ROVAMYCINE
Film Tablet

Eczacıbaşı
Etken Madde(ler):
Spiramisin 3 MIU

Piyasa Şekilleri:
10 film tabletlik blister ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Ortalama doz günde 2-3 tablettir. Günlük doz 2 defada alınır.

Endikasyonları:
Duyarlı suşlar: Streptococcus A, Streptococcus mitis, sanguis, Meningococcus, Bordetella pertussis, Corynebacterium diphtheria, Clostridium, Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia trachomatis, Legionella pneumophila, Treponema, Leptospira, Campylobacter, Toxoplasma gondii, Stapylococcus (metisiline duyarlı). Orta derecede duyarlı suşlar: Listeria, Branhamella catarrhalis. Değişik derecede duyarlı suşlar: Haemophilus influenzae, Bacteroides fragilis, Vibro cholerae, Pneumococcus, Enterococcus, Gonococcus. Bu mikroorganizmalarca oluşturulan tonsillit, nazofarenjit, sinüzit, otit, bronşit, akut akciğer hastalıkları; grip ve döküntülü hastalıklardan sonra görülen solunum yolu komplikasyonlarının korunma ve tedavisinde, ağız boşluğu (odonto-stomatolojik) enfeksiyonların korunma ve tedavisinde; iltihaplı diş çekimleri, diş ve çene ameliyatları, paradontit vb.; deri enfeksiyonları; kemik enfeksiyonlarının tedavisinde endikedir. Meningokoksik menenjit profilaksisinde, rifampisin kullanımının kontrendike olduğu durumlarda, penisiline allerjik hastaların akut eklem romatizması profilaksisinde de kullanılır.

Kontrendikasyonları:
Spiramisine aşırı duyarlı hastalarda kontrendikedir.

Uyarılar:
Spiramisin karaciğerde metabolize edilir. Tedavi sırasında yüksek dozlarda bile karaciğer fonksiyonlarında bir değişim bildirilmemiştir. Böbrek yetmezliği olanlarda doz ayarlaması dikkatle yapılmalıdır. Laktasyonda, süte yüksek oranda geçtiğinden dikkatle kullanılmalıdır.

Yan Etkileri:
Bulantı, kusma, diyare gibi sindirim sistemi bozuklukları ve deri allerjileri görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:
Makrolidlerin ergot türevleriyle eşzamanlı kullanımlarında bazı iskemi durumları bildirilmiş olmakla birlikte, spiramisin ile ilgili herhangi bir bildiri yoktur.

Tags: ,

ÖNEMLİ:

Bu site sadece genel eğitim amaçlı genel sağlık bilgileri sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Sitede yer alan sağlık bilgileri ve bunlarla ilgili interaktif yorumlar profesyonel tavsiye niteliği taşımaz ve uzman hekime, eczacıya veya diğer sağlık uzmanlarına kişisel danışmanın yerine geçmez. Hastalık, hastalık semptomları ve uygun tıbbi tedavilerle ilgili sorularınız için mutlaka bir profesyonelden tavsiye almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa lütfen hemen yetkili bir sağlık görevlisine başvurunuz. Asla bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı tıbbi tavsiye almayı ihmal etmeyiniz ve ertelemeyiniz. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır.

    “ROVAMYCINE(Film Tablet)” hakkında kimse yorum yapmamış ilk siz yapmak istermisiniz?.

Yorum yapın sorun paylaşın.

Hakkımızda