdiyor ki:

   Arkadaşlar aradığım bir ilaç var şu anda sık üretilmiyor 20 güne kadr bnm bu ilacı bulmam gerekiyor.. depolarda belki ola.bilir ismi ne diye sorarsanız 'TEFOR' evet böyle yazılıyor izmirliyim ve burada kesinlikle boyle bir ilaca rastlamadım lütfen bana yardımcı olun Annem guatr hastası bu ilacı hergün mutlaka kullanması gerekiyor.. LÜTFEN arkadaşlar Hiç deilse bir eczanenin yanndan gecerken bu ilacı sorun arkadaşlar lütfen Yardım edin.. bu ilactan gören olursa E-mail silent_hillw@hotmail.com bulan olursa bana ulaşsın nolur arkadaşlar yardımcı olun.. Şimdiden teşekkürler [site sahiplerininde desteğini bekliyoruz]

  • Arifdiyor ki:

   Tefor isimli ilacı bir türlü bulamamaktayız. Dağıtım yapan şirkete telefonla ulaştığımızda geçtiğimiz günlerde ecza depolarına ilacın dağıtımı yapıldı dendi. Ancak halen bu ilacı eczanelerde bulamamaktayız. Tefor isimli ilacı nerede bulabiliriz?

  • Mustafadiyor ki:

   Merhaba, Organon şirketini Schering-Plough aldı. 0212 350 68 00'dan arayarak, ilacın ne zaman piyasaya verileceğine dair bilgi alabilirsiniz. Bana üretiminde sıkıntı yaşadıklarını ve geçici ithal ettiklerini ve ithal ürünler gelir gelmez de piyasaya verdiklerini söylediler. Ara sıra arayıp, piyasaya verilip verilmediğini ya da kesin tarih belli olunca onu öğrenebileceğimi belirtiler.

  • seyhandiyor ki:

   ben kayseri develide yaşıyorum 6 yıldır tefor kullanıyorum bir dönem bende ilacın kaldırılması sıkıntısını yaşadım ilaç kaldırılmıyor ecz getirmiyor elindekini satmak için şimdi develide bütün ecz lerde var rahatlıkla bulunuyor

  • Volkan Şahindiyor ki:

   Ben 10 yıldır hipotiroid sıkıntısı yaşayan biriyim.Yıllarca tefor kullandım ve bana çok iyi geliyordu.Ama artık piyasada bulamıyoruz.Dolayısıyla levatiron kullanmaya başladım(Aynı dozda).Ama tefor kadar faydasını göremedim.Aşırı kıllanma yapıyor ve halsizlik,gözlerimde şişme,kilo alma,aşırı üşüme ve sürekli uyuma isteği başladı.Hastanede tahlil yaptırdığımda TSH nin 30'a çıktığını(en çok 4 olması gerekir) gördüm.Anlayamadığım;aynı dozda kullanmama rağmen TSH nasıl 30 olur?Bu ilacın içinde hiç etken madde yokmu acaba? yoksa bu ilaçlarında çakması mı çıktı?euthyrox dan da umduğumu bulamadım.o da gözlerde kızarma,başağrısı yapıyor.Ne yapacağımı şaşırdım.İnşallah en kısa sürede teforla buluşuruz.Üretici firmadan özellikle rica ediyoruz.

  • ifakat mercandiyor ki:

   Ben 6 yıldır TEFOR kullanıyorum. Çünkü trioidlerim tamamen bitmiş durumda diğer muadil ilaçlar benim bünyeme yaramadı TEFOR gibi etki yapmadılar ve ben bu ilacı ömür boyu kullanmak zorundayım FAKAT hiç bir eczanede bulamıyorum herhangi bir bilgi de verilmiyor lütfen ilaç hakkında bilgilendirirmisiniz teşekkürler...

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda