HEKSA
Deri Merhemi

Üretici Firma:
Polifarma
Etken Madde(ler):
Oksitetrasiklin HCl 30 mg/g, Polimiksin B sülfat 10000 IU/g

Piyasa Şekilleri:
15 g'lık tüplerde.

Kullanım Şekli:
Günde 2-3 kez hasta bölgeye uygulanır.

Endikasyonları:
Oksitetrasiklin geniş bir alanda Gram negatif ve Gram pozitif organizmalara etkilidir. Bacillus polymixa kaynaklı antibiyotikler grubundan olan polimiksin B sülfatın bakterisid etkinliği hızlıdır. Bu etkisi yalnızca gram negatif organizmalara karşı olup Pseudomonas aeruginosa'ya karşı özellikle etkilidir. Bu nedenle primer ya da sekonder enfeksiyonların tedavisinde geniş spektrumlu bir antibiyotik olan oksitetrasiklin hidroklorür ile polimiksin B etkili bir kombinasyon oluşturarak duyarlı mikroorganizmaların oluşturduğu pyoderma, püstüler dermatit gibi lokal cilt enfeksiyonlarının ve enfekte olmuş küçük yara ve yanıkların proflaksi ve lokal tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyonları:
Daha önce bileşimindeki ajanlara karşı aşırı duyarlılık göstermiş kişilerde kontrendikedir.

Uyarılar:
Haricen kullanılır ve yalnız deriye uygulamak içindir. Diğer antibiyotik müstahzarlarında da olduğu gibi, bu ilacın kullanılması mantarlar dahil, duyarlı olmayan organizmaların aşırı üremesiyle sonuçlanabilir. Bu nedenle hastanın sürekli gözlenmesi zorunludur. Tedavi sırasında duyarlı olmayan bakteri ya da mantarlardan ileri gelen yeni enfeksiyonlar ortaya çıkacak olursa, hemen duyarlılık testi yapılarak uygun önlemler alınmalıdır.

Yan Etkileri:
Kişisel aşırı duyarlılığa bağlı allerjik reaksiyonlar nadir olarak bildirilmektedir. Bu tür reaksiyonlar görülecek olursa tedavi kesilmelidir.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

    “HEKSA(Deri Merhemi)” hakkında kimse yorum yapmamış ilk siz yapmak istermisiniz?.

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda