EUTHYROX
Tablet

Merck
Etken Madde(ler):
Levotiroksin sodyum

Piyasa Şekilleri:
200 mcg: 50 tablet, 150 mcg: 50 tablet, 25 mcg: 50 tablet, 50 mcg: 50 tablet içeren blister ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Her hastanın alacağı günlük doz laboratuvar testleri ve klinik değerlendirmelere dayanarak saptanır. Koroner kalp hastalığı olan yaşlı hastalarda ve uzun süreli hipotroidizmi olan hastalarda tiroid hormonlarıyla tedaviye başlarken özel önlem gerekir. Bu durumlarda tiroid hormonlarının sıkı takibi yapılarak, düşük bir başlangıç dozu uygulanır ve doz uzun aralıklarla, yavaş yavaş arttırılır. Ötiroid guatr tedavisi: İdame 75-200 mcg günde 1 kez. Ötiroid guatr cerrahisinden sonra nüksün önlenmesi: İdame 75-200 mcg günde 1 kez. Erişkinlerde hipotroidizmde yerine koyma tedavisi: Başlangıç (2-4 hafta ara ile 25-50 mcg'a arttırılabilir) 25-50 mcg günde 1 kez; idame 100-200 mcg. Çocuklarda hipotroidizmde yerine koyma tedavisi: Başlangıç 12.5-50 mcg günde 1 kez; idame 100-150 mcg/m2 günde 1 kez. Hipertiroidizm tedavisinde alınan ilaçlara ilave olarak Kullanıldığında 50-100 mcg günde 1 kez. Tiroid kanserinin supresyon tedavisinde: Önerilen total günlük doz 150-300 mcg. Kalbinde üfürüm olan çocuklarda tedaviye tam dozla başlanabilir. Erişkinlerde tedaviye düşük başlangıç dozuyla başlayarak, optimum miktarlara yavaşça arttırarak çıkılmalıdır. Günlük dozun tümü tek doz olarak sabahları, kahvaltıdan en az yarım saat önce boş mideye tercihen az sıvıyla (örneğin, yarım bardak suyla) alınmalıdır. Kullanımı kolaylaştırmak amacıyla tabletler bir miktar suda eritilirek süspansiyon halinde çocuklara verilebilir. Tedavi süresi, genellikle hipotiroidizmde, tiroid bezinin bir kısmının veya tümünün çıkarıldığı durumlarda ömür boyudur. Ötiroid guatr ve guatr tekrarının önlenmesinde (guatr nüks proflaksisi) aylar boyu veya yaşam boyu kullanılır. Hipertiroidizm tedavisine ilave olarak alındığında, hipertiroidizm tedavisi sürdürüldükçe kullanılmaya devam edilmelidir.

Endikasyonları:
Levotiroksin periferik organlarda triiyodotironin (T3)'e dönüşür ve T3 reseptörleri üzerinde, endojen hormonun gösterdiği bütün spesifik etkileri gösterir. Vücut endojen ve eksojen levotiroksini ayırt etmez. Azalmış veya yok olmuş tiroid fonksiyonlarının tedavisinde yerine koyma amacıyla, tiroid stimüle edici hormonun artışını (basit non-endemik guatr veya kronik lenfositik tiroiditte görülen) baskılamak amacıyla, cerrahi ve radyoaktif iyot tedavisine tamamlayıcı olarak ve tiroid supresyon testlerinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:
Levotiroksin sodyum kullanımı, tedavi edilmemiş tirotoksikozda, akut miyokardiyal enfarktüsünde ve tiroid hormonlarına belirgin bir şekilde aşırı duyarlılık gösterenlerde kontrendikedir. Tiroid hormonlarına karşı alerjik reaksiyonları kanıtlayan yeterli dökümantasyon mevcut değildir. Levotiroksin sodyum, dokunun adrenokortikal hormonlara olan ihtiyacını arttırır ve bu da bu tip hastalarda akut adrenal krize sebep olabilir. Bu nedenle düzeltilmemiş adrenal yetersizlikte de kullanımı kontrendikedir.

Uyarılar:
Tiroid hormonları ile tedaviye başlamadan önce kontrol altına alınması veya tedavi edilmiş olmalısı gereken hastalıklar: Koroner yetersizlik, hipofiz yetersizliği, adrenal yetersizlik, tiroid otonomisi. Koroner zayıflık, kardiyak yetersizlik veya taşikardiyak aritmisi olan hastalarda ilaca bağlı çok hafif hipertiroidizm olsa bile önlenmelidir. Bu nedenle böyle vakalarda tiroid hormon parametrelerinin sıkı kontrolü yapılmalıdır. Sekonder hipotiroidizm vakalarında yerine koyma tedavisine başlamadan önce neden belirlenmeli ve gerekli olan durumlarda destekleyici adrenal yetersizlik tedavisine başlanmalıdır. Tiroid otonomisinden şüphelenildiği durumlarda tedaviden önce TRH testi uygulanmalı veya supresyon sintigrafisi yapılmalıdır. Hipotiroidizmi olan postmenapozal kadınlarda ve osteoporoz riskinin arttığı durumlarda, levotiroksinin fizyolojik sınırların üzerinde serum düzeyleri önlenmeli ve tiroid fonksiyonları yakından takip edilmelidir. Gebelik kategorisi A'dır. Tiroid hormonları ile tedaviye hamilelik ve emzirme dönemlerinde özellikle devam edilmelidir. Yüksek doz levotiroksin tedavisi sırasında bile laktasyon sırasında anne sütüne geçen tiroid hormon miktarı bebekte hipertiroidizm oluşturmak veya TSH sekresyonunu inhibe etmek için yeterli değildir. Hamilelikte, hipertiroidizm tedavisinde kullanılan antitiroid ilaçlara ilave olarak verilmesi kontrendikedir. Antitiroid ilaçlar etkili dozlarda plasentayı geçtikleri için ilave levotiroksin tedavisi antitiroid ilacın daha yüksek dozunu gerekli kılar. Bu durum fetusta hipotiroidizm oluşmasına neden olabilir. Hipertiroidizmde, hamilelik süresince antitiroid ilaçlarla her zaman monoterapi uygulanmalıdır.

Yan Etkileri:
Levotiroksin sodyumun bireysel tolerans limiti aşıldığında, doz aşımı durumlarında ve özellikle tedavinin başında dozun çok hızlı arttırıldığı durumlarda; taşikardi, kardiyak aritmi, anjina, tremor, huzursuzluk, uykusuzluk, aşırı terleme, kilo kaybı, diyare gibi hipertiroidizmin tipik semptomlarının oluşması olasıdır. Böyle durumlarda günlük doz azaltılmalı veya ilacın kullanılması bir süre kesilmelidir. Yan etkiler ortadan kalktıktan sonra tedaviye yeniden dikkatli bir şekilde başlanabilir.

İlaç Etkileşimleri:
Levotroksin kan şekerini düşüren ilaçların etkisini azaltabilir. Bu nedenle tiroid hormon tedavisine başlandığında kan glikoz düzeyleri sıkça kontrol edilmeli ve gerekli görülürse antidiyabetik ilacın dozu düzenlenmelidir. Levotiroksin, antikoagülan ilaçları plazma proteinlerinden ayırdığı için antikoagülan tedavinin etkisi artabilir. Dolayısıyla tiroid hormonları ile tedaviye başlandığında koagülasyon parametrelerini düzenli olarak kontrol etmek gereklidir. Gerekli olursa antikoagülan ilacın dozu ayarlanmalıdır. Kolestramin alımı levotiroksin sodyumun emilimini inhibe eder. Bu nedenle levotiroksin sodyum kolestramin uygulanmasından 4-5 saat önce alınmalıdır. Aynı durum kolestipol için de geçerlidir. Alüminyum içeren ilaçlar'ın (antiasit, sükralfat) levotiroksin'in etkisini potansiyel olarak azalttığı saptanmıştır. Bu nedenle levotiroksin içeren ilaçlar alüminyum içeren ilaçların uygulanmasından en az 2 saat önce verilmelidir. Aynı durum demir içeren ilaçlar için de geçerlidir. Salisilatlar, yüksek dozda furosemid (250 mg), klofibrat ve diğer maddeler levotiroksin sodyumu plazma proteinlerinden ayırabilir. İyod içeriği nedeniyle amiodaron hipertiroidizmi, aynı zamanda hipotiroidizmi tetikleyebilir. Farkedilmeyen otonomi olasılığı ile görülen nodüler guatr vakalarında özel önlem önerilir.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

  “EUTHYROX(Tablet)” hakkında 62 kişi yorum yapmış.

  • Şulediyor ki:

   Merhabalar Ben 28 yasında ve 2 aylık hamile bir bayanım. Ozel bir hastaneden kadın dogum doktoruna gitmeye basladım. Bana kan tesetleri yaptırdı ve TSH degerinin yuksek oldugundan guatr tanısı koydu. Kabinde bir dahiliye uzmanına sevk etti. Dahiliye uzmanı hamile ıoldugum için düşük dozajdaki bu ilacı kullanmamı ( 50mg) söyledi. İlk hafta yarim tane daha sonra bir tane olarak kullanıcam. Merak ettigim bu ilacı gonul rahatlıgı ile güvenerek kullanabilirmiyim?

  • türkan selimoğludiyor ki:

   merhaba bana da bu ilacı verdiler tsh değerim ve antitg değerim yüksek diye antitpo değerim normal.nodül vss yok,ama merak ettiğim bişey var 50 kilodan 54 kilo ldum hastalıkdan dolayı.bu ilacı kullanırken kilom normale dönecekmi?50 mg verdiler 3 ay sonra tahlile gidicem.teşekkürler.

  • miss xxdiyor ki:

   mrhaba benim hormonlarım çok yüksek çıktı ve tiroid bezim çok az çalışıyor bana doç. bu ilacı kullanmmamı söyledi ve ömürlük dedi gerçekten ömür boyu kullanmak zorundamıyım ve son olarak bu ilacı aldığım zaman çok sık idrara çıkıyorum bu ilaç yaparmı yoksa ben idrar yollarımı üşütmüşmüyüm cevabı çok çabuk yazarsanız sevinirim şimdiden teşekürler.

  • minediyor ki:

   merhaba benimde tsh değerim 18 çıktı 6 haftalıkken hamileyken kullanmaya başladım ama bebeğimin 11 haftalıkken kalbi durdu zaten 8 haftadan sonra hiç gelişmemiş her sabah aç karnına 2 şer tane aldım şuan tsh değerim 4.46 tekrar bebek istiyorum ne yapmam gerek ne kadar kullanmalıyım

  • incidiyor ki:

   euthyrox kilo yaparmı. troid tedavisi için endokronoloğumun verdiği bir ilaç bu ve 10 günlük kullanımda 4 kilo aldım. Kilo aldırmaması için destek ilaçları varmıdır? Troid ile ilgili değerlerimde sapma olduğundan verilen bu ilaçlar metabolizmayı hareketlendireceği söylenndi ancak metobolizma hızlansa kilo almamam gerekirdi bu çelişkiyi anlayamadım.

  • incidiyor ki:

   Euthyrox kilo yaparmı? hangi durumlarda kilo alımını hızlandırır. Ben 47 yaşındayım Haftada 3-4 gün spor yapmama rağmen ( yüzme dahil bir spor programım var ) günlük öğün atlamadığım halde yediklerim çok ölçülü olmasına rağmen kilo verme sorunu yaşıyordum metabolizmamın çalışma düzeyini ölçtürmek için Endokronoloğa gittim. tsh değerlerimdeki sapmadan dolayı verilen 25 mg lık Euthyrox ( birgun yarım 1 gün tam doz) bana 1 haftada 3 kilo aldırdı. Doktoruma başvurdum idrarda kolestrol atımını da kontrol etmeyi önerdi bir tam günlük idrar toplamam gerek henüz gerçekleştiremedim. Buna gerçekten gerek varmı ? Özetle Euthyrox ' un( hernekadar karbonhidrat ve yağ içeren bir ilaç olmasada hormonal formülümü değiştirmiş olabilirmi? kilo aldırma özelliği vamıdır ? Saygılarımla İyi çalışmalar

  • saziyediyor ki:

   kandaki tsh değerim yüksek çıktığı için doktor bana euthyrox 50 mg verdi.aynı zamanda kalp kapakçıklarımda daralma olduğu için beloc zok 25 mg,lasix ve ecopirin de kullanıyorum.her iki doktorumda bu ilaçları ömür boyu kullanmam gerektiğini sölediler.bu ilaçların birbirlerine ters etkisi var mıdır?kullanmadığım zamanlardaki etkisi ne olur? teşekkürler.

  • ebrudiyor ki:

   Merhaba .Bebegimin tsh degeri yüksek çıktıgı için tabletlerden kulanmak zorundayız.Bebegim 20 günlük.Tabletleri saatinde eritip tamamını bebege vermek çok zor.Bu ilacın şurubu varmıdır?yoksa neden yoktur?

  • hkdiyor ki:

   merhabalar,ben size şunu sormak istiyorum,euthyrok dk rum bunu bana nodüler guatr tanısıyla verdi ayrıca bu ilacın kilo verdirme özelliği olduğunu söyledi ama ben prozax kullanıyorum ikisini bir arada kullanmamda bir mahsur varmıdır kilo verdirirmi çünkü ben aşırı kilo almaya başladım şimdiden teşekkürler cevaplarsanız çok sevinirim

  • ayseldiyor ki:

   merhabalar ben euthrox 50 lik kullanıyorum tsh hormunum 19 çıkmıştı 26 yaşındayım kullandıgımdan beri kilo kaybı oldu normalmi?bırde gecen kullanan bır bayan doktorunun bu ilacın yan etkısı olarak gece kalınamıyacağını söylemış böyle bir risk varmı?birde varsa neden uyarılmıyoruz?eger yoksa doktoor kullanma bunun yerıne şifalı bıtkıler var onları kullan demiş bana acıl cevap yazarsanız sevınırım .bayan içmiyor benim bırakmamıda söyledi bırakmalımıyım???????????

  • halukdiyor ki:

   iyi günler ben de bu ilacı kullanıyorum ve kalbimde zaman zaman üfürüm oluyor üfürüm hastalığının guatrla bir ilgisi varmı acaba ve kullanmaya devam edersem üfürüm den kurtulurmuyum teşekkürler

  • gökçediyor ki:

   uzun yıllardır guatr hastasıyım ve çok önceleri farklı bi ilaç kullanmıstım bi etkisi olmadı az ve sık yamesem spor yapmasam halimi düşenmiyorum ve hastalıgın verdiği ani sinirler falan cabası şimdi bu ilacı kullanıyorum yaklasık 1,5 ay oldu sinirlerim aynı kilom aynı ya neden kilo veremiyorum zaten okdar spor yapıyorum sabahları ac karnına 1 tane içiyodum 50 gün boyunca şimdi yeni kutuda sabahları 2 tane içiyorum ne yapmalıyım

  • yusuf dumandiyor ki:

   merhaba ıyı gunler ben mıyotonu hastasıyım ve 6 aydır depakın 500 mg kullanıyorum 6 aylık kullanım sonucu bende troıt salgılarının artdıgı goruldu ve baska doktora gıttıgım oda trıoıt ılacı olarak euthyrox 50 mg verdı benım anlamadıgım bır sorun var aldıgım her ıkı ılacında bır bıurıne etkısı varmıdır yardımcı olabılırmısınız tesekurler ıyı aksamlar....

  • ahmetdiyor ki:

   bende 24 yaşsındayım ve bu ilaçtan verdi doktorum acaba kilo aldırırmı çünkü benim metobolizmam hızlı çalışıyordu ve sonradan yavaşladı nasıl oldu ben de anlamıyorum acaba bu ilaç kilomu aldırıyor kilomu verdiriryor aldırıyorsa iyi olur :)

  • haticediyor ki:

   merhaba saçlarım aşırı derecede dökülüyor tsh yüksek çıktı ve doktor bu yüzden döküldüğünü söyledi 10 gündür euthyrox 50mg kullanıyorum ama hala dökülme durmadı bu durumda olan biri varsa lütfen yardımcı olsun ne zaman durur bu dökülme...

   • 25 mgrdiyor ki:

    Hatice merhaba, Benim de tsh değerim yüksek çıktı ve doktor 25 mgr euthyroxla başlayalım sonra doz ayarlarız dedi. İlacı kullandığımdan bu yana yaklaşık 2 ay oldu ve saçlarımda şırı dökülme başladı annem bile vah vah saçları seyrelmiş diyor. Moralim çok bozuk bir bayan için saçları çok önemlidir, saç diplerim acıyor bile... Bunun dışındaki yan etkiler aşırı derecede mide yanması ve kaynaması sanki ülser olmuşum gibi ve maalesef ben kilo alanlardanım. Oysa protein bazlı bir diyetle 15 kilo verip sabitlemiştim bu ilaç beni mahvetti kullanmıyorum tiroidim hafif seyrettiğinden kendi isteğimle, yaşam kalitemi çok olumsuz etkilediğinden ilaçtan vazgeçtim. Sizin bu kadar şikayetiniz yoksa devam edin kullanmaya ama ben hiç hoşnut değilim beni mahvetti maalesef...

  • Nesrin ıştındiyor ki:

   slm iyi çalışmalar bnm sorum 8 ekim 2010 da nodül ameliyatı oldum ve patoloji sonuçlarım papiller karsinom çıktı yani tiroit kanseri ve atom tedavisi aldım euthyrox başlandı ve değerlerim arada halen yüksek çıkıyor 3 er tane kullanıyorum arada unutursam yan etkileri neler olur bu yükseklik ne anlama geliyor tekrar atom almam gerekebilirmi merak ediyorum halsizliklerim çok oluyor en kısa zamanda cvbınızı bekliyorum tşkler bu arada tsh 100 üzeri çıkıyor tşk ederim......

  • Nazifediyor ki:

   1 yıl önce Guatr ameliyatı oldum.1 yıldan beri Euthyrox 50 mg kullanıyorum.Şu anda 2 aylık hamileyim.Mide bulantısından dolayı ilacımı içemiyorum.İçmediğim halde bebeğe vereceği zararlar nelerdir?Euthyrox kilo aldırır mı?Teşekkürler.

  • nurcan kartaldiyor ki:

   merhaba; ben 1 senede 20 kilo aldım hormon testi yaptırmak için doktora gittim troitlerimi ölçtüler T4 sonucum 8.52 çıktı doktor az çalıştığını söyledi ve euthyrox 50 mg bu ilacı verdi sabahları aç karnıma 1 tane içiyorum siteyi gezerken kimileri kilo aldım kmileri verdim demiş bu ilaç kilo vermeme yardımcı olurmu? aynı zamanda spor yapıyorum ve l-cartine kullanıyorum bunlar kilo vermeme yardımcı olacak mı yoksa diyetisyene mi gitmeliyim.? yardımcı olursanız sevinirim...

  • bekirdiyor ki:

   yaklaşık iki aydır bu ilacı 100 mg olarak kullanıyorum iştahımı çok artırıyor ve bende kollarımda kas ağrısı var acaba bu ilacın böyle bir yan etkiside varmı bilen varsa paylaşırsa sevinirim

  • ipekdiyor ki:

   bende euthyrox 150 basladim önceden 2 tane aliyordum 100 lük az gelmis dedi doktorum asiri kilo aldim midemde karnimda şişlik olusdu acaba simdi 150lik kullanmaya basladim kilo kaybim olcakmi nodulum vardi hepsini adilar bana yardimci olursaniz sevinirim tskler...

  • derindiyor ki:

   euthyrox ılacını yenı kullanmaya basladım 25 mg gecen sene hızlı calısan hormonlarım bu sene yavaslama egılımınde ustelık gecen seneden bu yana 6 kılo aldım cok az ymeme ragmen kılo alıyorum troıd bezımın yapısı bozulmus hassas ınsanlara ozel bır durum dr um spor yapmamı bu ılaca baslamamı onerdı kılo aldırıcı etkısı oldugunu yazanlar cok bu dogru mu ayrıca bu ılacı alırkrn gun içinde greyfurt suyu ıcebılır ıyım veye bu ilacı alırkenne yapılmamalı ?

  • zeynepdiyor ki:

   merhaba ben 2001 de rahim kanseri ameliyatı oldum , doktorum hormon ilacı kullanmamamı sölylemişti ancak anti TPO ve TSH değerlerim yüksek çıktığından bu ilç günde 1 kere kullanmak üzere verildi, kullanmamda sakınca varmıdır , şimdiden teşekkürler

  • masaldiyor ki:

   mrb. ben 18 yaşındayım 57 kiloyum boyum ise 1.60 kilo bende öyle bir problemki her gün bedenimde bir büyüme vaarmı diye pantolonlarımı deniyorum. psikolojim bu konuda tamamen bozuk bunun farkındayım. bir ara kilo vermek için kusuyordum. yüzümde sivilce yapıyor diye bıraktım. şimdi ise troit hastası olmayan birisi euthyrox içerse bir hastalığı olmadığı için yan etki yapar ve kilo kaybedeceğini duydum. 150mg euthyrox aldım. iki gün oldu başlayalı. ltfen yardımcı olun bu beni zayıflatırmı? kilomu aldırır ?

  • kanidiyor ki:

   merb. ben 17 yaşındayım 1.80 boyundayım ve 60 kiloyum ve kaç yıldan beridir zayıfımm acaba troidenmidir diee dün baş vurdum daha sonuçlarım gelmedii acaba troittense kilo alırmıyım euthyrox kullandıktan sora ... tşkrler..

  • fatma aksoydiyor ki:

   ii günler bu ilacı annem kullanıyor troid bezleri olduğundan az çalıştığı için doktoru bu ilacı önermiş ve kilo vereceğini söylemiş ama içtikçe kilo alıyor ve kilo aldıdığı için bir süre ilacı içmeyi bıraktı tekrar doktoruna başvurduğunda ilaca devam edip spor yapmasını ve günde bir buçuk tablet içmesini söylemiş ama annem tereddütlü olduğundan ilacı almıyor ne önerirsiniz

  • Nestlediyor ki:

   Merhaba,tiroid bezlerimin tamamı ve boynumdaki tüm noduller 5 gun once ameliyat ıle alındı.İnce iğne biyopsip temiz çıkmıştı,pataloji sonuçlarım da temiz geldi. Endokrinoloji uzmanı bugun euthynox başladı hergun 50+25 mg.. 30 yasındayım ve hayatım boyunca hıc kılolu olmadı kılo alma konusunda cok endıselerım var. 2 hafta sonra kontrolum var aynı zamanda cocuk ıstıyoru.Bu ılac kılo aldırır mı ve hamıle kalmam ıle ılgılı bır sıkıntı yasar mıyım?

  • senadiyor ki:

   ben uzun zamandır haşimato hastasıyım (yaklaşık 6yıl ) 3 senedirde bu ilacı kullanıyorum. bana ne kilo yaptı nede zayıflama, çoğu yorumunda pskolojik olduğunu düşünüyorum.

  • mervediyor ki:

   bende troid hastasıyım yaklaşık 3 yıldır euthyrox 50lilik kullanıyorum ilk zamanlar kullandığımda güzel kg vermiştim sonra verdim aldım düzenli kullanmadım bu aralarda çok sıkılmıştım hergün aynı hapı kullanmaktan hemen hemen 1,2 ay kadar ara verdim baktım iştahım çok açıldı şimdi dr tavsiyesi ile 2 tane almaya başladım iştahım azalmaya başladı tekrar acaba 3 tane alsam çok mu fazla olur dengemi bozarım diye korkuyorum ama kg sorunum var 3 tane alırsamda daha kolay kg verebilirim gibi geliyor:)))

  • Serhandiyor ki:

   Oglum 17 haftalik (4 ay) hipotiroit hastasi 8 gunlukken 25 mg ve birde yarimi sulansirip veriyorum sorum su sabah ac karnina segilde aksam 10 da ac karnina verdim sonra da 1 aydir oglen 12 de vermeye basladim cok kilo aldi 8 300 kilosu sadece anneyi emiyor birde 4. Ayda aonir nobetleri gecirmeye basladi bu hap sonir yaparmi uğunmalar morarmalar oluyor. Ve cok terliyor lutfen cevap yazin...

  • cansutaskirandiyor ki:

   Altı aydan fazla bir süredir EUTHYROX kullanıyorum. Yeme düzenimde bir değişme olmadığı halde birden bire kilom da aşırı bir artış meydana geldi. Hipotiroid sebebiyle verilmiş bir ilaçtı bu. Vücuttaki ödemi ve tiroid bezinin az çalışmasından kaynaklanan kiloyu engeller diye düşünmüştüm. Ama tam tersi bir etki yakalıyorum. Bir terslik var bu ilaçta.

  • Bernadiyor ki:

   Aşırı mide yanması ve ülser olmuş gibi mide kaynaması, kilo almak, saç ve kaş dökülmesi, cildimde aşırı kuruluk. Özellikle saçlarım çok döküldü bence sırf bu yğzden bile piyasadan kalkmalı bu ilaç, nedir bu böyle kemoterapi mi görüyoruz da saçlar dökülüyor, kortizon mu kullanıyoruz da kilolar alınıyor herşeye dikkat etmemize rağmen. Mide yanmasını anlatamam hele, sabahları aç karnına alev topu yutuyorum sanki ne kızartma yerim ne sağlıksız gıda. Ben kendi irademle bıraktım bu kadar yan etkiyi yaşayınca.

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda